Wróć do artykułów

Jak zabezpieczyć drewno przed wilgocią i gniciem?

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Drewno w kontakcie z wodą ulega biokorozji i gnije. Dlatego jeżeli decydujesz się na drewniane meble w łazience lub w ogrodzie, musisz odpowiednio zabezpieczyć je przed wilgocią oraz gniciem. Jak to zrobić, aby jak najdłużej cieszyć się pięknem naturalnego drewna? Jakich impregnatów użyć?

Krople deszczu na drewnie

Wybierając drewno, które będzie miało kontakt z wodą i wilogcią, zdecydujmy się przede wszystkim na gatunki twarde, jak dąb, buk czy modrzew. Odporne na wodę są również gatunki egzotyczne, m.in. teak i merbau.

Jednak nawet najlepsze gatunki drewna nie są w stanie wytrzymać ciągłego kontaktu z wodą, dlatego potrzebują odpowiedniej ochrony.

Izolacja drewna przed wilgocią w łazience

Drewno w łazience

Drewniane meble łazienkowe powinny być lakierowane. Twarda warstwa lakieru skutecznie zatrzyma wilgoć, zapobiegając jej wnikaniu w głębsze warstwy struktury drewna. Idealnym preparatem do konserwacji drewnianych mebli łazienkowych jest Lakierobejca Ochronno‐Dekoracyjna VIDARON. Produkt z dodatkiem wysokogatunkowych żywic tworzy na powierzchni drewna trwałe, zwarte i elastyczne powłoki, chroniące je przed niszczącym działaniem wody i wilgoci, a także promieniowaniem UV. Lakierobejca zapewnia ponadto użytkownikowi 6 letnią Gwarancję Skutecznej Ochrony.

Produkt stosujemy na odpowiednio przygotowane wcześniej drewno – czyste, suche, odtłuszczone. Aplikację przeprowadzamy zgodnie z zaleceniami producenta – w optymalnych warunkach (temperatura otoczenia od 5 do 30°C i wilgotność powietrza do 65%). Za pomocą pędzla, tampona lub natrysku aplikujemy równomiernie na całej powierzchni drewna wzdłuż słojów minimum 2 warstwy impregnatu. Pamiętajmy, aby zachować 12-godzinny odstęp pomiędzy warstwami, a po przeschnięciu każdej wykonać szlifowanie papierem ściernym o gradacji 320. Wyrówna to powierzchnię i poprawi przyczepność kolejnych warstw.

Jak zabezpieczyć drewno na zewnątrz przed gniciem?

W przypadku mebli i elementów z drewna, które znajdują się na zewnątrz – w ogrodzie czy na podwórku, musimy użyć innych preparatów niż dla mebli znajdujących się w domu.

Impregnacja drewnianego krzesła

W tym celu zastosujmy podwójną ochronę, czyli Impregnat Ochronny – Gruntujący oraz Impregnat Ochronno-Dekoracyjny – Powłokotwórczy marki VIDARON. Są to preparaty wzmacniające strukturę drewna i chroniące je przed działaniem wody, sinizną, grzybami pleśniowymi oraz owadami.

Aplikację rozpoczynamy od oczyszczenia drewna z brudu, kurzu, tłustych i żywicznych plam. Jeśli drewno było już wcześniej impregnowane lub malowane, należy usunąć stare powłoki ręcznie lub za pomocą szlifierki. Po odpyleniu mebli możemy zająć się nakładaniem Impregnatu Ochronno – Gruntującego. Stanowi on bazę dla Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego – Powłokotwórczego. Najwłaściwiej nakładać go za pomocą pędzla lub metodą zanurzeniową. Aplikujemy tylko jedną warstwę i pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. Po 24 godzinach od malowania, trzeba przeszlifować powierzchnię i dokłądnie odpylić.

Następnie nakładamy Impregnat Ochronno-Dekoracyjny – Powłokotwórczy w wybranym kolorze (do wyboru 14 kolorów o nazwach nawiązujących do różnych gatunków drewna). Preparat nakładamy za pomocą pędzla równomiernie na całą powierzchnię drewna, a po 10 minutach rozcieramy nadmiar produktu suchym pędzlem wzdłuż słojów. W przypadku tego produktu marki VIDARON wymagana jest aplikacja minimum 2 warstw, pomiędzy którymi należy wykonać szlifowanie, aby nadać malowanej powierzchni odpowiednią gładkość. Powierzchnia uzyskuje pełne właściwości użytkowe po 7 dniach od aplikacji.

Drewno posadowione bezpośrednio w gruncie, które nieustannie jest poddawane działaniu wilgoci, możemy zabezpieczyć za pomocą Impregnatu Konstrukcyjnego VIDARON, który dostępny jest w formie koncentratu do rozcieńczenia z wodą. Impregnat skutecznie chroni drewno przed działaniem warunków atmosferycznych, zabezpiecza je przed działaniem owadów i grzybów domowych powodujących głęboki rozkład drewna, a co najważniejsze − jest niewymywalny.

Najpierw przygotowujemy roztwór – 1 kg Impregnatu Konstrukcyjnego VIDARON rozcieńczamy z 9 litrami wody i mieszamy do całkowitego rozpuszczenia się preparatu. Następnie nakładamy go na drewno pędzlem lub natryskowo – dwie warstwy w 2-godzinnych odstępach albo metodą zanurzeniową – zanurzając całe elementy na minimum 30 minut w roztworze. Pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. Po impregnacji należy jeszcze sezonować drewno przez 72 godziny w suchym, zadaszonym miejscu.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Jak zabezpieczyć drewno tarasowe przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi?

Jak zabezpieczyć drewno tarasowe przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi?

Przeczytasz w 4 min

Jak skutecznie zabezpieczyć drewno klejone?

Jak skutecznie zabezpieczyć drewno klejone?

Przeczytasz w 3 min

Jak zabezpieczyć drewno przed wyciekiem żywicy i usunąć ślady?

Jak zabezpieczyć drewno przed wyciekiem żywicy i usunąć ślady?

Przeczytasz w 5 min

Jak i czym zabezpieczyć drewno w ogrodzie? - porady eksperta

Jak i czym zabezpieczyć drewno w ogrodzie? - porady eksperta

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie