Wróć do artykułów

Ogród romantyczny – cechy, rośliny i przykładowe aranżacje

Przeczytasz w 5 min
Udostępnij

Kolorowe kwiaty, tajemnicze zakątki, delikatne ozdoby, ażurowe lub drewniane meble i dużo roślin – tym charakteryzuje się ogród w stylu romantycznym. Sprawdź, jak zaaranżować romantyczne zakątki w ogrodzie, jakie kwiaty posadzić i jak stworzyć przytulną, urokliwą przestrzeń obok domu.

Posiłek zaaranżowany w romantycznym ogrodzie

Z tego artykułu dowiesz się:

• czym charakteryzuje się ogród w stylu romantycznym, 

• jak zaaranżować taki ogród, 

• jakie rośliny posadzić w ogrodzie romantycznym.

Czym charakteryzuje się ogród w stylu romantycznym? Najważniejsze cechy

Ogród w stylu romantycznym jest zbliżony do stylu typowych angielskich, wiejskich ogrodów, które do dzisiaj są niezwykle popularne w całej Wielkiej Brytanii. Ogrody te są pełne kwiatów, wysokich traw i bujnej roślinności. W ogrodzie romantycznym możesz doszukać się nawiązania do renesansowych i średniowiecznych form ogrodowych, choć współczesny styl romantyczny ma lżejszą, subtelniejszą postać. Ogród romantyczny to połączenie stylu rustykalnego z domieszką elegancji. Dominują w nim kompozycje roślinne, które mają sprawiać wrażenie naturalności. Ważna jest także prostota i lekkość. Nie brakuje tajemniczych zakątków, zacisznych miejsc i delikatnych mebli oraz ozdób. Ogród w stylu romantycznym jest zmysłowy i nostalgiczny, ale ma też pozwalać odciąć się od świata i dać się porwać marzeniom.

Wygodna kanapa w romantycznym ogrodzie

Aranżacja i wystrój romantycznego ogrodu

Meble w ogrodzie romantycznym są delikatne, lekkie i raczej w stylu vintage niż nowoczesne. Doskonale sprawdzą się drewniane, postarzane krzesła i stoły, ażurowe, lekkie meble z metalu czy wygodne meble wiklinowe. Możesz pokusić się też o zdobioną ławkę, na której przysiądziesz samodzielnie lub z bliska osobą. Siedziska wyłóż miękkimi poduszkami. Ważne, by meble, zarówno do wypoczynku, jak i stoły obiadowe z krzesłami nie stały w centralnym miejscu ogrodu – powinny być schowane między roślinami lub w zacisznych miejscach w ogrodzie.

Postaw na naturalne materiały i spokojne, pastelowe kolory, a także łagodne formy. Zapomnij o nowoczesnych, geometrycznych meblach i ozdobach. Zamiast tego doskonale będą wyglądać zdobione donice z terakoty, wazy ogrodowe, subtelne gipsowe figurki, wiklinowe kosze, metalowe konewki służące jako donice na kolorowe kwiaty, kamienne dekoracje, karmniki czy poidełka dla ptaków. Możesz pokusić się też o stary rower, odmalowany na pastelowy kolor, ozdobiony donicami z pełnymi kwiatów, drewniany mostek nad oczkiem wodnym czy delikatną, ażurową altanę osłonięta białym, zwiewnym baldachimem (koniecznie ukrytą między roślinami).

Bardzo ważną rolę odgrywa też oświetlenie – girlandy z żarówek czy lampiony nadadzą ogrodowi jeszcze bardziej romantyczny charakter.

Ścieżki w ogrodzie romantycznym są kamienne lub żwirowe. Jeśli zdecydujesz się na beton, postaraj się, by wyglądał na lekko postarzany – obsadź go trawą, pozwól, by gdzieniegdzie poprzerastał roślinnością oraz by jego brzeg był nieregularny. Ścieżki mogą wić się i łagodnie zakręcać – zrezygnuj natomiast z prostopadle biegnących chodników, które tworzą uporządkowaną infrastrukturę.

Wskazówka!

Wszystkie drewniane elementy dekoracyjne, drewniane meble oraz krzesła – zaimpregnuj. W ogrodzie narażone są na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Wiatr, deszcz (wilgoć), wahania temperatury, promieniowanie UV – wszystkie te czynniki negatywnie wpływają na drewno i niszczą je. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON w połączeniu z bezbarwnym Impregnatem Ochronnym do Drewna Gruntującym VIDARON zapewni pełną ochronę drewna - producent daje aż 6 lat gwarancji, jednak należy pamiętać o tym, aby powierzchnię, którą malujemy odpowiednio przygotować. Drewno przeznaczone do impregnowania powinno być oczyszczone i suche, gładkie, wolne od kurzu, tłustych i żywicznych plam, jeżeli posiada takie plamy powinno się drewno przemyć benzyną ekstrakcyjną, a następnie wysuszyć. Impregnat gruntujący to głęboko penetrujący preparat zapewniający pełną ochronę biologiczną drewna, nakłada się go jako pierwszą warstwę a następnie impregnat ochronno-dekoracyjny, który wzmacnia, chroni, dekoruje oraz impregnuje drewno, a także tworzy powłokę odporną na biokorozję. Tak zabezpieczone drewno będzie pięknie się prezentować i zapewni ochronę drewnianych elementów na lata.

Kolorowe rośliny w romantycznym ogrodzie

Jakie rośliny posadzić w romantycznym ogrodzie?

Romantyczne zakątki w ogrodzie zaaranżujesz dzięki odpowiedniej roślinności. Odrobinę tajemniczości wprowadzą pnącza, które dodatkowo osłonią Twój ogród przed światem. Możesz posadzić np. bluszcz pospolity, winobluszcz, róże pnące czy wiciokrzew. Przytulny, romantyczny nastrój stworzą także drzewa, takie jak dąb, buk, wierzba, grab, winorośl, wiśnia, czereśnia czy jabłoń, a także krzewy: jaśminowiec, bukszpan, cis, magnolia, rododendron, hortensja, malina i krzewy różane.

Nasadzenia w ogrodzie romantycznym powinny być piętrowe, czyli takie, jak w naturze. Przed najwyższymi drzewami posadź krzewy i byliny, a niżej kwiaty i zioła.

Ogród romantyczny to ogród naturalny, bogaty z roślinność, a zarazem zadbany, lekki i zmysłowy. W takim ogrodzie masz ochotę rozłożyć koc i całymi godzinami wpatrywać się w chmury, słuchając śpiewu ptaków i napawając się pięknym zapachem kwiatów oraz ziół.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Ogród w stylu francuskim

Ogród w stylu francuskim

Przeczytasz w 7 min

Ogród w stylu skandynawskim - najlepsze aranżacje

Ogród w stylu skandynawskim - najlepsze aranżacje

Przeczytasz w 4 min

Ogród w stylu dworkowym – porady i pomysły

Ogród w stylu dworkowym – porady i pomysły

Przeczytasz w 7 min

Ogród przy domu w stylu prowansalskim – jak urządzić?

Ogród przy domu w stylu prowansalskim – jak urządzić?

Przeczytasz w 4 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie