Meble z palet cieszą się nieustanna popularnością – są tanie, łatwe do samodzielnego wykonania i pasują do nowoczesnych aranżacji balkonów i ogrodów. Zobacz, jak zrobić funkcjonalną ławkę z palet i czym zabezpieczyć drewno przed deszczem.
Co jest potrzebne do wykonania ławki balkonowej z palet?
Pierwszym etapem wykonania prostej ławki jest zakup palet transportowych. Często można zdobyć je również za darmo, dzięki czemu koszt wykonania mebli na balkon lub do ogrodu jest bardzo niski – wystarczy, że wykorzystasz posiadane narzędzia i kupisz preparaty do ochrony i dekoracji drewna. Zwróć uwagę, że dostępne są palety w różnych rozmiarach. Najbardziej popularne są te o wymiarach 120 x 80 x 14,4 cm. Może posłużyć jako samodzielny niski stolik lub element większej konstrukcji – ławki lub narożnika.
Oprócz palet należy przygotować następujące materiały i narzędzia:
• piła do drewna,
• szlifierka oscylacyjna i papier ścierny,
• wkrętarka oraz zestaw wkrętów różnej długości,
• Impregnat do Drewna Gruntującym VIDARON,
• Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON,
• pędzel.
Za pomocą narzędzi przytniesz palety do odpowiednich rozmiarów i połączysz ze sobą poszczególne elementy. Impregnaty zapewnią natomiast skuteczną ochronę drewna przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych. Dzięki nim ławka będzie bezpieczna bez względu na panujące na zewnątrz warunki pogodowe.
Jak zaprojektować balkonową ławkę z palet?
Zanim zabierzesz się do pracy, zastanów się nad tym, jaka ławka balkonowa z palet jest Ci potrzebna. Może być szeroka lub wąska, niska lub wysoka, wyposażona w oparcie lub nie. Zmierz, ile wolnej przestrzeni masz na balkonie i zdecyduj, w którym miejscu chcesz ustawić mebel. Kolejne etapy pracy będą zależały od tego, jaki projekt wybierzesz.
Jeśli chcesz wykonać prostą, szeroką ławkę bez oparcia, wystarczy że skręcisz ze sobą trzy palety ułożone jedna na drugiej. Aby uzyskać węższy model, najpierw zwęź każdą z palet niemal o połowę. Z pozostałych fragmentów możesz skonstruować oparcie. Jeśli chcesz zbudować niską ławkę przeznaczoną dla dzieci, wystarczy, że wykorzystasz tylko dwie palety – zwężone i ułożone jedna na drugiej.
Drewniana ławka balkonowa z palet – przygotowanie drewna i skręcanie mebla
Jeśli zdecydowałeś się już na konkretny projekt drewnianej ławki balkonowej i dociąłeś palety, pora na przygotowanie podłoża. Przeszlifuj drewno papierem ściernym, by uzyskać gładką, pozbawioną zadziorów powierzchnię. Sprawdź, czy wszystkie elementy do siebie pasują. Jeśli tak, możesz przystąpić do zastosowania wybranych preparatów ochronnych i dekoracyjnych.
Pierwszym etapem powinno być zagruntowanie palet za pomocą Impregnatu do Drewna Gruntującego VIDARON, który wnika w deski, wzmacnia je i chroni przed grzybami oraz sinizną. Po zastosowaniu impregnatu należy odczekać 24 godziny, by podłoże całkowicie wyschło, a następnie przeszlifować powierzchnię.
Kolejnym etapem jest malowanie drewna produktem powłokotwórczym. Aby uzyskać matowe wykończenie, warto wybrać Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON. Produkt tworzy na powierzchni drewna powłokę chroniącą przed wnikaniem wody, a także grzybami pleśniowymi, sinizną i glonami. Uwydatnia naturalne piękno drewna i umożliwiają jego zabarwienie na wybrany kolor. Wypróbuj nowe odcienie Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Powłokotwórczego VIDARON: V18 Dąb Winchester, V19 Złoty Dąb, V24 Mahoń i V25 Orzech.
Pamiętaj, że należy nakładać minimum dwie warstwy preparatu powłokotwórczego marki VIDARON oraz przestrzegać określonego przez producenta czasu schnięcia – wszystkie szczegóły znajdziesz w karcie technicznej produktu. Kiedy drewno jest już odpowiednio zabezpieczone, pora na skręcenie elementów zgodnie z przygotowanym wcześniej projektem. Aby ławka stała się wygodniejsza, dodaj poduszki lub siedzisko uszyte na wymiar.