Wróć do artykułów

Renowacja stołu drewnianego w ogrodzie − jak zrobić to samemu

Przeczytasz w 6 min
Udostępnij

Spis treści:

 1. Renowacja stołu drewnianego w ogrodzie - kiedy jest konieczna?
 2. Jak odnowić drewniany stół? Tego będziesz potrzebować!
 3. Jak zabezpieczyć drewniany stół po jego odnowie? Nasze porady

Tonący w kwiatach ogród lub przytulny taras, a na nim solidny drewniany stół i wygodne krzesła. Na stole świeżo zaparzona kawa, talerz z rabarbarowym ciastem, pucharki z lodami i obowiązkowo bukiet kwiatów zerwanych z własnych rabatek. Jak Ci się podoba taki pomysł na letnie popołudnie?

Aby drewniane meble co roku wyglądały pięknie , trzeba o nie regularnie dbać. Coroczna impregnacja stołu drewnianego i innych mebli z tego materiału to minimum. Czasem trzeba też zająć się trudniejszym zadaniem, czyli renowacją stołu drewnianego.

W artykule podpowiemy Ci, kiedy stół drewniany na taras lub stół drewniany ogrodowy trzeba odnowić. Doradzimy, jakich produktów VIDARON użyć oraz jak przeprowadzić udaną renowację stołu drewnianego. Na koniec wskażemy, w jaki sposób na bieżąco dbać o drewniane meble ogrodowe, aby długo zachowały swój blask. 

Stół drewniany na taras trzeba regularnie impregnować, a w razie potrzeby – także odnawiać. Pomocą służą środki VIDARON.
Stół drewniany na taras trzeba regularnie impregnować, a w razie potrzeby – także odnawiać. Pomocą służą środki VIDARON.

Renowacja stołu drewnianego w ogrodzie − kiedy jest konieczna?

Zacznijmy od podstaw. Jak często stół ogrodowy drewniany trzeba impregnować i malować? Kiedy jest potrzebne jego odnowienie? Impregnacja stołu drewnianego i innych zewnętrznych mebli oraz architektury ogrodowej z drewna to zabieg, który trzeba powtarzać regularnie, co rok. 

Drewno to piękny i naturalny materiał, który ma mnóstwo zalet, ale też i wady. Najpoważniejszą z nich jest podatność na czynniki atmosferyczne. Wiatr, mróz, śnieg, deszcze, promienie słoneczne niszczą drewno. 

Działanie szkodliwych warunków atmosferycznych można jednak zdecydowanie spowolnić. Uda się to jednak tylko wtedy, gdy drewno będzie zabezpieczone specjalnym środkiem powłokotwórczym. Może to być np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON, Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON, Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna VIDARON

Drewnu w ogrodzie zagraża jednak nie tylko wilgoć czy słońce. Niszczą je także szkodniki drewna czy grzyby rozkładające tkankę drewnianą. Aby uchronić drewno przed nimi, potrzebny jest impregnat głęboko gruntujący – taki, który wnika w drewno i zabezpiecza je przed sinizną czy pleśnią. Służy do tego np. Impregnat Ochronny Do Drewna Gruntujący VIDARON

Renowacja stołu drewnianego to cała seria zabiegów, które stosuje się, aby przywrócić mu dawny blask. Jest najczęściej potrzebna wtedy, gdy kilka lat nie dbano o regularną impregnację stołu drewnianego. Odnowić stół warto także wtedy, gdy jest już wiekowy, gdy stał nieużywany w piwnicy czy garażu, gdy odchodzi od niego stara farba. 

Stół drewniany ogrodowy trzeba raz w roku zabezpieczać przed działaniem wilgoci i słońca. 
Stół drewniany ogrodowy trzeba raz w roku zabezpieczać przed działaniem wilgoci i słońca. 

Jak odnowić drewniany stół? Tego będziesz potrzebować! 

Impregnację oraz renowację stołu drewnianego na taras czy do ogrodu trzeba zacząć od zgromadzenia wszystkich niezbędnych produktów i narzędzi.

Jak odnowić drewniany stół? Te produkty z oferty VIDARON mogą się przydać!

 • Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON – przeznaczony do ochronno-dekoracyjnego malowania drewna, uwydatnia jego piękno, a także wzmacnia je i chroni przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Powłoka, którą tworzy, jest odporna na wilgoć. Dostępny w wielu kolorach.
 • Lakierobejca Dekoracyjno-Ochronna Super wydajna VIDARON – ma żelową konsystencję, jest więc łatwa w stosowaniu, nie kapie i nie spływa. Tworzy trwałą i elastyczną powłokę, odporną na wilgoć i plamy. Zachowuje naturalny rysunek słojów.
 • Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna VIDARON – zabezpiecza przed działaniem słońca, wody, śniegu i mrozu, zachowuje naturalny rysunek słojów, ale tworzy elastyczną i trwałą powłokę. Dostępna w kolorach naturalnego drewna, a także w wersji bezbarwnej.
 • Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy – impregnuje, chroni i dekoruje drewno. Daje trwały kolor oraz zabezpiecza przed działaniem czynników pogodowych. Dostępny w gamie kolorów naturalnego drewna, a także w takich odcieniach jak lazurowy, szary, limonkowy, antracyt.
 • Szpachla do Drewna VIDARON – rodzaj wydajnej pasty do uzupełniania ubytków w meblach takich jak rysy, pęknięcia, otwory po działalności owadów. Po przeszlifowaniu tworzy gładką powłokę imitującą drewno. Dostępna w kolorach różnych gatunków drewna.

Oprócz produktów do renowacji będziesz jeszcze potrzebować narzędzi do pracy:

 • papieru ściernego o różnej gradacji do szlifowania stołu;
 • szlifierki elektrycznej do szlifowania mebla, jeśli nie chcesz wykonywać tego ręcznie;
 • pędzla do nakładania impregnatu oraz malowania;
 • szpachelki do usuwania starej warstwy farby;
 • twardej szczotki do oczyszczenia mebla z pozostałości poprzedniej powłoki;
 • opalarki jeśli stół przeznaczony do renowacji jest pomalowany warstwą starej farby olejno-ftalowej.
Jak zabezpieczyć drewniany stół? Możesz użyć preparatu Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON. 
Jak zabezpieczyć drewniany stół? Możesz użyć preparatu Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON. 

Jak zabezpieczyć drewniany stół po jego odnowie? Nasze porady 

Oto instrukcja krok po kroku, w jaki sposób przeprowadzić renowację oraz zabezpieczyć po niej drewniany stół ogrodowy

Przygotowanie stołu do renowacji

 1. Jeśli Twój stół ma starą powłokę lub pozostałości poprzedniej farby, musisz je usunąć. Do zdejmowania powłok z lakieru lub farby olejnej najlepsza jest opalarka oraz zeskrobywanie resztek przy pomocy szpachelki.
 2. Jeśli nie ma potrzeby usuwania starej powłoki, poszczególne elementy stołu trzeba zeszlifować. Służy do tego szlifierka elektryczna lub papier ścierny do ręcznego szlifowania.
 3. Drewniany stół możesz umyć  używając myjki ciśnieniowej. Usuwa ona starą farbę oraz oczyszcza powierzchnię mebla. Trzeba jednak stosować ją z umiarem, aby nie zniszczyć stołu, a po użyciu mebel pozostawić do wyschnięcia.
 4. Jeśli  stół ma ubytki, rysy, otwory, trzeba je zaszpachlować przy pomocy Szpachli do drewna VIDARON, a następnie wyszlifować.
 5. Stół po szlifowaniu i innych zabiegach wyczyść przy pomocy szczotki, umyj i daj mu wyschnąć. Drewno powinno być, suche, odtłuszczone, czyste, bez luźnych warstw.

Impregnacja stołu i nałożenie nowej powłoki

 1. Starannie wymieszaj środek do impregnacji. Przyjmijmy, że będzie to Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON. Pamiętaj jednak, że możesz użyć też innych preparatów VIDARON!
 2. Nie rozcieńczaj impregnatu.
 3. Nanoś produkt na powierzchnię drewna pędzlem. Środek nakłada się cienkimi warstwami i rozciera go wzdłuż słojów drewna, aby efekt zabezpieczający i dekoracyjny był jak najlepszy.
 4. Nałóż 2 warstwy. Drugą nałóż po wyschnięciu poprzedniej – w przypadku Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Ogrodowego VIDARON będzie to już nawet po 2-4 godzinach.
 5. Pracuj w temperaturze otoczenia od 10 do 25 stopni C.
 6. Aby stół był jednolity, stosuj produkty z jednej serii produkcyjnej.

Drewniany zestaw ogrodowy trzeba regularnie impregnować. 
Drewniany zestaw ogrodowy trzeba regularnie impregnować. 

Jak zabezpieczyć drewniany stół? Już wiesz!

Masz stół z drewna w ogrodzie lub na tarasie? Koniecznie musisz go chronić przed działaniem deszczu, śniegu, mrozu i słońca. Podpowiedzieliśmy Ci, jak zabezpieczyć drewniany stół krok po kroku. Jeśli nadal masz wątpliwości, jakiego produktu VIDARON użyć, zapytaj naszych fachowców. Z przyjemnością udzielą odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania. 

Galeria zdjęć (1)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie