Wróć do artykułów

Drewno i kamień w ogrodzie – pomysły i aranżacje

Przeczytasz w 3 min
Udostępnij

To dobre sąsiedztwo, które łatwo można wpasować w projekt każdego, otwartego terenu. Drewno i kamień w ogrodzie to ulubione materiały architektów terenu. Taka kompozycja może wynieść Twój ogród na zupełnie inny poziom. Sprawdź, jaki styl może Cię zainspirować.

Z tego artykułu dowiesz się o:

• Dlaczego drewno i kamień w ogrodzie to dobre połączenie?

• Drewno i kamień w ogrodzie – inspiracje

• Drewno i kamień – zasady łączenia

Efektowny ogród

Kamień i drewno to naturalne surowce, które są przeciwstawne, ale tworzą spójną całość. Pierwszy wychładza, drugi ogrzewa. Razem tworzą duet doskonały. Tylko takie połączenie stworzy ciekawą, ogrodową aranżację.

Dlaczego drewno i kamień w ogrodzie to dobre połączenie?

Osobno występują w tradycyjnych projektach od pokoleń. Razem komponują współczesne i bardzo nowatorskie rozwiązania ogrodnicze. Najczęściej stanowią budulec nawierzchni. Drewniany podest na tarasie czy kamienna ścieżka to typowe elementy przydomowego ogródka.

Drewniany mostek w ogrodzie

Surowce występują w różnych, naturalnych odcieniach i tonacjach, dlatego dają ogromne możliwości dekoracyjne. Drewno możesz dodatkowo zaimpregnować i zmienić jego kolor tak, by pasował do reszty aranżacji przestrzennej. Doskonałym produktem jest Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON. Ogrodzenie, meble oraz donice wykonane z tych materiałów prezentują się wyjątkowo dobrze. Połączenie obu materiałów jest jeszcze lepszym rozwiązaniem, ponieważ:

• razem wyglądają bardzo naturalnie,

• są uniwersalne,

• łatwo się je czyści,

• są spójne,

• dobrze wpisują się w charakter i styl każdego ogrodu,

• są trwałe i wytrzymałe.

Drewno i kamień w ogrodzie – inspiracje

Ścieżki z drewna w ogrodzie

Ogród w stylu japońskim. Łączenie surowców w aranżacjach o charakterze zen jest najczęściej spotykaną formą zagospodarowania ogrodu. Drewno jest z reguły układane jako podest lub kładka. Ścieżka może mieć formę płaskich kamieni zatopionych w korze. Jeden surowiec otoczony jest drugim i zawsze występuje w jego bliskim sąsiedztwie. Woda wnosi ruch, kamień niezmienność i trwałość przyrody, a drewno jest nie tylko dopełnieniem, ale też symbolem życia.

Nowoczesna aranżacja ogrodu cechuje się z reguły geometrycznymi kształtami, ale dominuje w nim prostota i minimalizm. Drewno występuje w postaci tekowych elementów lub bambusa. Kamień może stanowić stolik kawowy lub być wykorzystany jako kładka w postaci równych i prostokątnych figur, zatopionych w białych, drobnych otoczakach. Bardzo często spotyka się kamienno-drewniane ogrodzenia i charakterystyczne kule. Czekoladowy odcień drewna możesz uzyskać, stosując Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON w odcieniu R06 Dąb Ciemny.

Miejsce do relaksu w ogrodzie naturalistycznym

Ogród naturalistyczny charakteryzuje się luźną formą i brakiem wyraźnie wytyczonych granic. Jego podstawą są rośliny i naturalne formy. Ma przypominać do złudzenia środowisko naturalne, bez ingerencji człowieka. Kamienie najczęściej występują jako budulec oczek wodnych i ścieżek, a drewno to luźno okalające nasadzenie drzew. Występując osobno, ale w bliskim położeniu, tworzą imitację dzikiego i nienaruszonego przez człowieka krajobrazu.

Drewo i kamień – zasady łączenia

Najważniejsze jest znalezienie wspólnego punktu w obu materiałach. Tylko tak zachowasz harmonię i równowagę. Istotny jest dobór faktur. Najbardziej charakterystyczne i ciemne w kamieniu plamki, kropki i rysunki powinny być odbiciem koloru drewna. Aby łączeniu nadać jakiś styl, można zestawić tonację jasnokremowych kamieni z odcieniem głębokiego palisandru. To podkreśli elegancję aranżacji. Kamień stanie się szlachetnym dodatkiem, a drewno nabierze wyjątkowej oprawy. Ciepłe barwy kamienia dobrze jest również parować z jasnymi odcieniami drewna. Odpowiednim kolorem, które możesz wtedy wybrać do jego zabezpieczenia, będzie Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON w tonacji dębu bielonego (R01 Dąb Bielony).

Meble z drewna i kamienna posadzka

Wspólna kompozycja surowców jeszcze bardziej uwypukla naturę w Twojej zielonej przestrzeni. Akcentuje mocny związek człowieka z przyrodą i podkreśla ich wspólną relację. Drewno i kamień w ogrodzie posłużą ci wiele lat, bo są bardzo trwałymi surowcami. Dzięki nim możesz stworzyć niebanalny projekt ogrodu, który będzie zachwycał nie tylko Ciebie, ale także Twoich gości.

Galeria zdjęć (1)

Pliki do pobrania

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie