Wróć do artykułów

5 najczęściej wybieranych kolorów do dekoracji drewna w architekturze

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Surowe drewno, szczególnie rodzimych gatunków drzew, szybko zmienia kolor, pęka, próchnieje. Jest też narażone na działanie szkodników oraz pleśni i grzybów. Natura drewna jest taka, że eksponowane na zewnątrz, wystawione na trudne warunki atmosferyczne, wymaga ochrony. Rolą preparatów impregnujących jest zabezpieczenie drewna przed działaniem tych szkodliwych czynników. Dodatkowo podkreślają one strukturę drewna, eksponują usłojenie i sprawiają, że staje się ono na długie lata ozdobą elewacji budynków, niewrażliwe na destrukcyjne działanie wody, światła, temperatury oraz szkodników.

Pigment zawarty w impregnatach szczególnie chroni drewno przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Deski nie szarzeją nawet bezpośrednio wystawione na ich działanie, a wyjątkowa kolorystyka pigmentów pozwala dopasować odcień drewna do pozostałych elementów wykończeniowych budynku, takich jak stolarka okienna i drzwiowa, dachówka, podmurówka, orynnowanie, kominy itp.

Polacy szczególnie upodobali sobie pięć odcieni, które wybierają najczęściej do malowania swych drewnianych domów oraz drewnianych elementów elewacji i ogrodzeń.

1. TEAK

Jego ciepły lekko pomarańczowy odcień znakomicie pasuje do szarawych odcieni blachy, którą często pokrywane są dachy domów oraz do naturalnych odcieni dachówki ceramicznej. Ten kolor drewna zatopiony latem w naturalnej zieleni ogrodów lub na tle lasu, wygląda wyjątkowo reprezentacyjnie.

Dom z drewnianą elewacją

Elewacja w kolorze: Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Vidaron Teak Naturalny V05, barierka Mahoń Szlachetny V15)

 

2. PALISANDER

Ten ciemny odcień dość często stosowany jest we współczesnej architekturze jako przeciwwaga do bardzo jasnych lub nawet białych tynków zewnętrznych. Powstały kontrast walorów w połączeniu z nowoczesnymi elementami wykończeniowymi ze szkła i stali nierdzewnej, stanowi szlachetne i eleganckie zestawienie.

Dom z drewnianymi elementami elewacji
Elewacja w kolorze: Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Vidaron - Palisander Królewski V08

3. MAHOŃ

Kolor przywołujący na myśl bardzo dobre skojarzenia, pasujący zarówno do kontrastującej zielonej blachodachówki jak i neutralnej szarej lub grafitowej. To barwa zawierająca w sobie zarówno ciepło ognia jak i spokój barw ziemi. W wielu projektach architektonicznych pojawia się jako najlepsza propozycja kolorystyczna dla elementów drewnianych.

Dom z drewna w lesieElewacja w kolorze: Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Vidaron - Mahoń Amerykański V06

4. ROBINIA AKACJOWA

Optymistyczny kolor tego impregnatu rozweseli każdy budynek i nada mu przyjemny, zapraszający wygląd. Znakomicie prezentuje się w tych domach, w których pozostałe elementy pozostają ciemne.

Drewniany domekElewacja w kolorze: Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Vidaron - Robinia Akacjowa V03

 

5. SOSNA ZŁOCISTA

Bardzo jasna, słoneczna barwa wybierana często do impregnacji drewna sosnowego lub świerkowego. Odcień desek po zaimpregnowaniu do złudzenia przypomina naturalny kolor tego drewna, które z upływem lat ciemnieje. Dzięki właściwemu zabezpieczeniu pozostanie ono jednak w postaci niezmienionej przez wiele lat.

Dom z drewna

Elewacja w kolorze: Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Vidaron Sosna Złocista V02

Wybierając kolor impregnatu należy pamiętać, iż efekt końcowy zależy w dużej mierze od rodzaju drewna jakie malujemy. Ten sam impregnat inaczej wygląda na elementach świerkowych, inaczej na brzozie a jeszcze inaczej na desce dębowej. Bez względu na rodzaj podłoża właściwości ochronne impregnatów nie ulegają zmianie i zabezpieczają je równie skutecznie w każdym przypadku.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Zmiana koloru drewna - krok po kroku

Zmiana koloru drewna - krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Zmiana koloru podłogi drewnianej – jak to zrobić?

Zmiana koloru podłogi drewnianej – jak to zrobić?

Przeczytasz w 4 min

Najpopularniejsze kolory drewnianych mebli ogrodowych

Najpopularniejsze kolory drewnianych mebli ogrodowych

Przeczytasz w 4 min

Pomysły na aranżację ogrodu z drewnem w kolorze antracytu

Pomysły na aranżację ogrodu z drewnem w kolorze antracytu

Przeczytasz w 3 min

Jaki kolor drewna wybrać do ogrodu i jak łączyć kolory drewna?

Jaki kolor drewna wybrać do ogrodu i jak łączyć kolory drewna?

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie