Wróć do artykułów

Konserwacja mebli ogrodowych w praktyce

Przeczytasz w 5 min
Udostępnij

Drewniane meble to najlepszy pomysł na zagospodarowanie przestrzeni wypoczynkowej w ogrodzie. Zarówno pod względem estetyki jak i cech użytkowych są najbardziej uniwersalne. Jednak drewno wystawione na działanie warunków atmosferycznych może się zużywać i niszczeć. Dlatego o meble ogrodowe należy dbać. Skorzystaj z naszego poradnika a czynności konserwacyjne nie sprawią Ci kłopotu.

Zaimpregnowane meble ogrodowe

Drewno jak każdy materiał naturalny ulega biodegradacji. Drewniane meble w ogrodzie przede wszystkim narażone są na oddziaływanie warunków atmosferycznych, mikroorganizmów takich jak bakterie, grzyby oraz owady. Wszystkim tym zjawiskom można zapobiegać poprzez stosowanie odpowiednich środków ochronnych. Z zabezpieczania drewna impregnatami chemicznymi nie warto rezygnować. Niezakonserwowane drewno, wystawione na działalność negatywnych warunków atmosferycznych pęka łuszczy się i degraduje. Jego wytrzymałość maleje a utraconej estetyki można nigdy nie odzyskać. Nawet w przypadku najbardziej trwałych gatunków drewna egzotycznego, musimy poprzez nanoszenie środków ochrony drewna zadbać o to by nie straciły swojego piękna.

Konserwacja drewna surowego i okresowa renowacja

Dobrym rozwiązaniem w zakresie ochrony drewnianych mebli jest stosowanie impregnatów, np. Impregnatu Ochronno–Dekoracyjnego VIDARON.
W przypadku pierwszej obróbki, po wcześniejszym przygotowaniu powierzchni, na drewno należy nałożyć jedną warstwę Impregnatu Ochronno–Dekoracyjnego w wersji bezbarwnej. Jest to podkład zabezpieczający drewno biologicznie. Następnie nakładamy dwie warstwy impregnatu w wersji kolorowej dla pełnej ochrony i dekoracji drewna. Jeżeli natomiast dokonujemy okresowych zabiegów pielęgnacyjnych stosujemy wyłącznie impregnat w wersji kolorowej, po wcześniejszym przygotowaniu powierzchni poprzez szlifowanie.

Krok pierwszy - przygotowanie podłoża

Przed przeprowadzeniem impregnacji drewno ogrodowe musi być suche, wolne od zanieczyszczeń a jego powierzchnia równa. Wszelkie zabrudzenia, zażywiczenia lub tłuste plamy usuwa się benzyną ekstrakcyjną. Nierówności należy przeszlifować papierem ściernym o gradacji dobranej do stopnia nierówności (150 – 200). Należy pamiętać o trudno dostępnych miejscach i jednakowym wykończeniu całej powierzchni aby warstwa dekoracyjna dała jednolity efekt. Końcowym etapem przygotowania podłoża jest odkurzenie powierzchni z pyłu.

Szlifowanie drewna
Przez rozpoczęciem malowania należy przygotować potrzebne narzędzia oraz miejsce pracy. Nie zapomnij o zapoznaniu się z charakterystyką używanych produktów.

Krok drugi – konserwacja drewna surowego

Meble ogrodowe wystawione na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych należy w pierwszej kolejności zabezpieczyć Impregnatem Ochronno–Dekoracyjnym w wersji bezbarwnej. Jest to podkład biologicznie zabezpieczający drewno malowane następnie impregnatem kolorowym.
Starannie dobrany skład impregnatu sprawia, że głęboko wnika on w pory drewna, trwale zabezpieczając je przed grzybami domowymi, sinizną oraz owadami przedłużając jego żywotność.
Malowanie mebli ogrodowych należy przeprowadzać w bezdeszczową pogodę w temperaturze od 5 do 25 st. C. Przed malowanie impregnat należy dokładnie wymieszać. Do nakładania preparatu używamy pędzla przeznaczonego do wyrobów rozpuszczalnikowych. W przypadku pędzla uniwersalnego, konieczne może okazać się przeszlifowanie włosia papierem ściernym. Dzięki temu zmiękczymy jego końcówki i usuniemy luźne włosy, które mogłyby pozostać na impregnowanej powierzchni.
Preparat nanosimy równomiernie na całą powierzchnię. Pomalowane elementy należy pozostawić do wyschnięcia na 12 godzin.

Krok trzeci – pierwsza warstwa kolorowa

Funkcję dekoracyjno – ochronną dla drewnianych mebli ogrodowych pełni Impregnat Ochronno Dekoracyjny VIDARON w wersji kolorowej. Nadaje impregnowanym elementom eleganckie matowe wykończenie, podkreślające naturalny rysunek słojów drewna. Zapewnia 6-letnią gwarancję skutecznej ochrony.

Impregnowanie stołu
Preparat ten nanosimy równomiernie na całą powierzchnię. Po 10 minutach można zaobserwować matowienie powierzchni. Wówczas należy rozetrzeć preparat półsuchym pędzlem wzdłuż słojów drewna. Rozcieranie należy rozpocząć od powierzchni malowanych jako pierwsze. Dzięki temu uzyskamy równomierną barwę pozbawioną smug i skaz. Pomalowane elementy należy pozostawić do wyschnięcia na 12 godzin.

Krok czwarty - szlifowanie międzywarstwowe

Aby uzyskać właściwą ochronę drewna należy zastosować dwie warstwy impregnatu w wersji kolorowej. Przed aplikacją drugiej warstwy należy wykonać szlifowanie międzywarstwowe. Proces ten ma na celu wyrównanie podniesionych włókien drewna oraz zwiększenie przyczepność następnej warstwy wyrobu. Do szlifowania międzywarstwowego używamy papieru ściernego o gradacji 320. Powierzchnię odpylamy przy pomocy odkurzacza.

Krok piąty - druga warstwa kolorowa

Aplikację drugiej warstwy impregnatu przeprowadzamy równomiernie na całej powierzchni elementów drewnianych mebli ogrodowych. Nie zapominamy o rozcieraniu preparatu półsuchym pędzlem. Drewno uprzednio zaimpregnowane będzie przyjmować kolejną porcję preparatu trochę wolniej.

Zaimpregnowane deski na tarasie

Dlatego rozcieranie należy rozpocząć po dłuższym czasie niż w przypadku pierwszej warstwy. Dokładna aplikacja i roztarcie impregnatu wzdłuż słojów drewna pozwala na osiągnięcie powierzchni o głębokim kolorze bez smug i skaz. Schnięcie drugiej warstwy impregnatu wynosi ok. 12 godzin. Tak przygotowane meble ogrodowe można wystawić do ogrodu i cieszyć się ich trwałością i ładnym wyglądem.

Galeria zdjęć (1)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Konserwacja drewna konstrukcyjnego - 3 najczęstsze błędy

Konserwacja drewna konstrukcyjnego - 3 najczęstsze błędy

Przeczytasz w 4 min

Malowanie i konserwacja drewna świerkowego - poradnik

Malowanie i konserwacja drewna świerkowego - poradnik

Przeczytasz w 3 min

Konserwacja drewnianych ozdób ogrodowych – praktyczne porady

Konserwacja drewnianych ozdób ogrodowych – praktyczne porady

Przeczytasz w 4 min

Konserwacja i renowacja okien drewnianych krok po kroku

Konserwacja i renowacja okien drewnianych krok po kroku

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie