Wróć do artykułów

Donice i kwietniki z drewna w ogrodzie – pomysły i inspiracje

Przeczytasz w 5 min
Udostępnij

Drewniane donice ogrodowe to sposób na modną i efektowną aranżację ogrodu lub balkonu. Naturalny materiał świetnie komponuje się z roślinami oraz stwarza liczne możliwości aranżacyjne. Jakie donice ogrodowe wybrać?

Spis treści:

  1. Dlaczego donice drewniane w ogrodzie to dobry pomysł?
  2. Jakie drewniane donice ogrodowe wybrać?
  3. Donice ogrodowe – jak i czym je malować?

 

Drewniany kwietnik na rośliny

Nie wszystkie kwiaty i rośliny zielone możesz posadzić w gruncie. Rośliny doniczkowe wymagają odpowiedniej ziemi oraz warunków pielęgnacji. Drewniane donice ogrodowe pomogą Ci stworzyć efektowne kwietniki lub miejsce pod uprawę ulubionych warzyw. Naturalny materiał dobrze pasuje do zielonego krajobrazu ogrodu. Możesz także pomalować go na wybrany kolor i dopasować do koloru barierek, altany lub elewacji. Z naszego artykułu dowiesz się jakie donice drewniane ogrodowe wybrać i czym je pomalować.

Dlaczego donice drewniane w ogrodzie to dobry pomysł?

Donice drewniane ogrodowe posiadają szereg zalet, poczynając od kwestii estetycznych aż po ekologiczne. Drewno to materiał, który zazwyczaj dominuje wokół domu. Drewniane donice ogrodowe świetnie komponują się z takimi elementami jak meble ogrodowe, płot osłonowy, wiata czy drewniana altanka. Naturalny materiał możesz pomalować na wybrany kolor i dopasować go do pozostałego wyposażenia lub elementów elewacji.

Drewniane donice ogrodowe zachwycają różnorodnością. Mogą mieć formę klasycznych skrzynek, efektownych kaskad lub stojących kolumn. Szeroki wybór sprawia, że z łatwością zaaranżujesz z nimi zarówno klasyczną kompozycję, jak i modny ogród wertykalny. Jeśli szukasz czegoś wyjątkowego, możesz postawić na donice w kształcie beczek na wino lub nowoczesne projekty wykonane z europalet.

Drewno jest ekologicznym i w pełni biodegradowalnym materiałem. Równocześnie donice drewniane są odporne na czynniki fizyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Odpowiednio zabezpieczony materiał świetnie radzi sobie w zewnętrznych warunkach atmosferycznych, a właściwa pielęgnacja sprawia, że donice długo zachowują piękny wygląd.

Drewniane donice na rośliny

Jakie drewniane donice ogrodowe wybrać? Aranżacja donic ogrodowych

Drewniane donice do ogrodu utrzymanego w stylu rustykalnym mogą być wykonane z bali lub wydrążonego pnia. Aby nawiązać do wiejskiego klimatu, warto postawić na modele ze stalowymi obręczami, które przypominają drewniane wiadra. W roli donic dobrze sprawdzają się także wiklinowe kosze. Niektórzy wybierają dekoracyjne kwietniki w kształcie taczek. Obsadź je wiosennymi bylinami, by uzyskać uroczą kompozycję.

W nowoczesnych ogrodach lepiej wyglądają drewniane donice o uproszczonej formie. Możesz wybrać gotowe modele z idealnie dopasowanym wkładem, w którym posadzisz wybrane rośliny. Niektóre donice zostały wzbogacone elementami ze stali pomalowanej na czarno, co nadaje im nowoczesny charakter. Drewniane donice na taras w formie podłużnych skrzynek pomagają zagospodarować przestrzeń i wprowadzić więcej zieleni do strefy relaksu.

Skrzynie możesz także ustawić na ziemi wzdłuż alejek lub przy ogrodzeniu. Dobierając stylowe drewniane kwietniki o różnej wysokości, możesz uzyskać efekt kaskady zieleni – szczególnie jeśli posadzisz w nich rośliny pnące i płożące.

Ciekawym rodzajem kwietników są modele przykręcane do ściany, które umożliwiają piętrowe rozmieszczenie roślin doniczkowych. Dobierając rośliny o różnych kolorach kwiatów i ciekawym wybarwieniu liści, możesz uzyskać spektakularny efekt. Taki kwietnik wykonasz samodzielnie, na przykład na bazie drewnianych palet lub modyfikując kratkę do pnączy. Drewniane kwietniki na ścianę to sposób na upiększenie elewacji domu lub panelowego ogrodzenia, które wygląda zbyt pusto. Wertykalny ogród sprawdza się szczególnie w przypadku niewielkich działek, na przykład przy domach szeregowych. 

Możesz zdecydować się także na drewniane kwietniki stojące, które składają się z półek lub skrzynek rozmieszczonych na różnych poziomach. Konstrukcja powinna być odpowiednio stabilna, żeby nie przewrócił jej porywisty wiatr. Najlepiej umieścić taki kwietnik w osłoniętym miejscu, chociażby tuż przy altanie lub drewutni. Świetnie sprawdzi się także jako ozdoba tarasu.

Oryginalnym sposobem na uzyskanie piętrowej aranżacji jest zastosowanie wiszących kwietników z drewna. Doniczki mogą zostać podwieszone na plecionych sznurkach w stylu makramy lub wytrzymałych łańcuchach. Powieś je na belkach stropowych na tarasie, pod daszkiem drewutni lub altany.

Drewniane skrzynki na rośliny ustawione wertykalnie

Donice ogrodowe – jak i czym je malować?

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj drewnianego kwietnika ogrodowego się zdecydujesz, musisz pamiętać o jego ochronie przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Wybierz preparat, który nie tylko chroni, ale także zdobi drewno – idealna będzie Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna VIDARON dostępna w wielu wariantach kolorystycznych.

Jeśli chcesz postawić na styl industrialny, możesz pomalować donicę lakierobejcą w kolorze Złoty Dąb L19. W klasycznych lub rustykalnych aranżacjach dobrze sprawdzą się takie odcienie jak Orzech Włoski Ciemny L21 lub Sekwoja Kalifornijska L07. Do romantycznego ogrodu pełnego kwiatów lepiej będą pasować drewniane skrzynki w jaśniejszym odcieniu – odpowiednia będzie na przykład Sosna Złocista L02.

Pamiętaj, że przed zastosowaniem lakierobejcy surowe deski należy zabezpieczyć Impregnatem do Drewna Gruntującym VIDARON. Produkt głęboko wnika w drewno, wzmacniając je i chroniąc przed czynnikami biologicznymi – sinizną, grzybami i owadami. Lakierobejca odpowiada natomiast za tworzenie warstwy ochronnej na powierzchni drewnianych donic ogrodowych – powłoka zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi i chroni podłoże przed wnikaniem wody.

Postaw drewniane donice i kwietniki w swoim ogrodzie!

Drewniane donice pięknie ozdobią Twój przydomowy ogródek. Do wyboru masz liczne opcje, a to, na jaki rodzaj się zdecydujesz, zależy wyłącznie od Twoich preferencji. Pamiętaj tylko o odpowiednim zabezpieczeniu drewnianych kwietników i donic za pomocą produktów Vidaron.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Budowa drewnianej donicy oraz jej impregnacja  - film instruktażowy

Budowa drewnianej donicy oraz jej impregnacja - film instruktażowy

Przeczytasz w 1 min

Dekoracyjna doniczka z drewna - zrób to sam!

Dekoracyjna doniczka z drewna - zrób to sam!

Przeczytasz w 4 min

Doniczki z palet – jak je wykonać?

Doniczki z palet – jak je wykonać?

Przeczytasz w 4 min

Kwiaty jednoroczne do donic − przegląd najpiękniejszych gatunków

Kwiaty jednoroczne do donic − przegląd najpiękniejszych gatunków

Przeczytasz w 8 min

Donice drewniane – jak zrobić? Prosty przewodnik DIY

Donice drewniane – jak zrobić? Prosty przewodnik DIY

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie