Wróć do artykułów

Jasne i ciemne odcienie drewna - które najlepsze na zewnątrz

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

W trakcie projektowania domu należy wziąć pod uwagę naprawdę wiele czynników, ponieważ nawet od najmniejszych szczegółów zależy ostateczny efekt wizualny. Jednym z nich jest wykończenie elewacji i jeśli decydujesz się na drewno – jego kolor. Wiadomo, że dużo zależy po prostu od Twoich upodobań. Warto jednak wiedzieć, że jasny lub ciemny odcień drewna może stworzyć konkretną atmosferę i być ważnym punktem zaczepienia dla projektu przestrzeni otaczającej dom. Płaszczyzny pomalowane na głębokie brązy drewna wydają się cięższe, natomiast jasne przywołują na myśl lekkość. Zobacz nasze inspiracje prezentujące jasne i ciemnie odcienie drewna zewnętrznej dekoracji domu.

Dom w tradycyjnym wydaniu

Ciemne brązy drewna pasują do budynków, których bryły wpisują się w tradycyjne wyobrażenie o domu drewnianym. Taki dom idealnie wkomponowuje się w otaczający krajobraz, nawiązując do budownictwa regionu, ale również koresponduje z odcieniem pni drzew na podwórku. Ciepły głęboki brąz uzyskasz malując elewacje swojego drewnianego domu Impregnatem Ochronno-Dekoracyjno-Powłokotwórczym Vidaron w kolorze Mahoń Amerykański V06.

Elewacja w kolorze mahoniu

Relaks na balkonie

Nawet na niewielkim balkonie możesz stworzyć miejsce relaksu, w którym wypijesz poranną kawę, poczytasz książkę lub zjesz posiłek. W tym przypadku barwa drewna wykończenia tej przestrzeni jest istotna. Ciemne odcienie pochłaniają większą ilość promieni słonecznych, przez co mocniej się nagrzewają, natomiast jasne odcienie drewna wystawione na słońce odbijają jego promienie i pozostają chłodniejsze. Chcąc utrzymać optymalną temperaturę drewna na balkonie pokryj je Lakierobejcą Ochronno-Dekoracyjną w kolorze Sosna Złocista L02.

Drewniane meble na balkonie

Urok jasnych mebli

Z ogrodowych mebli najczęściej korzystamy latem i to właśnie wtedy są one najczęściej wystawione na ekspozycję słoneczną. Podobnie jak w przypadku balkonu, decydując się na drewniane krzesła wybierz jasny odcień produktu zabezpieczającego drewno. My wybraliśmy Renowacyjny Impregnat Do Drewna Vidaron w kolorze R01 Dąb Bielony. Oprócz funkcji ochronnej, podniesie on również wartość wizualną mebli. Białe drewno pięknie wygląda w zestawieniu z zielenią ogrodową, przywołując na myśl cudowne krajobrazy Prowansji, będącej skarbnicą inspiracji dla urządzania ogrodu.

Jasne drewniane krzesła

Ogrodowe ścieżki

Oryginalnym pomysłem na dekorację ogrodu są drewniane ścieżki spacerowe, które wystawione na działanie trudnych warunków atmosferycznych powinny być dobrze zabezpieczone. Pokryte Olejem Do Tarasów Vidaron z łatwością oprą się niszczącemu działaniu opadów, mrozów, upałów a także będą odporne na ścieranie przez piasek naniesiony na butach podczas chodzenia. Piękny dekoracyjny efekt takiej ścieżki uzyskasz wybierając barwę T02 Teak Naturalny.

Drewniana ścieżka

Pomysł na dekorację ścianki działowej

Specyfiką osiedli szeregówek są drewniane ścianki dzielące posesje. Zapewniają intymność mieszkańcom poszczególnych segmentów, ale mogą być również ciekawym elementem dekoracyjnym. Wystarczy powiesić na nich świetlne girlandy, a w ogrodzie zapanuje przyjemna atmosfera. Dla utrzymania spójności zewnętrznej przestrzeni, kolor drewna ścianki powinien być dopasowany do elewacji budynku i ogrodzenia. W naszej realizacji doskonale sprawdził się odcień M05 Antracyt Szary Oleju Do Mebli Ogrodowych Vidaron.

Ścianka działowa z drewna

Jasny lub ciemny odcień nie powinien być jedynym czynnikiem wpływającym na wybór produktów do pomalowania drewna. Przede wszystkim decyduj się na preparaty, które skutecznie je ochronią. Vidaron daje gwarancję, że za piękną barwą stoi również wysoka jakość zabezpieczenia drewna.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie