Wróć do artykułów

Zimne odcienie drewna - poznaj najlepsze inspiracje

Przeczytasz w 3 min
Udostępnij

Jednym z pierwszych skojarzeń z drewnem jest ciepło. Gdy chcemy podnieść wizualną temperaturę zimnego wnętrza wprowadzamy drewniane elementy wykończenia i uzyskujemy zamierzony efekt. Drewno sprawia, że pomieszczenia są przytulne, przyjemne i „grzeją” nas nawet w zimowe wieczory. Drewno posiada jednak zróżnicowaną kolorystykę i w całym spectrum jego odcieni możemy wyodrębnić grupę tonów ciepłych i zimnych.

Chłodne kolory znane są z tego, że spowalniają oddech, rozluźniają mięśnie, obniżają ciśnienie krwi i temperaturę ciała oraz sprawiają, że ogólnie czujesz się bardziej zrelaksowany. Te same właściwości mają zimne odcienie drewna. Istnieje zatem wiele zalet dekorowania nimi domu. Zobacz nasze inspiracje.

Skandynawska sypialnia

Stylistyką, w której chłodne tony drewna odnajdują się idealnie, jest styl skandynawski. Jasne, czyste, prawie sterylne przestrzenie i zimna paleta kolorystyczna wprost zaprasza w swoje progi bielone drewno. W tej sypialni materiał ten jest wręcz podstawowym budulcem aranżacji. Oryginalnym pomysłem jest pokrycie ściany drewnianymi panelami pomalowanymi Lakierobejcą Ochronno-Dekoracyjną Vidaron w kolorze Dąb Bielony L17. Naturalne światło wpadające prze okno i zielone rośliny wpływają na delikatne podniesienie temperatury wnętrza.

Drewno na ścianie w skandynawskiej sypialni

Pomysłowe szafki do kuchni

Nie jesteś gotowy na dużą ilość chłodnego drewna? Możesz je wprowadzić w postaci małych akcentów. W naszej kuchnio-jadalni stworzyliśmy szafki z drewnianych skrzynek na owoce. Oczyszczone i wyszlifowane pokryliśmy Pokostem Lnianym Vidaron. Niesymetryczna, chłodna drewniana kompozycja doskonale wpisała się w nowoczesną czarno-białą aranżację urozmaiconą drewnianymi elementami wyposażenia.

Szafki ze skrzynek

Nowoczesny stół z drewna

Spójrz na ten masywny, piękny drewniany stół pokryty Bejcą Vidaron w chłodnym kolorze Antracyt Szary B12 a następnie zabezpieczony Lakierem Bezpodkładowym Vidaron. Razem z błękitnymi lampami i grafitową ścianą tworzą dość zimną paletę kolorystyczną. Jednak dzięki wprowadzeniu do pomieszczenia soczystej zieleni lodówki i roślin, która tętni życiem, aranżacja jest ciepła i bardzo przyjemna.

Solidny stół z drewna

Ławka czy stolik

Chłodna paleta kolorystyczna sprawia, że wnętrze wydaje się większe. Dzieje się tak, ponieważ zimne kolory „cofają się” w przestrzeni, podczas gdy cieple wychodzą na plan pierwszy. Szukając pomysłu na małą przestrzeń, warto wziąć pod uwagę dużą ilość koloru białego, zwłaszcza jeśli masz w pokoju dobry dostęp do naturalnego światła. Na tle nieskazitelnej bieli wspaniale prezentują się nietypowe, oryginalne przedmioty w chłodnej barwie. W naszym salonie przy kanapie postawiliśmy interesujący mebel, który pełni rolę stolika do kawy. Został on jednak zrobiony z starej drewnianej ławki, którą pomalowaliśmy Bejcą Do Drewna Vidaron w kolorze Antracyt Szary B12, a następnie pokryliśmy Lakierem Akrylowym Vidaron. Biały salon nabrał wyrazu.

Ława z drewna

Jak widzisz zimne odcienie drewna potrafią tworzyć ciepłe i przytulne przestrzenie, dlatego nie warto ich pomijać projektując swoje idealne miejsce na ziemi.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Jak dobierać rodzaj drewna w zależności od zastosowania?

Jak dobierać rodzaj drewna w zależności od zastosowania?

Przeczytasz w 4 min

Ciepłe odcienie drewna we wnętrzach - najlepsze inspiracje

Ciepłe odcienie drewna we wnętrzach - najlepsze inspiracje

Przeczytasz w 4 min

Połączenie drewna i tynku na elewacji - 5 inspirujących pomysłów

Połączenie drewna i tynku na elewacji - 5 inspirujących pomysłów

Przeczytasz w 4 min

Jaki kolor drewna wybrać do ogrodu i jak łączyć kolory drewna?

Jaki kolor drewna wybrać do ogrodu i jak łączyć kolory drewna?

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie