Wróć do artykułów

Drewniany stół ogrodowy – jak odnowić, pomalować i czym zabezpieczyć?

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Drewniane meble na tarasie pięknie komponują się z zielenią ogrodu i umożliwiają komfortowy wypoczynek. Aby po latach wciąż prezentowały się dobrze i pełniły swoje funkcje, trzeba odpowiednio ochronić je przed deszczem, słońcem i uszkodzeniami mechanicznymi. Podpowiadamy, jak zabezpieczyć drewniany stół ogrodowy.

Stół ogrodowy z drewna

Czym zabezpieczyć drewniany stół ogrodowy?

Surowe deski łatwo chłoną wodę, która może szybko uszkodzić materiał. Brak warstwy ochronnej sprzyja także rozwojowi glonów, pleśni, szkodników drewna i powstaniu uszkodzeń mechanicznych takich jak rysy i przetarcia. Zanim ustawisz nowy stół z litego drewna na tarasie, zadbaj więc o jego odpowiednią ochronę. Czym pomalować drewniany stół ogrodowy? Do wyboru masz wiele specjalistycznych preparatów, takich jak:

Olej do Drewna VIDARON – to produkt polecany do zabezpieczenia powierzchni mebli ogrodowych i drewnianych tarasów. Wnika w drewno i odżywia je, zapewniając subtelne, naturalne wykończenie. Olejowanie trzeba regularnie powtarzać, by utrzymać właściwy stopień ochrony.

Lakier Zewnętrzny VIDARON – bezbarwny preparat o wysokiej skuteczności, który tworzy wytrzymałą powłokę na powierzchni drewna. Ochroni drewniany stół w ogrodzie przed deszczem, śniegiem, promieniami słonecznymi, a także uszkodzeniami mechanicznymi, które mogłyby powstać podczas użytkowania.

Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna VIDARON – chroni drewno przed czynnikami zewnętrznymi i tworzy trwały efekt dekoracyjny. Możesz za jej pomocą przyciemnić stół, nadając mu egzotyczny charakter.

Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON – szybkoschnący preparat, który impregnuje, chroni i dekoruje drewno. Barwi jego powierzchnię na wybrany kolor, nie zakrywając rysunku słojów. Produkt jest zalecany do malowania architektury ogrodowej – pergoli, altan, ogrodzeń i elementów dekoracyjnych.

Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON – służy do dekoracyjnego malowania drewna na zewnątrz. Tworzy na jego powierzchni powłokę ochronną, która zabezpiecza przed sinizną, grzybami pleśniowymi i glonami. Impregnuje drewno, wzmacnia je i chroni przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, a także pomaga wydobyć jego naturalne piękno.

Duży stół w ogrodzie

Impregnat ochronny – dodatkowe zabezpieczenie drewnianego stołu w ogrodzie

Preparaty do malowania zazwyczaj tworzą ochronną powłokę na powierzchni drewna. Istnieją jednak środki, które wnikają w deski, chroniąc je również od środka. Dlatego jeśli zależy Ci na uzyskaniu maksymalnego stopnia ochrony, możesz najpierw zagruntować podłoże Impregnatem Ochronnym do Drewna Gruntującym VIDARON, a dopiero potem użyć wybranej lakierobejcy, lakieru lub impregnatu ochronno-dekoracyjnego ogrodowego w wybranym kolorze. Impregnat gruntujący głęboko penetruje deski, poprawiając ich właściwości fizyczne. Chroni przed sinizną, owadami i grzybami, a także wzmacnia materiał od środka. Dodatkowo poprawia przyczepność kolejnych nakładanych warstw i wyrównuje chłonność podłoża. Zabezpieczoną w ten sposób powierzchnię można pomalować wybranym preparatem, uzyskując skuteczną ochronę na dłuższy czas.

Jak odnowić drewniany stół ogrodowy krok po kroku?

Być może planujesz renowację starego stołu, który ma widoczne uszkodzenia. Do jego odświeżenia i zabezpieczenia będziesz potrzebować takich samych preparatów do drewna, co w przypadku nowych mebli. Musisz liczyć się jednak z dodatkowymi etapami pracy, takimi jak usunięcie starych powłok i wyrównanie powierzchni. Zobacz, jak odnowić drewniany stół ogrodowy w kilku prostych krokach.

Krok 1

Pierwszym etapem jest dokładne umycie i osuszenie podłoża. Następnie należy usunąć wszystkie luźne fragmenty starych powłok malarskich i wyrównać powierzchnię. Możesz wykorzystać do tego celu szlifierkę lub ręcznie przetrzeć całą powierzchnię papierem ściernym.

Krok 2

Odpyl podłoże i przyjrzyj się, czy na powierzchni stołu są widoczne rysy lub ubytki. Jeśli tak, uzupełnij je Szpachlą do Drewna VIDARON. Po jej wyschnięciu możesz przystąpić do malowania.

Krok 3

Nałóż na drewno wybrany preparat marki VIDARON. Stosuj się do zaleceń producenta, który określa optymalne warunki malowania i polecaną technikę pracy, a także podaje czas schnięcia danego produktu. Tak zabezpieczone meble ogrodowe pięknie komponują się z zielenią ogrodu i gwarantują komfortowy wypoczynek.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie