Aby przez lata korzystać z dobrodziejstw ogrodowej altany, która ochroni przed deszczem i wieczornym chłodem nie tylko nas, ale także sprzęty ogrodowe, należy o nią odpowiednio dbać od samego początku.
Drewniana altana ogrodowa to idealny punkt spotkań towarzyskich, dziecięcych zabaw, ale także oaza spokoju i doskonałe miejsce relaksu po trudach dnia. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na taką inwestycję, jeśli tylko dysponują kawałkiem miejsca w ogrodzie. Warto jednak pamiętać, by odpowiednio drewnianą altanę zaimpregnować – czyli zabezpieczyć tak, by służyła nam długie lata.
Czym impregnować altanę?
Jeszcze zanim rozpoczniemy przygotowania drewna do impregnacji, musimy zdecydować, czym będziemy malować. Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć oraz jak często jesteśmy gotowi zabieg impregnacji powtarzać. Jeśli bardziej zależy nam twardej, odpornej na uszkodzenia mechaniczne powłoce i na długotrwałej ochronie – wybierzmy Impregnat Powłokotwórczy VIDARON. Jeśli jednak bardziej cenimy sobie naturalny urok i fakturę drewna, w pełni wyeksponujemy je używając oleju.
Przed czym zabezpiecza odpowiednia impregnacja?
Altanę należy zabezpieczyć przede wszystkim przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych. Deszcz, śnieg, wiatr lub dla odmiany ostre słońce i susza – to codzienność w naszej strefie klimatycznej. Zmieniająca się pogoda wystawia drewniane elementy architektury ogrodowej na ciężką próbę. Poza tym, drewno jest naturalnym tworzywem i jako takie narażone jest na działanie szkodników: korników, pleśni, grzybów. Wiele gatunków drewna dotyka także sinizna - jedna z najczęściej występujących wad drewna. Dlatego też warto wspomóc je odpowiednimi preparatami tak, by służyło przez długie lata.
Przygotowanie powierzchni
Odpowiednie przygotowanie drewna do impregnacji ma kluczowe znaczenie dla ostatecznego efektu i jego trwałości. Impregnowane powierzchnie drewniane powinny być czyste, suche, odtłuszczone (benzyną lakową lub ekstrakcyjną) i pozbawione starych powłok farb czy lakierów. Bardzo duży wpływ na końcowy efekt uzyskiwany po malowaniu drewna mają także warunki, w jakich dokonujemy aplikacji poszczególnych warstw. Na każdym z produktów podane są informacje, jaka temperatura jest optymalna dla zastosowania danego środka oraz jakimi narzędziami i w jaki sposób należy go aplikować.
Gruntowanie – klucz do sukcesu
Najczęściej pomijanym etapem impregnacji jest gruntowanie. Niestety, nie jest to ani rozsądne, ani oszczędne. Głęboko penetrujący Impregnat VIDARON zapewnia pełną ochronę biologiczną drewna. Skutecznie zabezpiecza przed grzybami pleśniowymi, sinizną, grzybami powodującymi głęboki rozkład drewna oraz owadami, technicznymi szkodnikami drewna. Polecany jest jako warstwa gruntująca pod impregnaty ochronno-dekoracyjne, lakiery, lakierobejce oraz emalie ogólnego stosowania, które same w sobie takich właściwości zwykle nie mają.
Ostatni etap - nakładanie warstwy nawierzchniowej
Przebieg tego etapu zależy głównie od tego, czym zdecydowaliśmy się zabezpieczyć altanę: olejem, czy impregnatem. Odpowiednio dobrany preparat nakładamy pędzlem, wałkiem albo natryskiem. Nie wolno także przyspieszać prac poprzez skracanie czasu schnięcia lub pomijanie szlifowania międzywarstwowego, bo może to doprowadzić do uzyskania wadliwej powłoki.
Istotne jest także przestrzeganie zaleceń producenta dotyczących wilgotności impregnowanego drewna oraz temperatury otoczenia. Najtrudniejszym jednak zadaniem jest idealne dobranie grubości powłoki nawierzchniowej – jeśli będzie ona za cienka, nie zapewni wystarczającej ochrony. Jednak jeśli będzie zbyt gruba, może odpryskiwać, kruszyć się lub zwyczajnie nieestetycznie wyglądać. Dlatego odpowiednia impregnacja altany wymaga przede wszystkim uważności i staranności – nie tylko w doborze produktów, ale także w samym wykonaniu czynności.