Wróć do artykułów

Jak zrobić narożnik z palet na taras? Krok po kroku

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Meble z palet to sprawdzony sposób na umeblowanie ogrodu niskim kosztem. Jeśli chcesz spróbować swoich sił w pracy z drewnem, skonstruuj wygodne siedzisko na taras. Podpowiadamy, jak zrobić narożnik z palet i czym zabezpieczyć powierzchnię drewna przed czynnikami atmosferycznymi.

Meble z palet na tarasie

Projekt narożnika z palet do ogrodu – co będzie potrzebne?

Zanim zabierzesz się do pracy, zadbaj o przygotowanie projektu i zgromadzenie potrzebnych narzędzi i materiałów. W naszym poradniku proponujemy projekt narożnika z 10 palet o wymiarach 120 x 80 x 14,4 cm. W miarę możliwości staraj się wybierać egzemplarze w dobrym stanie, niezniszczone przez wilgoć i słońce. Do wykonania szerokiego siedziska o wysokości 28,8 cm posłuży 6 palet, natomiast oparcie należy wykonać z 3 całych palet oraz jednej skróconej do szerokości 80 cm. Na takim narożniku usiądą wygodnie co najmniej 3 dorosłe osoby. Oprócz europalet zgromadź materiały, takie jak:

• piła do drewna,

• wkrętarka,

• zestaw wkrętów do drewna,

• papier ścierny i szlifierka oscylacyjna,

• pędzel,

Impregnat do Drewna Gruntujący VIDARON,

• Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON lub Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna VIDARON.

Przygotowanie drewna do wykonania narożnika z palet

Jeśli masz już wszystkie potrzebne przedmioty, pora zabrać się do pracy. Aby zrobić narożnik z palet, musisz najpierw przemyć drewno wilgotną szmatką nasączoną łagodnym detergentem, a gdy wyschnie, przeszlifować jego powierzchnię. Bardzo ważne jest dokładne przygotowanie materiału do dalszej pracy. Kiedy palety są już czyste, pora na docięcie jednej z nich. Skróć ją o 40 cm, by uzyskać element o wymiarach 80 x 80 x 14,4 cm, a następnie przeszlifuj krawędzie.

Zabezpieczanie narożnika z palet

Narożnik z palet do ogrodu – zabezpieczyć go przed deszczem?

Jeśli konstruujesz narożnik z palet na taras, musisz zapewnić meblowi odpowiednią odporność na warunki atmosferyczne. Palety zaimpregnuj jeszcze przed skręceniem narożnika – później trudno byłoby dotrzeć pędzlem do wszystkich zakamarków. Najpierw pomaluj elementy Impregnatem do Drewna Gruntującym VIDARON, który wnika w deski, gwarantując im ochronę biologiczną. Palety są wzmocnione, odporne na grzyby, siniznę i szkodniki drewna.

Kolejnym etapem pracy jest stworzenie powłoki, która zabezpieczy narożnik przed szkodliwym działaniem wody. Wybierz Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON, który podkreśla naturalne piękno drewna. Tworzy na powierzchni desek matową powłokę, odporną na biokorozję i warunki atmosferyczne. Jeśli chcesz uzyskać wykończenie z połyskiem, zamiast impregnatu powłokotwórczego możesz zastosować Lakierobejcę Ochronno-Dekoracyjną VIDARON. Preparat zdobi drewno, nadając mu wybrany odcień, a także tworzy powłokę zabezpieczającą przed sinizną, grzybami, glonami i przede wszystkim opadami atmosferycznymi. Wypróbuj nowe kolory lakierobejcy VIDARON. Narożnik pomalowany odcieniem L19 Złoty Dąb będzie pasował do aranżacji pełnych kwiatów i ciepłych kolorów. Za pomocą koloru L23 Palisander uzyskasz ciemniejsze wykończenie, które sprawdzi się w nowoczesnych aranżacjach tarasu.

Tworzenie narożnika z palet

Jak zrobić narożnik z palet krok po kroku?

Jeśli śledzisz nasz poradnik wykonania narożnika z palet krok po kroku, większość pracy jest już właściwie za Tobą. Pozostał jeszcze ostatni etap, czyli skręcenie ze sobą wszystkich elementów w taki sposób, by stworzyć funkcjonalny mebel. Potrzebujesz wkrętarki, wkrętów i metalowych płaskowników z otworami. Najpierw wykonaj siedzisko, skręcając ze sobą dwie palety ułożone jedna na drugiej – powinieneś stworzyć trzy takie elementy. Następnie ułóż je tak, by uzyskać kształt narożnika, i połącz ze sobą. Kolejnym krokiem jest dokręcenie z tyłu oparcia z trzech palet i jednego przyciętego elementu.

Tak przygotowany narożnik z palet jest już gotowy. Możesz ustawić go w wybranym miejscu, na przykład na tarasie lub w zacisznym miejscu ogrodu. Aby na narożniku można było wygodnie usiąść, dodaj duże poduszki. Możesz wykonać je samodzielnie z tkaniny wodoodpornej i wypełnienia lub zlecić uszycie na wymiar. Dodaj jeszcze stolik i lampion, który rozświetli letnie wieczory. Twoje nowe miejsce do relaksu jest gotowe!

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie