Wróć do artykułów

Jak dobrać kolor do drewna na zewnątrz?

Przeczytasz w 5 min
Udostępnij

Drewniany dom w kolorze Palisander Królewski
Vidaron Impregnat Ochronno-Dekoracyjny, kolor: Palisander Królewski V08 + Robinia Akacjowa V03

Drewniane elementy wykończeniowe, zarówno te umieszczane na elewacjach budynków jak i te będące fragmentami ogrodzeń czy obiektów architektonicznych ogrodu, stanowią niewątpliwą ozdobę siedliska. Wprowadzają do ogólnej aranżacji element naturalny i ciepły, zwiększając tym samym jej estetyczną wartość. Dobrze zabezpieczone drewno może przez wiele lat wypełniać swoją funkcję. Warunkiem koniecznym do tego by elementy drewniane w warunkach atmosferycznych właściwie przetrwały, jest stosowna impregnacja. Drewno w naszym klimacie szybko czernieje, pęka i jest atakowane przez szkodniki, grzyby i pleśnie. Środki impregnujące skutecznie zapobiegają działaniu tych szkodliwych czynników oraz nadają elementom drewnianym pożądaną barwę. Na co zwrócić uwagę dobierając kolor impregnatu do elementów drewnianych swojego domu?

Nowoczesny drewniany dom
Vidaron Lakier Zewnętrzny (bezbarwny)

1) Upodobania i preferencje

Jednym z ważniejszych czynników wyboru barwy drewna jest po prostu własny gust. Nie warto sięgać po odcienie, które nam się nie podobają (np. zbyt ciemne lub zbyt żółte). Nasz dom przede wszystkim w naszych oczach powinien wyglądać pięknie, wszak jest on naszą wizytówką, wyznacznikiem preferowanego stylu oraz wrażliwości.

Wstawki drewniane w elewacji domu


Vidaron Impregnat Ochronno-Dekoracyjny, kolor: Mahoń Amerykański V06

2) Kompozycja

Drewniane elewacje, sztachety płotów, bramy wjazdowe i garażowe, ramy okien, skrzydła drzwi, okiennice, pergole… To tylko niektóre drewniane elementy spotykane na zewnątrz budynków. Ich kolorystyka powinna być jednolita jeśli drewna jest niewiele i stanowią oderwane od siebie, rozrzucone w kompozycji elementy. Jeśli natomiast dom jest cały z drewna lub drewniane detale stanowią większą część, można pomyśleć o zróżnicowaniu kolorystycznym jego poszczególnych elementów.

Drewniany domek

Vidaron Impregnat Ochronno-Dekoracyjny, kolor: Świerk Tatrzański V12+ Robinia Akacjowa V03

Wszystkie elementy stanowiące ostateczny wizerunek budynku powinny ze sobą kolorystycznie korespondować, tworząc spójną, przemyślaną i konsekwentną kompozycję barwną. Wybierając więc kolor impregnatu należy uwzględnić wszystko, także kolor obróbki blacharskiej, orynnowania, pokrycia dachu (jeśli jest widoczne), cokołów itd. Elementy drewniane powinny z nimi harmonizować bądź kontrastować, w zależności od pomysłu i oczekiwanego efektu. Ilość kolorów stanowiących ostateczny wizerunek budynku należy redukować. Aktualne trendy zalecają powściągliwość i umiar, dlatego odcień impregnatu można spróbować dopasować do innych, istniejących już elementów wykańczających np. koloru cegły klinkierowej, dachówki czy framug okien i drzwi.

Elewacja w kolorze Orzech Włoski

Vidaron Impregnat Ochronno-Dekoracyjny, kolor: Orzech Włoski V04

Innym czynnikiem istotnym przy doborze koloru do elementów drewnianych, mającym wpływ na kompozycję jest ich usytuowanie w bryle budynku. Pamiętajmy że ciemne płaszczyzny wydają się ciężże a jasne dodają drewnu lekkości. Ciemne drewniane domy spotykane na Podhalu, osadzone na fundamentach z jasnego szarego kamienia wydają się unosić w powietrzu. Taki układ barw dodaje, tym niejednokrotnie dużym budynkom, lekkości.

Drewniany dom w górach
Vidaron Impregnat Ochronno-Dekoracyjny, kolor: Sekwoja Kalifornijska V07

3) Wiek drewna, uszkodzenia, gatunek, przebarwienia…

Jeśli dom nie jest nowy, a drewno ma już wiele lat, przed przystąpieniem do malowania należy dokonać wnikliwych oględzin elementów. Może się okazać, że niektóre deski znacznie ściemniały lub uległy uszkodzeniu. Jeśli ich stan na to pozwala (nie kwalifikują się do wymiany) sama impregnacja może nie tylko uchronić materiał przed dalszą degradacją lecz także zamaskować miejsce uszkodzone. W takim przypadku należy wybrać kolor na tyle ciemny by wadliwe miejsce przestało być widoczne.

 Drewniany domek parterowy

Vidaron Impregnat Ochronno-Dekoracyjny, kolor: Palisander Indyjski V09 + Heban Brazylijski V11

Wśród wielu odcieni impregnatów możemy wybrać taki, który spełni nasze oczekiwania estetyczne, stworzy harmonijną kompozycję z innymi elementami zewnętrznymi budynku oraz zatuszuje ewentualne niedoskonałości drewna. Wybrany ostatecznie kolor impregnatu powinien być starannie przemyślany, by dom mógł przez długie lata wyglądać po prostu pięknie.

Drewniany dom w kolorze Sosna Złocista
Vidaron Impregnat Ochronno-Dekoracyjny, kolor: Sosna Złocista V02

 

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie