Wróć do artykułów

Jak wykonać drewnianą skrzynię na zabawki?

Przeczytasz w 5 min
Udostępnij

Pojemna, drewniana skrzynia doskonale sprawdza się do przechowywania rzeczy w dziecięcym pokoju. Jest praktyczna, estetyczna i ponadczasowa. Jeśli wśród sklepowych półek nie znajdziesz odpowiedniej, stwórz ją samodzielnie. Jak zrobić drewnianą skrzynię na zabawki?

Skrzynia na zabawki

Pokój dziecięcy to królestwo klocków, samochodzików, lalek, pluszowych misiów i jeszcze wielu innych zabawek. By nad nimi zapanować, pomyśl o dobrej organizacji. Przede wszystkim, każda rzecz powinna mieć swoje określone miejsce. Wszelkiego rodzaju półki, regały, pudła i pudełka okażą się nieocenione w pokoju najmłodszych domowników.

Dobrym sposobem na przechowywanie dziecięcych rzeczy jest drewniana skrzynia na zabawki. W zależności od jej rodzaju i wielkości, wyeksponujesz w niej pluszowe maskotki lub zgromadzisz i zamkniesz, na przykład, rzadko używane przedmioty. Dlaczego to rozwiązanie tak dobrze się sprawdza? Drewniana skrzynia na zabawki jest przede wszystkim łatwo dostępna dla dzieci i pomieści dużo przedmiotów, które nie zawsze muszą być w niej idealnie poukładane.

Co jest dostępne na rynku? Skrzynie różnią się pod wieloma względami, m.in. gabarytami, kolorem i układem desek. Mogą być zamykane pokrywą lub pozostać otwarte. Drewniana skrzynia na zabawki na kółkach? Czemu nie! Dzięki temu udogodnieniu łatwiej przesuniesz ciężki pojemnik.

A co, jeśli nie znajdziesz w sklepie odpowiedniego dla siebie produktu? Zrób go sam! Drewniana skrzynia na zabawki DIY to projekt łatwy do samodzielnego wykonania. Takie pudełko zrobisz na kilka sposobów, dzięki czemu na pewno idealne dostosujesz je do swoich potrzeb i wnętrza dziecięcego pokoju. Jak zrobić drewnianą skrzynię na zabawki?

Skrzynia na pluszaki

Drewniana skrzynia na zabawki DIY – z czego ją wykonać?

Ilość pracy nad pojemnikiem zależy od materiału, który wybierzesz do stworzenia swojego pudła. Prosta drewniana skrzynia na zabawki może powstać ze skrzynek po owocach lub z gotowych elementów, wymagających jedynie skręcenia.

Lubisz tworzyć przedmioty od podstaw? Zrób drewnianą skrzynię samodzielnie – deska po desce stwórz solidną całość, w której ostatecznie umieścisz dziecięce zabawki.

Skrzynka drewniana na zabawki – jak zrobić ją krok po kroku

Co przyda ci się do pracy? Poza materiałem bazowym (gotowa skrzynka, deski), zaopatrz się przede wszystkim w papier ścierny, pędzel oraz puszkę Vidaron Lakierobejcy Dekoracyjno-Ochronnej Super Wydajnej. Jeśli zdecydujesz się robić skrzynię zupełnie od podstaw, listę potrzebnych materiałów poszerz o: piłę, gwoździe, młotek, śruby i wiertarko-wkrętarkę, dedykowany klej, ołówek, linijkę oraz drewniane listewki, do których przymocujesz deski.

Sposób wykonania drewnianej skrzynki na zabawki, będzie zależny od materiału, który wybierzesz.

• Na początek najłatwiejszy i najszybszy sposób na wykonanie takiego pojemnika. Jak zrobić go krok po kroku? Użyj skrzynki po owocach. Wystarczy, że oczyścisz i wyszlifujesz papierem ściernym całą drewnianą powierzchnię. Potem nakładamy Lakierobejcę Vidaron i gotowe (szczegółowy opis jak aplikować lakierobejcę znajdziesz w karcie technicznej – kliknij tutaj…).

• Równie łatwo stworzysz skrzynkę z gotowych elementów. Musisz je jedynie skręcić i zabezpieczyć drewnianą powierzchnię.

• Nieco więcej pracy włożysz w wykonanie skrzyni z pojedynczych desek. Co nie znaczy, że wzrasta stopień trudności przedsięwzięcia – jedynie wydłuża się czas pracy. Warto go poświęcić, aby powstała własnoręcznie robiona, oryginalna drewniana skrzynka na zabawki. Jak zrobić ją deska po desce?

Skrzynka z drewna na zabawki

W pierwszej kolejności przytnij deski i listwy na wybraną długość. Następnie dokładnie je przeszlifuj. Kolejno, na każdej desce zaznacz miejsca, w które wbijesz gwoździe lub wkręcisz śruby. Możesz je lekko nawiercić, by drewno nie pękło podczas mocowania.

Drewniana skrzynka DIY

Teraz weź dwa kawałki listewek i przymocuj do nich drewniane deski, tworzące jeden z krótszych boków skrzyni. Dla lepszej trwałości połączenia możesz użyć kleju. Kolejne deski przybij prostopadle do stworzonego boku – gwoździe lub śruby umieść w listewce już zamocowanej na krótszej ścianie skrzyni. W ten sposób powstanie dłuższy bok pudła. Kolejną listewkę przymocuj na końcu desek. Czynności te powtarzaj aż do stworzenia wszystkich ścian skrzyni, a także jej spodu.

Niezależnie od tego, w jaki sposób wykonasz pojemnik, powinieneś odpowiednio go zabezpieczyć. Jeśli chcesz zachować oryginalny wygląd drewna, postaw na Lakierobejcę Dekoracyjną-Ochronną Super Wydajną, która zadba materiał i zachowa rys słojów. Podczas wyboru odpowiedniego produktu zwróć uwagę na to, czy spełnia normy bezpieczeństwa. Lakierobejcę Dekoracyjną-Ochronną Super Wydajną spełnia wymogi normy bezpieczeństwa zabawek PN‐EN 71‐2 oraz w zakresie części 3 Migracja określonych pierwiastków normy PN‐EN 71‐3.

W trakcie zakupów bez wahania sięgnij po Lakierobejcę Dekoracyjno-Ochronną Superwydajną Vidaron. Produkt ten tworzy na powierzchni drewna trwałą i elastyczną powłokę, odporną na niektóre rodzaje plam. Jego atutem jest wydajność, łatwość aplikacji i oraz żelowa konsystencja, dzięki której produkt charakteryzuje się ograniczonym kapaniem i spływaniem z powierzchni pionowych. Posiada też atest Bezpieczeństwo Zabawek PN‐EN 71.3.

Skrzynka drewniana na zabawki DIY – opcjonalne dodatki

Gotową skrzynkę możesz nieco urozmaicić. Jak? Na przykład dodając do niej kilka zawiasów i pokrywę. Wieko sprawi, że nie przeładujesz pojemnika i nie będziesz musiał stale dbać o to, by panował w nim idealny porządek. Zamknięta skrzynka, stworzona z solidnych i wytrzymałych materiałów, może także pełnić funkcję dodatkowego siedziska w pokoju dziecięcym.

Pomyśl też o mobilności. Drewniana skrzynia na zabawki na kółkach to dobre rozwiązanie, gdy planujesz zrobić naprawdę spory pojemnik lub schować w nim nieco cięższe przedmioty. Wystarczy, że przykręcisz cztery jeżdżące elementy do spodu skrzyni i gotowe. Wybierając kółka kup takie, które posiadają hamulec.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Zrób to sam: Ławka do ogrodu

Zrób to sam: Ławka do ogrodu

Przeczytasz w 3 min

Praktyczna ławka balkonowa z palet – zrób to sam!

Praktyczna ławka balkonowa z palet – zrób to sam!

Przeczytasz w 4 min

Drewniany kwietnik stojący do salonu – zrób to sam!

Drewniany kwietnik stojący do salonu – zrób to sam!

Przeczytasz w 4 min

Podkładki pod kubki z plastrów drewna – zrób to sam!

Podkładki pod kubki z plastrów drewna – zrób to sam!

Przeczytasz w 4 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie