Wróć do artykułów

Całoroczne rośliny na balkon i taras – 10 najlepszych propozycji

Przeczytasz w 6 min
Udostępnij

Chcesz, aby Twój balkon lub taras bez względu na porę roku czy temperaturę każdego dnia pięknie się prezentował? Postaw na kwiaty na balkon całoroczne! Jakie rośliny wybrać? Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie pnączy, krzewów i iglaków!

Spis treści: 

  1. Dlaczego całoroczne rośliny na balkon to dobry pomysł?
  2. Całoroczne rośliny na taras – pnącza
  3. Kwiaty na balkon całoroczne – krzewy i krzewinki
  4. Całoroczne rośliny balkonowe – iglaki
  5. Kwiaty na balkon całoroczne – ciesz się ich widokiem każdego dnia!

Dlaczego całoroczne rośliny na balkon to dobry pomysł?

Wielobarwne kwiaty balkonowe to niezwykła ozdoba tarasu i balkonu. Niestety ich wadą jest to, że swoim widokiem cieszą oko tylko przez kilka miesięcy w roku. Delikatne listki i płatki w naszej strefie klimatycznej nie wytrzymają zimy, dlatego ich uzupełnieniem będą całoroczne rośliny, którym niestraszne są zmienne warunki atmosferyczne. Bez względu na porę roku będą idealną i bardzo estetyczną dekoracją!

Dlaczego warto zdecydować się na rośliny balkonowe całoroczne? Niektóre z gatunków są łatwe w pielęgnacji i nie wymagają dużego nakładu pracy, aby wyglądać dobrze. Krzewów nie musisz często przycinać czy nawozić, a urokiem pnączy jest to, że naturalnie oplatają swoimi listkami pergole, drewniane kraty czy balustrady.

Kwiaty balkonowe dobrze wyglądają przez cały rok, dlatego jest  to doskonała propozycja dla osób, które nie mają ręki do roślin. Jeśli do nich należysz i nie wiesz, jak dobrać ziemię, poziom nasłonecznienia czy jak często podlewać kwiaty, to będą one idealną opcją dla Ciebie. Możesz wybrać takie gatunki, które nie będą kapryśne i dobrze zniosą każde warunki, w jakich je zasadzisz.

Dzięki roślinom całorocznym wypoczniesz i nacieszysz oczy na tarasie lub balkonie nawet zimą czy jesienią! końcu nie tylko latem warto odpoczywać na świeżym powietrzu i cieszyć się promieniami słońca.

Rośliny całoroczne na balkon

Całoroczne rośliny na taras – pnącza

Jakie rośliny całoroczne na taras są najlepsze? Jednym z najciekawszych wyborów będą pnącza, które wyglądają bardzo imponująco. Zapewnią Ci również odrobinę prywatności, osłaniając okna czy balustrady od spojrzeń sąsiadów czy przechodniów. Oto zestawienie popularnych, ale i niebanalnych pnączy. 

Bluszcz pospolity

Bluszcz rośnie powoli i wspinając się po podporach, tworzy gęstą, intensywnie zieloną ścianę. Możesz wykorzystać go do obsadzenia ocienionej ściany, pergoli lub balustrady i cieszyć się przytulnym, kameralnym klimatem, jaki dzięki niemu uzyskasz.

Winobluszcz pięciolistkowy

Czyli tzw. dzikie wino. Ma ząbkowane liście, które jesienią przybierają żółte, burgundowe, pomarańczowe i koralowe odcienie, co daje nietuzinkowy i oryginalny efekt. Winobluszcz pięciolistkowy jest całoroczny.

Wiciokrzew Henry’ego

Ma długie, lancetowate i skórzaste liście i pachnące kwiaty. Kwitnie intensywnie, dzięki czemu może być ozdobą każdego tarasu.

Milin amerykański

To kolejne, kwitnące pnącze, które podczas kwitnienia wydaje piękne koralowe, żółte lub karminowe kwiaty o rurkowatym kształcie. Milin rośnie dosyć szybko, więc jeśli zdecydujesz się na tę roślinę, posadź ją w większej donicy.

Ozdobna roślina balkonowa

Kwiaty na balkon całoroczne – krzewy i krzewinki

Krzewinki i krzewy cieszą się na balkonach i tarasach dużą popularnością. Nic dziwnego, ponieważ wiele odmian zimą zachowuje zielone liście, a wiosną lub latem wypuszcza piękne, kolorowe kwiaty. Całoroczne rośliny na taras lub balkon to m.in.:

Kiścień Waltera

Inaczej kiścień wawrzynowy to zimozielona roślina z rodziny wrzosowatych. Może wyrastać do 70 cm. Pędy rośliny są zygzakowate i łukowo wycięte, a cała roślina ma kształt kopulasty. Zakwita białymi kwiatkami, przypominającymi dzwonki konwalii. To bardzo dekoracyjny krzew przede wszystkim ze względu na pięknie wybarwione liście, które mogą przyjmować odcienie od zielonego, przez żółto-różowe, po bordowo-fioletowe.

Trzmielina Fortune’a

Pnący lub płożący, zimozielony krzew, którego liście przybierają różne odcienie. W zależności od odmiany mogą mieć kolor ciemnozielony z białym marginesem (Emerald Gaiety), z dużą, żółto-białą plamą na środku (Interbolwi), z żółtym marginesem (Emerald'n'Gold), z żółtym, wąskim paskiem przez środek (Sunspot) czy jasnozielony z intensywnie żółtym brzegiem (Sunshine).

Barwinek pospolity

Całoroczna roślina na balkon lub taras należąca do zimozielonych krzewinek. Ma płożące pędy porośnięte gęsto niewielkimi, ciemnozielonymi listkami. Liście mogą mieć dekoracyjne wybarwienie, np. z żółtym brzegiem (Aureovariegata) czy zieloną obwódką (Illumination). W czasie kwitnienia roślina porasta subtelnie delikatnymi kwiatkami w odcieniach błękitu, fioletu czy bieli.

Sadzenie rośliny całorocznej na balkonie

Całoroczne rośliny balkonowe – iglaki

Iglaki to rośliny do donic, które przystosują się do warunków panujących niemal na każdym tarasie. Wiecznie zielone rośliny są wyborem zarówno praktycznym, jak i niezwykle estetycznym. Najczęściej są mało wymagające i nie potrzebują skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Przepięknie prezentują się w drewnianych skrzyniach, które uprzednio warto zabezpieczyć przed działaniem czynników atmosferycznych. Idealnie się do tego nada Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący Vidaron oraz Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy Vidaron, dostępny w szerokiej gamie kolorów, które podkreślą naturalną barwę drewna.

Odmian roślin iglastych na balkon jest wiele, jednak do najciekawszych należą:

Cyprysik groszkowy

Zimozielony krzew z gęstą, stożkową koroną i ostrymi, łuskowatymi igłami. Wydziela przyjemny zapach. Do hodowania w donicach świetnie nadają się karłowe odmiany tej rośliny. Igiełki mogą mieć odcienie od srebrzysto-niebieskich (Blue Planet), zielonych z żółtymi fragmentami (Nana Aureovariegata), złocistożółtych (Plumosa Aurea Compacta oraz Filifiera Aurea Nana);

Tuja (żywotnik zachodni)

Jedna z najpopularniejszych, całorocznych roślin na balkon. Najczęściej spotykane na polskich tarasach i balkonach to tuja brabant oraz tuja szmaragd. Może mieć kształt karłowaty i kulisty lub wąski i strzelisty;

Świerk biały

Iglak o intensywnie zielonych, niebieskozielonych lub srebrzystych igłach. Roślina rośnie wolno, osiągając kształt kulisty (Alberta Globe i Echiniformis) lub stożkowy (Conica i Laurin).

Kwiaty na balkon całoroczne – ciesz się ich widokiem każdego dnia!

Jak widzisz, wybór kwiatów balkonowych, które przez cały rok zachwycają swoją urodą, to idealna opcja dla osób marzących o stylowym urządzeniu tarasu czy balkonu. Takie rośliny wyglądają estetycznie, często są łatwe w pielęgnacji, a do tego pomogą Ci zaaranżować przytulny kącik, gdzie wypoczniesz podczas upałów, jak i chłodnych dni.

Pamiętaj też, że na wygląd zieleńca wpływ mają nie tylko kwiaty balkonowe całoroczne, ale i doniczki czy skrzynie, w których je posadzisz. Gdy lubisz naturalne klimaty, postaw na drewno – ozdoby wykonane z tego materiału to synonim elegancji i przytulnego klimatu. Gdy zabezpieczysz je produktami marki Vidaron, niestraszne im będą trudne warunki atmosferyczne i wraz z roślinami przez lata będą cieszyć oko.

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie