Wróć do artykułów

Jak wykorzystać skrzynie drewniane w ogrodzie? - porady i inspiracje

Przeczytasz w 6 min
Udostępnij

Skrzynie drewniane można zastosować w ogrodzie na setki sposobów! Nie ma bardziej funkcjonalnego elementu aranżacji przestrzeni wokół domu, jak właśnie skrzynia ogrodowa drewniana. Jak ją stylowo wykorzystać? Zajrzyj do naszego poradnika!

Spis treści:

  1. Dlaczego warto wykonać skrzynie ogrodowe drewniane?

  2. Skrzynia ogrodowa drewniana – jakie materiały będą Ci potrzebne?

  3. Skrzynie ogrodowe drewniane – pomysły na ich wykorzystanie

  4. Skrzynia ogrodowa to praktyczne rozwiązanie

Skrzynka z roślinami w ogrodzie

Skrzynia ogrodowa drewniana może być prawdziwą ozdobą ogrodu lub wnętrza. Z naszego artykułu dowiesz się, dlaczego warto wykonać skrzynie ogrodowe drewniane samodzielnie oraz jak pomysłowo wykorzystać skrzynie na kwiaty do ogrodu w innych pomieszczeniach. Przedstawiamy także listę narzędzi i materiałów, które będą Ci potrzebne do jej wykonania. 

Dlaczego warto wykonać skrzynie ogrodowe drewniane?

Skrzynie ogrodowe drewniane to sposób na niebanalną aranżację ogrodu lub wnętrza. Naturalny materiał świetnie komponuje się zielonym otoczeniem trawnika, drzew i kwiatów. Stwarza również liczne możliwości aranżacyjne. Możesz pomalować go na kolor mebli ogrodowych lub dopasować do barwy i stylu elewacji domu. Skrzynia ogrodowa drewniana posiada liczne zastosowania. Świetnie sprawdzi się jako kwietnik czy miejsce do przechowywania ogrodowych narzędzi, a także jako stylowy pojemnik na domowe tekstylia czy dziecięce zabawki. Co więcej, skrzynie ogrodowe drewniane są niezwykle proste do wykonania, dzięki czemu możesz zrobić ją zupełnie samodzielnie. To dużo satysfakcji oraz spora oszczędność. Dowiedz się, jakie narzędzia będą Ci potrzebne. 

Skrzynia ogrodowa drewniana – jakie materiały będą Ci potrzebne?

Aby samodzielnie wykonać skrzynie ogrodową potrzebne Ci będą deski oraz narzędzia, takie jak wyrzynarka lub piła ręczna, szlifierka, wkręty do drewna oraz gwoździe, młotek i klocek szlifierski. Do precyzyjnego zaprojektowania skrzyni przydatny będzie także ołówek oraz liniał i miarka. O piękną fakturę i kolor drewna zadbasz, używając papieru ściernego o różnych gradacjach oraz lakierobejcy lub lakieru do drewna. Do nakładania preparatów możesz użyć pędzli z miękkim włosiem lub niewielkiego wałka z gąbki.

Skrzynie drewniane ozdobne – pomysły na ich wykorzystanie

Jak pomysłowo wykorzystać skrzynie ogrodowe drewniane? Drewniana skrzynia to przede wszystkim praktyczny pojemnik, który może pełnić rolę stylowej doniczki lub wygodnego miejsca na przechowywanie. Przykładem może być skrzynia ogrodowa drewniana, w której wygodnie schowasz narzędzia lub domowe tekstylia. Ważne jest odpowiednie podłoże i szczelność, tak aby umieszczone w niej przedmioty nie wypadały, gdy zechcesz przenieść ją w inne miejsce. Przedstawiamy pomysły na wykorzystanie skrzyń ogrodowych.

Skrzynie drewniane na kwiaty do ogrodu

Jeśli kochasz piękne i zadbane otoczenie domu, Twoim must-have będą skrzynie drewniane na kwiaty do ogrodu. Przy odrobinie wprawy i wysiłku możesz wykonać je samodzielnie, na przykład ze starych palet. Znajdziesz je w dowolnym sklepie ogrodniczym. Tego typu skrzynki są dobre również na taras czy balkon. Eksponują one rośliny i dodają aranżacji charakteru. Mogą różnić się formą, wielkością czy stylem, ale jedno jest pewne – żadna zwyczajna donica nie ma prawa się z nimi równać! Warto zwrócić uwagę na skrzynie drewniane na kwiaty do ogrodu, które będą pełnić również dodatkowe funkcje. Przykładem jest skrzynia wyposażona w otwierane szuflady, gdzie można przechowywać narzędzia.

Rozmaite rośliny w skrzynkach

Drewniane skrzynie na warzywa w ogrodzie – pomysły na zastosowanie

Dokładnie na takiej samej zasadzie, co w przypadku skrzyni drewnianej na kwiaty do ogrodu, możesz postąpić, jeśli uprawiasz domowy czy balkonowy warzywniak. Zamiast sadzać sałaty czy pomidory w mało estetycznych pojemnikach z plastiku, znajdź dla nich miejsce w pięknych skrzynkach z naturalnego drewna. Idealnie dodadzą one uroku otoczeniu. Nie muszą być skomplikowane – już najprostsze modele z naturalnego drewna będą strzałem w dziesiątkę! Co ciekawe, po sezonie możesz je zgodnie z duchem ekologii wyczyścić i zamienić w przydatne pojemniki do przechowywania w spiżarni plonów z Twojej letniej minidziałki. Jeśli chcesz, żeby tego typu skrzynki służyły Ci jak najdłużej również w ogrodzie, weź pod uwagę odpowiednie ich zabezpieczenie przed światłem słonecznym, deszczem, a po sezonie – również mrozem. Drewno warto najpierw zagruntować za pomocą bezbarwnego Impregnatu Ochronno-Gruntującego Vidaron, a następnie nanieść na nie dwie warstwy Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Powłokotwórczego Vidaron, który zabezpieczy drewno, nada mu ładne wykończenie i podkreśli jego naturalny urok.

Uwaga: kiedy pierwsza warstwa impregnatu wyschnie, należy wykonać szlifowanie międzywarstwowe, wzmacniające przyczepność drugiej warstwy impregnatu do powierzchni drewna.

Warzywa hodowane w dużej skrzyni

Skrzynia drewniana na narzędzia – idealny pomysł dla praktycznych

Skrzynia ogrodowa drewniana – zarówno ta DIY, jak i kupiona w sklepie – może pełnić również rolę pojemnika do przechowywania najważniejszych ogrodniczych narzędzi. Można w niej trzymać także strój używany do pielenia grządek. W przypadku tak funkcjonalnych pojemników najlepiej wybrać modele zamykane na klapkę. Jeśli chcesz, żeby cały Twój dobytek był bezpieczny, warto zamontować przy takiej skrzyni kłódki. To doskonały pomysł na funkcjonalny pojemnik do Twojego ogrodu.

Narzędzia przechowywane w skrzynce

Skrzynie drewniane do ogrodu – w sam raz do przechowywania tekstyliów

Skrzynię ogrodową warto wykorzystać również na balkonie czy tarasie do przechowywania koców, pledów, obrusów na stół, miękkich siedzisk czy poduszek. To rozwiązanie, które sprawdzi się chociażby w trakcie deszczu czy wieczorami, kiedy nie chcesz, żeby Twoje tekstylia zostały zawilgocone w ciągu nocy. W tej sytuacji zdecyduj się na drewnianą skrzynię ogrodową wodoszczelną, koniecznie z zamykaną klapą, na przykład na wygodne siłowniki gazowe. 

Skrzynia do przechowywania i ozdoby na tarasie

Skrzynia ogrodowa z siedziskiem, czyli rozwiązanie 2w1

Kolejny świetny pomysł na zastosowanie drewnianej skrzyni ogrodowej? Zamień ją w miejsce do siedzenia! Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby jednocześnie pełniła funkcję tarasowej pufy i pojemnika do przechowywania niepotrzebnych w upalne dni pledów czy dziecięcych zabawek. Możesz też pokusić się o wybór designerskiej skrzyni ogrodowej drewnianej z siedziskiem, na przykład w formie ławki z oparciem. Jeśli posiadasz podstawowe umiejętności posługiwania się młotkiem, gwoźdźmi i piłką do drewna, bez trudu samodzielnie wyczarujesz taki mebel ogrodowy własnymi siłami.

Ławka ze skrzynią na tarasie

Skrzynia ogrodowa to praktyczne rozwiązanie

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię, ile jest kreatywnych metod wykorzystania drewnianej skrzyni ogrodowej! Taki praktyczny element wyposażenia tarasu, balkonu czy ogrodu może zamienić się w pojemnik do przechowywania, donicę na kwiaty lub siedzisko. A najlepiej, jeśli… wszystkie te role odgrywa jednocześnie! Jak widać, zwykła drewniana skrzynia może pełnić wiele funkcji, a co ważne – być także doskonałą dekoracją Twojego ogrodu. 

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Drewniana skrzynka na warzywa i owoce – zrób to sam!

Drewniana skrzynka na warzywa i owoce – zrób to sam!

Przeczytasz w 4 min

Drewniana skrzynka na narzędzia do garażu – zrób to sam!

Drewniana skrzynka na narzędzia do garażu – zrób to sam!

Przeczytasz w 4 min

Jak zrobić drewnianą skrzynkę na prezent? - zrób to sam!

Jak zrobić drewnianą skrzynkę na prezent? - zrób to sam!

Przeczytasz w 4 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie