Wróć do artykułów

Techniki barwienia drewna

Przeczytasz w 8 min
Udostępnij

Krótki przewodnik po technikach barwienia i konserwowania drewna, które pozwolą uzyskać wymarzony efekt dekoracyjny. Opowiadamy o bejcowaniu, olejowaniu, impregnowaniu, malowaniu, patynowaniu i bieleniu drewna.

Bejcowanie

CEL: barwione drewno z podkreślonym rysunkiem słojów.

PRZYGOTOWANIE: Przed bejcowaniem dokładnie przygotowujemy drewno. Jego powierzchnia powinna być czysta, sucha, pozbawiona plam i śladów tłuszczu, a także wyczyszczona ze starych powłok malarskich. Drewno szlifujemy papierem ściernym wzdłuż słojów, następnie wygładzamy i polerujemy, a także oczyszczamy z kurzu i pyłu. Pamiętajmy, że dobrze przygotowana powierzchnia oznacza łatwiejszą i szybszą aplikację bejcy oraz lepszy efekt końcowy.

BEJCOWANIE:
Wybieramy Bejcę VIDARON, która zawiera formułę ułatwiającą aplikację EASY TO USE. Aplikację wykonujemy gąbką lub miękką szmatką. Produkt nakładamy przez równomierne i dokładne wcieranie w drewno, a nadmiar bejcy, który nie został wchłonięty, usuwamy. Wszelkie korekty możemy wykonywać nawet kilka minut po nałożeniu bejcy. Następnie pozostawiamy do wyschnięcia na około 6 godzin. Jeśli zależy nam na ciemniejszej barwie drewna, nakładamy drugą warstwę bejcy - w podobny sposób co pierwszą. Wcześniej nie wykonujemy szlifowania międzywarstwowego. Zabejcowaną powierzchnię pozostawiamy do wyschnięcia, a następnie zabezpieczamy odpowiednim lakierem. W przypadku elementów używanych wewnątrz pomieszczeń stosujemy Lakier Bezpodkładowy VIDARON. Przedmioty znajdujące się na zewnątrz pokrywamy Lakierem Zewnętrznym VIDARON.

Olejowanie

CEL: naturalny wygląd drewna, jedwabisto półmatowe wykończenie podkreślające słoje.

PRZYGOTOWANIE: Olejować możemy zarówno gatunki drewna rodzimego, jak i egzotycznego. Najlepiej stosować olej na twardych gatunkach drewna, które są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Przed jego nałożeniem należy dokładnie przeszlifować drewno i zadbać, aby jego powierzchnia była idealnie gładka (na olejowanym drewnie bardziej widoczne są niedoskonałości) i oczyszczona z pyłu. Przed przystąpieniem do prac należy przygotować odpowiednie narzędzia: płaski pędzel, wałek i bawełnianą szmatkę, a także olej (np. Olej Do Drewna VIDARON).

OLEJOWANIE: 
Przed przystąpieniem do prac dokładnie mieszamy produkt. Olejowanie wykonujemy wałkiem, pędzlem lub bawełnianą szmatką. Używając szmatki, musimy pamiętać, iż tworzymy cieńszą powłokę, dlatego niezbędne jest nałożenie nieco grubszej warstwy. Zaletą tej metody jest jednak równomierne i dokładniejsze rozprowadzenie produktu. W przypadku używania pędzla należy wybrać ten do wyrobów rozpuszczalnikowych. Olej nanosimy starannie i jednolicie. Po około 15 minutach od nałożenia usuwamy nadmiar produktu. Pomalowany przedmiot pozostawiamy do wyschnięcia. Przed nałożeniem drugiej warstwy ścieramy papierem miejsca szorstkie i nierówne, dzięki temu wygładzamy włókna drewna. Drugą warstwę nakładamy równomiernie na całej powierzchni przedmiotu, a jego nadmiar usuwamy bawełnianą szmatką. Czas schnięcia drugiej warstwy to około 6 godzin.

Lakierowanie

CEL: naturalny wygląd drewna i jednoczesna ochrona dzięki powłoce lakierniczej.

PRZYGOTOWANIE: Sprawdzamy czy powierzchnia jest czysta, sucha i wolna od starych powłok malarskich. Miejsca, w których zauważymy żywicę lub tłuste plamy przemywamy Benzyną Ekstrakcyjną Śnieżka. Drewno wygładzamy papierem ściernym i oczyszczamy z pyłu. Do malowania mebli i dekoracji drewnianych używamy Lakieru Akrylowego, np. marki VIDARON, który ma podwyższoną odporność na ścieranie i uszkodzenia, a także nie powoduje ciemnienia drewna.

LAKIEROWANIE: 
Lakierowanie wykonujemy pędzlem. Zaczynamy od trudno dostępnych miejsc. Lakier nanosimy grubą warstwą i lekko rozprowadzamy na całej powierzchni drewna. Lakierowane elementy łączymy na mokro w ciągu około 5 minut. Po pomalowaniu całości pozostawiamy do wyschnięcia na około 4 godziny. Następnie szlifujemy całą powierzchnię papierem ściernym, aż do uzyskania gładkiej powierzchni i dokładnie oczyszczamy z pyłu. Drewno jest gotowe do nałożenia drugiej warstwy lakieru, którą nakładamy w ten sam sposób, co pierwszą. Całość pozostawiamy do wyschnięcia.

Impregnowanie

CEL: zabezpieczenie drewna przed działaniem czynników atmosferycznych. Matowe wykończenie podkreślające fakturę drewna.

PRZYGOTOWANIE: Odpowiednio przygotowujemy drewno, sprawdzając, czy jest suche, czyste i nie zawiera starych powłok malarskich. W przypadku zauważenia żywicy lub tłustych plam przemywamy te miejsca Benzyną Ekstrakcyjną Śnieżka. Drewno wygładzamy równomiernie papierem ściernym, dzięki czemu otrzymamy taką samą kolorystykę na całej powierzchni (miejsca mocniej wypolerowane dadzą jaśniejszą barwę impregnatu). Przedmioty narażone na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznym zabezpieczamy najpierw bezbarwnym impregnatem, np. Impregnatem Ochronnym — Gruntującym VIDARON.

IMPREGNOWANIE: 
Impregnat nakładamy pędzlem do wyrobów rozpuszczalnikowych i rozprowadzamy go na powierzchni drewna. Gdy zaczyna ona matowieć, rozcieramy produkt półsuchym pędzlem wzdłuż słojów drewna. Zaczynamy od miejsca, gdzie rozpoczęliśmy malowanie. Całość pozostawiamy do wyschnięcia na około 12 godzin. Przed nałożeniem drugiej warstwy szlifujemy drewno papierem ściernym i oczyszczamy z pyłu. Dzięki temu wygładzamy podniesione włosy drewna i uzyskujemy idealnie gładką powierzchnię. Drugą warstwę impregnatu nanosimy w ten sam sposób, co pierwszą. Następnie pozostawiamy do wyschnięcia. Warto też wybrać odpowiedni produkt, np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON, który ma gwarancję skutecznej ochrony na 6 lat. Jest dostępny aż w 14 różnych kolorach.

Malowanie

CEL: gładka powierzchnia pokryta kryjącym drewno kolorem.

PRZYGOTOWANIE: Do malowania drewna możemy wybrać emalię akrylową (np. Śnieżka Su¬permal® Emalia akrylowa), emalię ftalową (np. Śnieżka Supermal® Emalia olejowo-ftalowa) lub emalię alkidową (np. Śnieżka Supermal® Emalia alkidowa). Emalię akrylową stosuje się na przedmioty mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne, jest szybkoschnąca i daje wykończenie o dwóch stopniach połysku. Emalie ftalowe i alkidowe są bardzo trwałe, odporne na czynniki mechaniczne i atmosferyczne. Dodatkowo, emalia alkidowa jest odporna na żółknięcie. Emalie te dają gładką powierzchnię: matową lub z połyskiem, jednak mają nieco dłuższy okres schnięcia. Przed przystąpieniem do malowania powierzchnię należy dokładnie oczyścić, odtłuścić i zmatowić drobnym papierem ściernym.

Malowanie drewna na biały kolor

MALOWANIE: 
Bezpośrednio przed malowaniem dokładnie mieszamy emalie i przelewamy do kuwety malarskiej. Używamy wałka malarskiego do emalii (10-15 cm szerokości) lub pędzla. Emalie nakładamy równomiernie, płynnymi ruchami wzdłuż słojów. Po nałożeniu pierwszej warstwy odstawiamy przedmiot do wyschnięcia na czas wskazany na opakowaniu. Następnie powierzchnię szlifujemy drobnoziarnistym papierem ściernym i dokładnie odpylamy. Drugą warstwę nakładamy w ten sam sposób, co pierwszą. Emalie marki Śnieżka są bardzo proste w aplikacji

Patynowanie

CEL: postarzanie drewna i nadanie mu bardziej szlachetnego wyglądu.

PRZYGOTOWANIE: Proces patynowania najlepiej przeprowadzać na surowym, litym drewnie. Jeśli nasz przedmiot jest pokryty lakierem, bejcą czy farbą, musimy starannie usunąć warstwę malarską. W tym celu najlepiej przeszlifować przedmiot papierem ściernym lub zastosować Zmywacz Powłok Lakierniczych Beston, a po odwarstwieniu się farby od podłoża użyć szpachelki lub drucianej szczotki. Następnie przecieramy drewno wilgotną bawełnianą szmatką i sprawdzamy, czy nie ma na nim kurzu i tłustych plam. Na koniec warto zastosować rozcieńczalnik Śnieżka Benzyna Ekstarkacyjna modyfikowana.

Szczotkowanie drewnianych powierzchni

PATYNOWANIE:
Drewno przecieramy drucianą szczotką w celu podkreślenia słojów. Nakładamy Bejcę Do Drewna VIDARON najlepiej w kolorze białym. Nadmiar produktu usuwamy szmatką i czekamy aż wyschnie. Następnie nakładamy warstwę Lakieru Bezpodkładowego VIDARON, a po dokładnym wyschnięciu matowimy drewno papierem ściernym i usuwamy kurz. Kolejnym etapem jest nałozenie drugiej wartwy lakieru.

Bielenie-postarzanie

CEL: uzyskanie efektu shabby chic, widoczne przecierki i postarzane drewno.

PRZYGOTOWANIE: Efekt bielonego i przetartego drewna najlepiej prezentuje się na surowym, litym drewnie. Jeśli podejmujemy się renowacji mebli, to musimy starannie usunąć dotychczasową warstwę malarską (patrz: patynowanie). Przed pracą przygotujmy niezbędne materiały: bejcę do drewna w ciemniejszym kolorze (np. Bejca Do Drewna VIDARON) oraz emalię akrylową w kolorze białym (np. Śnieżka Supermal® Emalia akrylowa), a także pędzel, szmatkę, papier ścierny (drobnoziarnisty), nożyk i świecę z białego wosku.

Postarzanie drewna

BIELENIE-POSTARZANIE:
Drewno oczyszczone z kurzu i zanieczyszczeń pokrywamy równomiernie jedną warstwą bejcy (patrz: bejcowanie) i pozostawiamy do wyschnięcia. Następnie wybrane miejsca smarujemy świecą. Kolejnym krokiem jest równomierne, dwukrotne pomalowanie powierzchni białą emalią (patrz: malowanie). Po wyschnięciu emalii miejsca, w które wtarliśmy wosk przecieramy delikatnie nożykiem, a następnie całość przeszlifujemy papierem ściernym dla wyrównania powierzchni. Gotowe!

Okładka Dekoratorium

Artykuł pochodzi z Dekoratorium Magazyn 1 (2) 2016. Autor: Ewa Kowalska

Więcej inspirujących porad i fotografii na stronie www.dekoratorium.com

 

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Jaki kolor drewna wybrać do ogrodu i jak łączyć kolory drewna?

Jaki kolor drewna wybrać do ogrodu i jak łączyć kolory drewna?

Przeczytasz w 5 min

5 inspiracji na ozdoby ogrodowe z drewna, które wykonasz sam!

5 inspiracji na ozdoby ogrodowe z drewna, które wykonasz sam!

Przeczytasz w 7 min

Jak frezować drewno? Frezowanie drewna krok po kroku z Vidaron!

Jak frezować drewno? Frezowanie drewna krok po kroku z Vidaron!

Przeczytasz w 6 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie