Wróć do artykułów

Zrób to sam: Ławka do ogrodu

Przeczytasz w 3 min
Udostępnij

Chyba każdy lubi leniuchować w ciepłe dni w ogrodzie. Trudno jednak wyobrazić sobie odpoczynek na łonie natury bez ławki postawionej w jakimś ładnym zakątku. Jeżeli dodatkowo można się na niej położyć w cieniu, to w upalny dzień do szczęścia potrzeba już tylko butelki napoju chłodzącego… Cóż, człowiek naprawdę niewiele potrzebuje do szczęścia, trzeba cieszyć się małymi przyjemnościami, gdyż to z nich składa się życie. Pokażemy Wam jak zrobić ławkę ogrodową z drewnianych belek z odzysku. 

Pomysł na nią jest prosty i nieskomplikowany, wystarczy trochę chęci oraz materiałów… i do dzieła.

Ławka z drewnianych belekKrok 1 - miejsce na ławkę z drewnianych belek

Na początku musimy znaleźć miejsce w ogrodzie, w którym usytuujemy ławkę. Będzie ona zbudowana z drewnianych belek z rozbiórki starego, przedwojennego domu – dlatego ze względu na wagę będzie stacjonarna i nie będzie możliwości jej przenoszenia (stąd potrzeba uważnego zaplanowania lokalizacji).

Teren pod ławkę z bali

Krok 2 - przygotowanie terenu pod ławkę

Kolejnym krokiem będzie przygotowanie betonowego murku, na którym postawimy ławkę. My zastosowaliśmy w tym celu betonowe bloczki, które zostały wkopane w ziemię i wypoziomowane na podsypce cementowo-piaskowej. Dla lepszej stabilizacji murek został dookoła obsypany suchym betonem. Długość murku wynosi 80 cm.

Fundament pod ławkę z drewnianych bali

Krok 3 - przygotowanie drewnianych belek

Teraz możemy przystąpić do przygotowania drewnianych belek, które posłużą nam do skonstruowania ławki. Nasza ławka będzie miała długość 2,15 m, dlatego do takich wymiarów przycinamy posiadane belki (będziemy potrzebować 6 takich belek). Dodatkowo na betonowym murku osadzimy dwie belki po 80 cm, które będą stanowiły podstawę ławki (pomiędzy drewnianą podstawę, a betonowy murek wstawiamy izolację z papy bitumicznej, która ochroni przed podciąganiem wilgoci z gruntu).

drewniane_bale_na_awkPotrzebne belki mamy już wycięte, więc teraz przystępujemy do wyczyszczenia i przeszlifowania drewna. Ponieważ zależy nam na „rustykalnym” charakterze ławki, szlifując staramy się zostawiać ślady ręcznej obróbki/ciosania drewna, które nadają belkom niezaprzeczalnego uroku.

Krok 4 - impregnacja drewnianej ławki

Na tym etapie musimy dokładnie zaimpregnować drewno. Właściwe zabezpieczenie drewna sprawi, że ławka posłuży nam przez długie lata. Impregnację dzielimy na dwa etapy:

  1. Impregnacja drewna Impregnatem Ochronno-Gruntującym Vidaron, który zapewni pełną ochronę biologiczną drewna (ochroni przed grzybami pleśniowymi, sinizną, grzybami powodującymi głęboki rozkład drewna oraz owadami, technicznymi szkodnikami drewna). Dodatkowo wzmacnia strukturę drewna i redukuje jego chłonność.

  2. Drugi etap to finalna impregnacja Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym Powłokotwórczym Vidaron. Impregnat ten nadaje drewnianym elementom eleganckie matowe wykończenie, podkreślające naturalny rysunek słojów drewna. Dodatkowo chroni zaimpregnowane drewno przed UV, wodą i śniegiem, a także dzięki woskowi, który zawiera w swoim składzie - zwiększa wodoodporność.

Taki zestaw (Impregnat Ochronno-Gruntujący + Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy) zapewni 6-letnią gwarancję skutecznej ochrony.

Impregnacja bali drewnianych

Krok 5 - montaż siedziska

Zostało już tylko zmontowanie ławki. Na murkach kładziemy dwie belki 80 cm, które będą pełnić rolę nóg ławki. Na tak przygotowanej podstawie za pomocą metalowych kątowników mocujemy siedzisko (4 belki po 2,15 m). Teraz pozostało nam już tylko zamocowanie oparcia... i ławkę mamy gotową.

Ławka z drewnianych bali

Warto umieścić ławkę w pobliżu oczka wodnego czy źródełka, przy patio, pod pięknym drzewem lub też w otoczeniu kolorowych kwiatów.

Gotowa ławka z drewnianych bali

Galeria zdjęć (2)

Poradniki związane z produktem

Drewniana skrzynka na warzywa i owoce – zrób to sam!

Drewniana skrzynka na warzywa i owoce – zrób to sam!

Przeczytasz w 4 min

Drewniana piaskownica dla dzieci w ogrodzie – zrób to sam!

Drewniana piaskownica dla dzieci w ogrodzie – zrób to sam!

Przeczytasz w 4 min

Drewniany kwietnik stojący do salonu – zrób to sam!

Drewniany kwietnik stojący do salonu – zrób to sam!

Przeczytasz w 4 min

Jak zrobić drewnianą skrzynkę na prezent? - zrób to sam!

Jak zrobić drewnianą skrzynkę na prezent? - zrób to sam!

Przeczytasz w 4 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie