Wróć do artykułów

Jaki kolor drewna wybrać do ogrodu i jak łączyć kolory drewna?

Przeczytasz w 5 min
Udostępnij

Jaki kolor drewna do ogrodu będzie najlepszym wyborem? Na tak postawione pytanie trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź, bo zależy ona od wielu czynników. W tym wpisie przedstawimy Ci sprawdzone metody na dopasowanie drewna do otoczenia i podpowiemy, jak łączyć różne ich odcienie. Zapraszamy do lektury naszego inspiracyjnego przewodnika!

Z tego artykułu dowiesz się:

● Dlaczego kochamy drewno 

● Co warto wiedzieć na temat kolorów naturalnego drewna 

● Jak wybrać kolor drewna do ogrodu 

● Jak łączyć kolory drewna

Ławka z drewna

Drewno naturalne - dlaczego tak je kochamy?

Drewno to od dawien dawna jeden z najpopularniejszych surowców wykorzystywanych przez człowieka. Jest ciepłe w odbiorze, stylowe, bardzo wdzięczne w obróbce i uniwersalne. Można wykonywać z niego nie tylko duże konstrukcje, ale też drobne detale, na przykład meble ogrodowe, dekoracje do wnętrz czy elementy tarasu. Drewno świetnie wygląda w połączeniu z innymi materiałami, nie tylko ze szkłem czy metalem, ale nawet z tworzywem sztucznym. Wykorzystują to chociażby designerzy, pracujący nad cieszącymi się ogromną popularnością projektami.

Kolory drewna - co warto o nich wiedzieć?

Jeśli chcesz swobodnie poruszać się w kwestii zastosowanie drewna we wnętrzu czy w ogrodzie, musisz odróżnić jego odcienie. Jakie kolory drewna należą do najpopularniejszych? ● kolor drewna dębowego waha się od żółtobrązowego po brązowy,

● brzoza ma jasne wybarwienie, od prawie białego po żółtobrązowy,

● drewno sosnowe występuje w kolorystyce od prawie białej po pomarańczowo-brązową,

● drewno bukowe ma tonację żółtobrązową z charakterystycznym cętkowanym wzorem usłojenia,

● orzech ma drewno koloru jasnego do ciemnego szarobrązowego, wyróżnia się też unikatowym układem usłojenia,

● mahoń ma charakterystyczny kolor pomarańczowobrązowy bądź lekko różowawy,

● kolor palisandru waha się od jasnobrązowego z czarnymi smugami (w przypadku palisandru brazylijskiego) po śniadobrązowy z pasami wpadającymi w fiolet (palisander tulipanowiec).

To tylko kilka z wielu przykładów cenionego wybarwienia drzew, zarówno rosnących w Polsce, jak i egzotycznych. Warto jednak pamiętać o tym, że naturę można nieznacznie „oszukać”, stosując na drewnie różnych gatunków takie produkty, jak Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna Vidaron. Wystarczy kierować się nazwą produktów, które wybarwią materiał na pożądany przez nas kolor. I tak na przykład:

Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna Vidaron Mahoń Amerykański L06 pozwoli uzyskać na przykład na sośnie efekt mahoniu;

Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna Vidaron Wenge Afrykańskie L10 wybarwi drewno na ciemny odcień tego egzotycznego drewna;

Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna Vidaron Orzech Włoski L04 sprawi, że na przykład drewno jesionowe będzie do złudzenia przypominać… drewno orzechowe.

Ręczne lakierowanie desek

Drewno w ogrodzie - jak wybrać jego kolor?

Zastanawiasz się, jakie drewno w ogrodzie zastosować? To zależy od estetyki otoczenia i od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Przykładowo, jeśli masz lubisz egzotyczne rośliny i marzy Ci się taras w stylu boho, możesz śmiało wybrać palisander czy mahoń. Jeśli zakładasz ogródek w stylu leśnym i chcesz, żeby meble idealnie do niego pasowały, zdecyduj się na ciemniejszą, dębową tonację. W nowoczesnych ogródkach świetnie wyglądać będzie drewno sosnowe pomalowane Lakierobejcą Ochronno-Dekoracyjną Vidaron Wenge Brazylijskie L10, z kolei lakierobejcą Ochronno-Dekoracyjna Vidaron Orzech Włoski L04 będzie świetnie korespondowała z rustykalną aranżacją. Przed podjęciem decyzji o kolorach drewna, jakie chcesz wykorzystać do budowy konstrukcji tarasu czy mebli weź pod uwagę cały koncept, łącznie z.... odcieniem dachówek.

Drewno na tarasie

Jak łączyć kolory drewna? Podpowiedzi ekspertów

Drewno możesz oczywiście łączyć. Nie możemy jednak użyć słowa „dowolnie”, bo tylko przemyślane zestawienia dadzą dobry, czyli harmonijny, efekt. Jak łączyć kolory drewna? Przede wszystkim pamiętaj: bez względu na to, czy myślisz o urządzaniu ogrodu, czy salonu, warto ograniczyć ilość rodzajów drewna do dwóch, maksymalnie trzech gatunków. Staraj się kierować kwestią temperatury koloru drewna (czyli ciepłe z ciepłym, chłodne z chłodnym). Kolejna podpowiedź ekspertów? Bogato usłojone drewno miksuj z takim o spokojnym rysunku - rezultat będzie najbardziej elegancki i wysmakowany.

Drewniane meble na działce

Wiedza na temat kolorów drewna naturalnego na pewno Ci się przyda, zarówno w aranżacji jadalni czy salonu, jak i ogrodu, tarasu, ganku. Jeśli uważnie przeczytałeś nasze podpowiedzi, na pewno już wiesz, jak łączyć kolory drewna, żeby efekt był najbardziej elegancki i zgodny z tym, co sobie wymarzyłeś.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie