Wróć do artykułów

3 oryginalne pomysły na meble balkonowe z palet

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Balkon można umeblować niskim kosztem, tworząc wymarzoną strefę relaksu. Dobrym pomysłem jest skonstruowanie mebli balkonowych z palet, które są używane podczas transportu towarów. Podpowiadamy, jak wykorzystać europalety i co zrobić, by drewno stało się odporne na działanie deszczu.

Meble wykonane z palet

Niewielki stolik z palet – centrum strefy relaksu

Palety idealnie sprawdzają się w roli stolika. Wersja minimalistyczna to pojedyncza paleta z dokręconymi od spodu kółkami, które zapewniają mobilność i izolację mebla od podłoża. Można także skręcić ze sobą dwie palety ustawione jedna na drugiej lub dodać szklany blat. Wariantów jest tak naprawdę mnóstwo – wystarczy poszukać inspiracji w internecie i zabrać się do pracy.

Zależy Ci na małych meblach balkonowych z palet? Twoje projekty nie muszą bazować na europaletach. Możesz wybrać ćwierćpalety o wymiarach 60 x 40 cm – świetnie nadają się do wykonania zgrabnego stolika, który zmieści się na każdym balkonie.

Meble z palet ustawione na balkonie będą narażone na działanie deszczu, śniegu i wysokiej wilgotności powietrza. Aby się nie zniszczyły, należy zabezpieczyć je odpowiednim preparatem do drewna. Skuteczną ochronę zapewni Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący VIDARON, który wnika w deski i wzmacnia je, a także chroni przed czynnikami biologicznymi. Dla pełnej ochrony należy jeszcze zastosować warstwę Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Powłokotwórczego VIDARON. Produkt chroni drewno przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, a jednocześnie podkreśla jego naturalne piękno.

Kanapa z palet o szerokim siedzisku

Szerokie siedziska – najwygodniejsze meble balkonowe z palet

Rozmiary europalet wynoszące 120 x 80 cm x 14 cm oraz ich wytrzymałość sprawiają, że te drewniane podesty stają się idealnym surowcem do budowy wygodnych siedzisk. Można zdecydować się na konstrukcję o głębokości 80 cm lub przeciąć paletę wzdłuż, zyskując węższy model, odpowiedni do niewielkich balkonów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by dodać oparcie (nachylone pod niewielkim kątem dla większej wygody) oraz podłokietniki. Jeśli chcesz zyskać więcej miejsca do siedzenia, skonstruuj z palet siedzisko narożne.

Gotową sofę z palet należy zabezpieczyć przed czynnikami atmosferycznymiImpregnat Ochronny do Drewna Gruntujący VIDARON wzmocni konstrukcję, głęboko wnikając w drewno. Kolejnym etapem powinno być zastosowanie produktu tworzącego trwałą powłokę, na przykład Lakierobejcy Ochronno-Dekoracyjnej VIDARON, dostępnej w wielu atrakcyjnych kolorach. Siedzisko z palet można rozjaśnić za pomocą lakierobejcy w odcieniu Dąb Bielony L17 lub przyciemnić, wybierając jeden z kolorów nawiązujących do piękna drewna egzotycznego – Mahoń Szlachetny L15 lub Palisander L23. Wykończenie zależy od Twoich upodobań i pomysłu na aranżację balonu. Gdy meble z palet są już gotowe, uzupełnij je o miękkie poduchy, dzięki którym zyskasz wyjątkowy komfort odpoczynku.

Kwietnik z palety z ziołami

Kwietniki z palet – zaproś rośliny na swój balkon

Meble balkonowe z palet to nie tylko stoły i siedziska. Wykorzystując niepotrzebne już europalety, można stworzyć atrakcyjną zieloną aranżację. Wystarczy przerobić je na pionowe kwietniki i uzupełnić o doniczki z sadzonkami. Tylko od Ciebie zależy, czy postawisz na użytkowy miniogródek z poziomkami, pomidorkami koktajlowymi i ziołami, czy może stworzysz estetyczną aranżację, która doda Twojemu balkonowi uroku.

Takie kwietniki najlepiej będą się prezentowały pod ścianą lub zamocowane do balustrady. Pamiętaj, by konstrukcja była stabilna i odporna na porywisty wiatr. Konieczne jest także zabezpieczenie drewna. Wykorzystaj Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON, który wyróżnia się działaniem 3 w 1: impregnuje, chroni i dekoruje drewno. . W tak przygotowanym kwietniku umieść sadzonki plekantrusa, bluszczu, bakopy oraz lobelii. Aby kompozycja pięknie się prezentowała, dopasuj gatunki roślin do stanowiska – inne będą dobrze rosły na balkonie słonecznym, a inne w półcieniu.

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie