Drewno jest wyjątkowym materiałem. W zależności z jakiego drzewa pochodzi, ma swój specyficzny kolor, fakturę czy rysunek słojów. Dlatego też mówiąc, że coś jest wykonane z drewna, warto doprecyzować z jakiego. Dodanie, że z dębu, brzozy, orzecha lub hebanu przywoła jego cechy charakterystyczne i ukształtuje prawidłowy obraz przedmiotu w głowie słuchacza. W aranżacji wnętrz drewno zajmuje szczególne miejsce. Jest materiałem naturalnym i neutralnym i przez to na tyle uniwersalnym, że sprawdza się w prawie każdym stylu. Można również z niego zrobić wszystko: pokrycie ścian, podłóg i sufitów, meble, karnisze, schody, futryny okienne, drzwi lub oryginalne rzeźby. Wspaniałe jest w nim to, że pełniąc wszystkie te funkcje, za każdym razem może mieć inny odcień. Dzięki temu pomieszczenia, w których występuje są ciekawe i niebanalne. Zobacz, jak łączyć różne odcienie drewna, by stworzyć we wnętrzu niepowtarzalny klimat.
W odcieniach brązu
Neutralne odcienie drewna łatwo jest ze sobą wymieszać i uzyskać wizualnie przyjemny efekt. Gdy we wnętrzu dominują drewniane brązy, przestrzeń nabiera niepowtarzalnego klimatu, dodając jej elegancji i czyniąc ją niezwykle przytulną. Idąc tym tropem zaaranżowaliśmy salon, w którym drewno dosłownie góruje nad innymi materiałami. Chcąc nadać mu niepowtarzalną barwę, sięgnęliśmy po Bejcę Do Drewna Vidaron, dzięki której w bardzo łatwy i szybki sposób uzyskaliśmy piękny efekty dekoracyjny z jednolitym wybarwienie drewna, a powstałe transparentne powłoki podkreśliły jego naturalne piękno. Strop i schody pokryliśmy bejcą w kolorze Orzech Amerykański B09, a podłogę odcieniem Antracyt Szary B12. Następnie drewno zabezpieczyliśmy Lakierem Bezpodkładowym Vidaron.
Jasna podłoga ciemniejsze meble
Jesteś miłośnikiem bezpiecznych rozwiązań? Tworząc aranżację swojego salonu zwróć uwagę na kolorystykę każdego drewnianego przedmiotu i oceń, czy w odczuciu jest ciepła czy zimna, a następnie upewnij się, że ich temperatura do siebie pasuje. O ile barwy drewna poszczególnych elementów wyposażenia nie muszą do siebie idealnie pasować, powinny się wzajemnie uzupełniać. W naszej realizacji stolik kawowy, fotel i dekoracyjna drabina są ciemniejsze od podłogi, ale ich podobna ciepła natura sprawia, że dobrze się ze sobą komponują. Ciepły odcień drewna mebli uzyskaliśmy pokrywając je Lakierobejcą Ochronno-Dekoracyjną Vidaron w kolorze Teak Naturalny L05.
Kolor drewna + barwa neutralna
Ciekawym pomysłem jest połączenie naturalnej barwy drewna z neutralną barwą mebli i ścian. Kolorystyczny akcent w tym wypadku stanowi interesujący i przykuwający uwagę detal, łamiąc główną paletę kolorystyczną aranżacji. Zobacz, jak jasny ciepły odcień drewnianego stołu i blatu rozświetla szarości i złamane biele w naszej kuchni. Chcąc zachować piękno drewna na dłużej, użyliśmy Lakieru Bezpodkładowego Vidaron w wersji Bezbarwny Wysoki Połysk, który nadaje polakierowanej powierzchni wyjątkową trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne.
Eklektyczne zestawienia
Jak wcześniej wspomnieliśmy, drewno świetnie odnajduje się w różnych stylach projektowych. Nic więc dziwnego, że równie dobrze wygląda w eklektycznych realizacjach, w których mieszanka stylów, kolorów i motywów tworzy spójną całość. W prezentowanym przez nas salonie ciepłe z natury drewno wdzięcznie przenika do chłodnej nowoczesności. Ciemne drewniane elementy pomalowane Bejcą do drewna Vidaron w kolorze Antracyt Szary B12 stanowią kontrast dla wszechobecnej bieli. Przytulny klimat uzyskaliśmy wprowadzając do wnętrza drewno zabejcowane na kolor Sosna Oregońska. Pobejcowane elementy zostały zabezpieczone bezbarwnym lakierem.
Jak widzisz, zarówno ciepłe, jak i chłodne odcienie drewna dają ogromne pole do projektowania. Dlatego nie staraj się dobierać wyposażenia w jednolitym kolorze.