Wróć do artykułów

Impregnat czy olej do drewna? - odnawianie mebli ogrodowych w praktyce

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Jak malować drewno – olejem czy impregnatem? Przeczytaj poniższy wpis, a dowiesz się, które z tych rozwiązań lepiej zastosować, zabezpieczając meble w ogrodzie. Dzięki temu twoje wyposażenie z drewna będzie służyć ci przez wiele lat!

Malowanie mebla ogrodowego

Drewno to chyba najbardziej uniwersalny ze wszystkich materiałów budowlanych. Można używać go zarówno do wykonania konstrukcji dachu, jak i mebli. Wytrzymały, estetyczny, a przede wszystkim naturalny – nie ma sobie równych w świecie budowlanym. Jeśli wystawiony jest jednak na działanie czynników zewnętrznych, trzeba go odpowiednio zabezpieczyć - inaczej drewniane elementy szybko się zniszczą. Jaki środek jest najlepszy do ochrony drewnianych mebli w ogrodzie?

Malowanie i olejowanie drewna – czym?

Jakiego preparatu najlepiej użyć do zabezpieczania drewna – oleju czy też impregnatu? Każdy z tych specyfików charakteryzuje się unikalnymi właściwościami, które możesz dopasować do swoich potrzeb. Ważne, by zwrócić uwagę na to, które preparaty można ze sobą łączyć, a które nie powinny znaleźć się we wzajemnym towarzystwie.

Malowanie drewnianej powierzchni

Impregnat do drewna – zastosowanie

Impregnat to środek na bazie wody lub rozpuszczalników organicznych. Jego działanie polega na wnikaniu głęboko we „wnętrze” drewna, dzięki czemu zapewnia on silną ochronę przed niszczeniem i uszkodzeniami mechanicznymi. Jako baza do zabezpieczania drewna ogrodowego świetnie nadaje się Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący Vidaron. Preparat zapewnia pełną ochronę biologiczną drewna, zabezpieczając je przed grzybami pleśniowymi, sinizną czy nawet owadami, które działają na nie równie destrukcyjnie, co pozostałe czynniki.

Impregnat gruntujący to produkt, który stanowi świetne rozwiązanie, jeśli chcesz zabezpieczyć drewno przed potencjalnymi uszkodzeniami. Dobrze jest jednak pokryć go Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym Powłokotwórczym Vidaron, żeby zapewnić meblom ogrodowym kompleksową ochronę, a do tego estetyczne wykończenie. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy zauważalnie uwydatnia także piękno naturalnego drewna. Pamiętaj, że w przypadku impregnatów do drewna, tylko zastosowanie obu powyższych produktów – najpierw gruntującego, a następnie powłokotwórczego – zapewni całościową ochronę mebli ogrodowych.

Kiedy i jak malować drewno olejem?

Nakładanie oleju na drewno to również popularny i sprawdzony sposób zabezpieczenia mebli ogrodowych. Olejowanie dobrze sprawdzi się jednak na powierzchni takiego drewna, które naturalnie cechuje się większym stopniem twardości. Olej sam w sobie nie tworzy bowiem ochronnej powłoki na powierzchni, tak jak czyni to impregnat powłokotwórczy.

Nakładanie oleju na drewno

Jaka jest zaleta olejowania drewna na zewnątrz? Meble do ogrodu powleczone warstwą oleju mogą ująć cię pod względem estetyki – olej tworzy bowiem na nim niewidoczną warstwę uwidoczniającą naturalne słoje. Pod tym względem efekt końcowy może prezentować się nieco lepiej niż w przypadku impregnatu. Olej do Mebli Ogrodowych Vidaron występuje w kilku naturalnych barwach, m.in. antracyt, dąb bielony, teak naturalny czy iroko egzotyczne – może być również bezbarwny. Kolejną zaletą olejów do drewna jest fakt, że nie łuszczą się one i nie pękają, dłużej zachowując piękny wygląd.

Jak malować drewno olejem? Podczas wyboru odpowiedniego preparatu pamiętaj, że olej nie może być stosowany na drewno, które zostało już wcześniej zaimpregnowane. Preparat nie będzie mógł wtedy dobrze wsiąknąć, w związku z czym nie zapewni skutecznej ochrony.

Podsumujmy: który preparat: impregnat czy olej – będzie lepszy w przypadku malowania mebli ogrodowych? Właściwie oba rozwiązania są dobre, a różnica leży głównie w rodzaju drewna, które chcesz poddać ochronie. Jeśli jest ono naturalnie twarde, wybierz olej, jeśli zaś wymaga dodatkowej bazy ochronnej, zdecyduj się na zastosowanie impregnatu gruntującego oraz powłokotwórczego.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Ochrona i dekoracja drewna wewnątrz i na zewnątrz. Co daje lepszą ochronę: impregnat czy lakierobejca?

Ochrona i dekoracja drewna wewnątrz i na zewnątrz. Co daje lepszą ochronę: impregnat czy lakierobejca?

Przeczytasz w 5 min

Impregnat czy lakierobejca? Różne wymiary ochrony drewna

Impregnat czy lakierobejca? Różne wymiary ochrony drewna

Przeczytasz w 5 min

Jak skutecznie usunąć farbę olejną z drewna?

Jak skutecznie usunąć farbę olejną z drewna?

Przeczytasz w 3 min

Impregnat gruntujący, powłokotwórczy czy ogrodowy? - różnice w zastosowaniu

Impregnat gruntujący, powłokotwórczy czy ogrodowy? - różnice w zastosowaniu

Przeczytasz w 4 min

Jak poprawnie malować drewno olejem? - porady eksperta

Jak poprawnie malować drewno olejem? - porady eksperta

Przeczytasz w 4 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie