Marzysz o wygodnym leniuchowaniu na tarasie? Zamiast wydawania pieniędzy na gotowe meble ze sklepu, dobrą alternatywą może być ich samodzielne wykonanie. Przygotowanie z palet sofy ogrodowej nie jest ani trudne, ani drogie. Pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze, ale także dać drugie życie drewnianym paletom, co jest zdecydowanie bardziej eko.
- Sofa ogrodowa wykonana z palet - dlaczego warto ją zrobić samodzielnie? Oryginalne meble ogrodowe tanim kosztem
- Kanapa z palet na taras – potrzebne materiały
- Jak zrobić sofę z europalet krok po kroku? Pomysł na tanie meble ogrodowe wykonane z drewna sosnowego
- Kanapa z palet - jak zaimpregnować drewno sosnowe sofy?
Przerabianie starych palet na ciekawe meble ogrodowe to trend, który w ostatnich latach bardzo się popularyzuje. Tanich i łatwo dostępnych materiałów nie brakuje. Ograniczeniem bywa tylko wyobraźnia i ewentualnie... wielkość tarasu. Meble z palet wykonane samodzielnie to także niesamowita satysfakcja z dobrze wykonanej pracy!
W artykule podpowiemy, jak samodzielnie wykonać drewniany mebel na taras, balkon czy do ogrodu. Taka sofa ogrodowa zapewni wygodne miejsce do siedzenia, stworzy estetyczny kącik rekreacyjny, a do tego jest zdecydowanie tańsza niż gotowe meble ogrodowe. Krok po kroku przeprowadzimy Cię przez instrukcję mocowania palet, przygotowywania bazy sofy, impregnowania i malowania oraz montażu na paletach poduszek i siedziska.
Ogrodowa sofa wykonana z palet - dlaczego warto ją zrobić samodzielnie? Oryginalne meble ogrodowe tanim kosztem
Oferta dostępnych na rynku gotowych modeli mebli ogrodowych jest bardzo bogata. Wybierać możesz także spośród różnych modeli i wzorów sofy ogrodowej czy innych mebli tapicerowanych.
Jest jednak pewien szkopuł - pieniądze. Tania sofa lub leżak do ogrodu już po jednym sezonie straci cały swój urok. Można oczywiście wydać sporo na meble z górnej półki. Jeśli jednak zależy Ci, by ograniczyć budżet, rozsądniej i taniej jest przygotować solidną konstrukcję z łatwo dostępnych materiałów. Należą do nich także popularne palety z drewna sosnowego.
Sofę z palet zrobisz dosyć szybko. Odpowiednio przygotowana i zabezpieczona, posłuży przez wiele sezonów, a jakość wypoczynku nie będzie gorsza niż ta na sofie z meblowego salonu. Deski z palet pomalowane i zaimpregnowane właściwym środkiem VIDARON wyglądają oryginalnie i modnie. Wykonany z palet mebel będzie idealnym wyborem szczególnie, jeśli lubisz styl boho, naturalny czy wnętrza w klimacie eko.
Możesz w dodatku wybrać różne wymiary mebli - małą, dwuosobową sofę ogrodową, spory narożnik, a do tego zrobić z tego samego materiału stolik kawowy czy regał.
Zaletą budowy mebli ogrodowych z palet jest też dostępność materiału. Ceny palet są niskie. Często zdarza się, że zalegają niewykorzystane w podwórkowych szopach czy skrytkach, np. po większych przesyłkach przywożonych przez kurierów czy zakupie materiałów budowlanych.
Na dodatek palety to surowiec bardzo wdzięczny. Łatwo układa się z nich gotowe konstrukcje. Ponieważ są wykonane z surowego drewna, można je malować na różne kolory. Przy odrobinie plastycznego zacięcia osiągniesz naprawdę imponujący efekt!
Powtórne wykorzystanie palet to także symbol dbania o przyrodę. Tak wykonany mebel wniesie do ogrodu swobodny styl i sprawi, że staniesz się bardziej eko.
Kanapa z palet na taras - potrzebne materiały
Przed rozpoczęciem budowy stelaża mobilnej sofy z drewna sosnowego (lub świerkowego) pozyskanego z palet, musisz zgromadzić odpowiednie narzędzia.
- Do łączenia drewnianych elementów niezbędna będzie wkrętarka i zapas wkrętów o różnej długości.
- Przydadzą się też kątowniki z metalu, które pozwolą połączyć elementy w całość.
- W miejscach szczególnie ważnych i narażonych na obciążenia połączeń stosuje się też czasami metalowe śruby.
- Nie zawadzi również młotek i kilka gwoździ, szczególnie jeśli pozyskane palety wykazują oznaki zużycia.
- Potrzebne będą pędzle różnej wielkości oraz materiały do zabezpieczenia otoczenia - folia malarska i taśmy.
Gotową kanapę musisz odpowiednio wykończyć i zabezpieczyć. Pamiętaj, że palety stanowią materiał wykorzystywany roboczo. Zazwyczaj wykonuje się je z surowego, praktycznie nieheblowanego drewna sosnowego lub świerkowego. O drzazgę lub zadzior więc nietrudno. Aby całość ładnie wygładzić, przyda się papier ścierny, a w przypadku większej pracy - pilnik do drewna i szlifierka.
Polecany produkt
IMPREGNAT OCHRONNO-DEKORACYJNY POWŁOKOTWÓRCZY
Po etapie szlifowania trzeba wypełnić ubytki w drewnie, także po to, aby je odpowiednio zabezpieczyć. Niezbędne będą środki do impregnacji i malowania sofy. Ma pełnić funkcję mebli ogrodowych, powinna więc wyglądać atrakcyjnie. Z szerokiej gamy preparatów VIDARON polecamy więc:
- Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący VIDARON, który dajemy jako pierwszy, aby zabezpieczyć drewno przed sinizną, grzybami powodującymi głęboki rozkład drewna oraz owadami, technicznymi szkodnikami drewna;
- Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON, drugi etap impregnacji, czyli warstwa powłokotwórcza, która wzmacnia, impregnuje i chroni drewno, a do tego nadaje mu kolor;
- Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON, dostępny w gamie intensywnych kolorów, długotrwale zabezpiecza malowaną powierzchnię oraz zapewnia trwały kolor i efekt dekoracyjny;
- Szpachla do Drewna, która uzupełni ubytki w materiale palet, dzięki czemu gotowa sofa będzie prezentowała się efektownie.
Jak zrobić sofę ogrodową z europalet krok po kroku? Pomysł na tanie meble ogrodowe
Palety EPAL najlepiej traktować jak gotowe klocki. To znaczy, że przy projektowaniu kanapy czy sofy warto przewidzieć je w takich rozmiarach, aby nie było potrzeby zbędnego docinania lub rozbijania. Dlatego podstawowy wymiar wyjściowy to długość jednej palety, a jeśli trzeba więcej, dwóch i kolejnych. To bardzo ułatwia pracę!
Jaką wysokość powinna mieć sofa z palet? Grubość standardowej palety to ok. 15 cm. Wychodząc od tego podstawowego wymiaru, możesz zaplanować siedzisko o wysokości 30 cm, czyli dwóch palet jedna na drugiej. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić wyższy mebel - wówczas po prostu dołóż kolejny "klocek".
Także oparcie kanapy warto dopasować do wymiarów spodu palety EPAL. Jest to zwykle 80 lub 120 cm. Taka wielkość z powodzeniem wystarczy do stworzenia wygodnego podparcia, a pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnego piłowania.
Całą konstrukcję z powodzeniem przed montażem możesz ustawić "na sucho", żeby sprawdzić, czy wzór palet spełnia Twoje oczekiwania. Jeśli nie - modyfikuj ustawienia paletowych "klocków". Jeśli jest ok, czas na mocowanie palet.
Montaż zacznij od połączenia elementów siedziska. W tym celu można skręcać poszczególne warstwy wkrętami lub zastosować metalowe płaskowniki w narożnikach konstrukcji. Za jednym zamachem schwycisz tedy wszystkie elementy w solidną całość.
Przy montażu oparcia poproś o pomoc drugą osobę lub dodatkowo zablokuj je, np. podpierając palikami. Najlepiej sprawdzają się kątowniki. Mocuje się je na brzegach konstrukcji, a całość łączy przy pomocy długich wkrętów.
Jeśli oparcie to więcej niż jedna paleta, pamiętaj też o ich połączeniu dodatkowymi wzmocnieniami na "plecach" konstrukcji.
Kiedy porządnie skręcona kanapa stoi gotowa, można przystąpić do szlifowania i szpachlowania. Warto zadbać o wszystkie powierzchnie, które mogą mieć bezpośrednio kontakt ze skórą, żeby uniknąć bolesnych niespodzianek. Nie ma za to naprawdę żadnej potrzeby szlifowania desek wewnątrz konstrukcji. To w końcu mebel z palet i nieco "magazynowy" klimat dodaje mu uroku!
Kanapa z palet - jak zaimpregnować drewno sosnowe sofy?
Malowanie desek palet ma dwa główne cele. Pierwszy to zabezpieczenie drewna. Budujesz przecież mebel na zewnątrz, a więc taki, który musi być odporny na trudniejsze warunki atmosferyczne oraz inne niesprzyjające czynniki. Malowanie palet zabezpiecza je przed wilgocią - rosą, deszczem, a jeśli mebel pozostanie zimą na zewnątrz, także przed śniegiem i mrozem. Drewnu nie służy też zbytnie nasłonecznienie, dlatego dobry preparat do malowania powinien chronić materiał przed wysychaniem i pękaniem.
Zagrożeniem w przydomowych ogrodach i na tarasach mogą być też szkodniki drewna. Tu również z pomocą przychodzą preparaty VIDARON, które doskonale chronią zarówno przed żerującymi na drewnie owadami, jak i niebezpiecznymi grzybami. Przed malowaniem w kolorze zastosuj bazowy środek zabezpieczający. Dobrze sprawdzi się np. Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący VIDARON.
Druga kwestia to oczywiście estetyka. Można dobrać odpowiedni kolor, który będzie współgrał z innymi meblami lub elementami wyposażenia ogrodu.
W palecie preparatów VIDARON znajdziesz takie, które pozwalają barwić drewno w całej gamie naturalnych kolorów i odcieni. Doskonale sprawdzi się np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON, dostępny aż w 14 naturalnych kolorach.
Polecany produkt
IMPREGNAT OCHRONNO-DEKORACYJNY OGRODOWY
Podczas malowania palet równie dobrze możesz też puścić wodze fantazji i swoją wykonaną z drewna sosnowego sofę ogrodową pomalować w fantazyjne barwy i wzory. Pozwala na to sama konstrukcja - osobne deski i belki aż proszą się o zastosowanie wielu kolorów. W tym przypadku warto sięgnąć po Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON, gdzie wśród 12 kolorów znajdziesz takie jak limonkowy czy lazurowy.
Co pozostaje, kiedy Twoja ogrodowa kanapa z palet stanie już na tarasie? Dorzuć materac i poduszki, aby w pełni rozkoszować się wypoczynkiem na zewnątrz. Nie zapomnij też zrobić zdjęcia i wysłać go do nas! Podziel się z nami efektami swojej pracy! Może staniesz się inspiracją dla innych!