Wróć do artykułów

Jak łączyć różne odcienie drewna we wnętrzach?

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Drewno jest wyjątkowym materiałem. W zależności z jakiego drzewa pochodzi, ma swój specyficzny kolor, fakturę czy rysunek słojów. Dlatego też mówiąc, że coś jest wykonane z drewna, warto doprecyzować z jakiego. Dodanie, że z dębu, brzozy, orzecha lub hebanu przywoła jego cechy charakterystyczne i ukształtuje prawidłowy obraz przedmiotu w głowie słuchacza. W aranżacji wnętrz drewno zajmuje szczególne miejsce. Jest materiałem naturalnym i neutralnym i przez to na tyle uniwersalnym, że sprawdza się w prawie każdym stylu. Można również z niego zrobić wszystko: pokrycie ścian, podłóg i sufitów, meble, karnisze, schody, futryny okienne, drzwi lub oryginalne rzeźby. Wspaniałe jest w nim to, że pełniąc wszystkie te funkcje, za każdym razem może mieć inny odcień. Dzięki temu pomieszczenia, w których występuje są ciekawe i niebanalne. Zobacz, jak łączyć różne odcienie drewna, by stworzyć we wnętrzu niepowtarzalny klimat.

W odcieniach brązu

Neutralne odcienie drewna łatwo jest ze sobą wymieszać i uzyskać wizualnie przyjemny efekt. Gdy we wnętrzu dominują drewniane brązy, przestrzeń nabiera niepowtarzalnego klimatu, dodając jej elegancji i czyniąc ją niezwykle przytulną. Idąc tym tropem zaaranżowaliśmy salon, w którym drewno dosłownie góruje nad innymi materiałami. Chcąc nadać mu niepowtarzalną barwę, sięgnęliśmy po Bejcę Do Drewna Vidaron, dzięki której w bardzo łatwy i szybki sposób uzyskaliśmy piękny efekty dekoracyjny z jednolitym wybarwienie drewna, a powstałe transparentne powłoki podkreśliły jego naturalne piękno. Strop i schody pokryliśmy bejcą w kolorze Orzech Amerykański B09, a podłogę odcieniem Antracyt Szary B12. Następnie drewno zabezpieczyliśmy Lakierem Bezpodkładowym Vidaron.

Połączenie ciepłego i zimnego odcienia drewna

Jasna podłoga ciemniejsze meble

Jesteś miłośnikiem bezpiecznych rozwiązań? Tworząc aranżację swojego salonu zwróć uwagę na kolorystykę każdego drewnianego przedmiotu i oceń, czy w odczuciu jest ciepła czy zimna, a następnie upewnij się, że ich temperatura do siebie pasuje. O ile barwy drewna poszczególnych elementów wyposażenia nie muszą do siebie idealnie pasować, powinny się wzajemnie uzupełniać. W naszej realizacji stolik kawowy, fotel i dekoracyjna drabina są ciemniejsze od podłogi, ale ich podobna ciepła natura sprawia, że dobrze się ze sobą komponują. Ciepły odcień drewna mebli uzyskaliśmy pokrywając je Lakierobejcą Ochronno-Dekoracyjną Vidaron w kolorze Teak Naturalny L05.

Pomalowane lakierobejcą meble

Kolor drewna + barwa neutralna

Ciekawym pomysłem jest połączenie naturalnej barwy drewna z neutralną barwą mebli i ścian. Kolorystyczny akcent w tym wypadku stanowi interesujący i przykuwający uwagę detal, łamiąc główną paletę kolorystyczną aranżacji. Zobacz, jak jasny ciepły odcień drewnianego stołu i blatu rozświetla szarości i złamane biele w naszej kuchni. Chcąc zachować piękno drewna na dłużej, użyliśmy Lakieru Bezpodkładowego Vidaron w wersji Bezbarwny Wysoki Połysk, który nadaje polakierowanej powierzchni wyjątkową trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Lakierowany stół i blat w kuchni

Eklektyczne zestawienia

Jak wcześniej wspomnieliśmy, drewno świetnie odnajduje się w różnych stylach projektowych. Nic więc dziwnego, że równie dobrze wygląda w eklektycznych realizacjach, w których mieszanka stylów, kolorów i motywów tworzy spójną całość. W prezentowanym przez nas salonie ciepłe z natury drewno wdzięcznie przenika do chłodnej nowoczesności. Ciemne drewniane elementy pomalowane Bejcą do drewna Vidaron w kolorze Antracyt Szary B12 stanowią kontrast dla wszechobecnej bieli. Przytulny klimat uzyskaliśmy wprowadzając do wnętrza drewno zabejcowane na kolor Sosna Oregońska. Pobejcowane elementy zostały zabezpieczone bezbarwnym lakierem.

Drewno w ciepłym odcieniu w nowoczesnym pomieszczeniu

Jak widzisz, zarówno ciepłe, jak i chłodne odcienie drewna dają ogromne pole do projektowania. Dlatego nie staraj się dobierać wyposażenia w jednolitym kolorze.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie