Wróć do artykułów

Ogromny drewniany leżak ogrodowy - krok po kroku

Przeczytasz w 5 min
Udostępnij

Wygodne siedzisko to jeden z najważniejszych przedmiotów w ogrodzie. Nie ma chyba nic przyjemniejszego niż relaks na leżaku w słoneczny dzień. Jeśli jesteś miłośnikiem majsterkowania, zobacz, jak samodzielnie stworzyć leżak ogrodowy drewniany.

Spis treści:

  1. Ogromny drewniany leżak ogrodowy – krok po kroku
  2. Leżaki ogrodowe drewniane – przydatne materiały
  3. Jak zrobić wygodny drewniany leżak krok po kroku
  4. Wygodny leżak drewniany – zadbaj o jego ochronę!

 

Leżak ogrodowy

Dlaczego warto wykonać leżak ogrodowy drewniany?

Gdy lato za pasem, warto wyposażyć się w meble do ogrodu, na działkę, balkon, taras, patio czy do altany. Przydadzą Ci się oczywiście stolik, przy którym wypijesz kawę, wygodne fotele ogrodowe, ale także leżak ogrodowy drewniany, na którym odpoczniesz z książką czy się poopalasz. Specjalnie dla Ciebie postanowiliśmy opisać krok po kroku, jak stworzyć samodzielnie swoje własne miejsce do wypoczynku. Przed Tobą budowa prostej drewnianej konstrukcji. Gotowy leżak na pewno przyda Ci się wiosną i latem podczas spotkań z rodziną i znajomymi lub w trakcie miłego odpoczynku z książką w plenerze.

Dlaczego warto zrobić go samodzielnie? Gdy przejrzysz asortyment sklepów z meblami na zewnątrz, z pewnością zauważysz, że leżaki zwykle wykonane są z tworzyw sztucznych. Te z kolei niestety nie są zbyt trwałą i wytrzymałą opcją. Porządny i wygodny drewniany leżak co prawda będzie wyborem na lata, jednak kosztuje dużo więcej. Na szczęście zrobienie go na własną rękę pozwala zaoszczędzić nieco pieniędzy – do wykonania mebla możesz wykorzystać np. deski, które zostały Ci z rozbiórki czy budowy balustrady, płotu czy altany. Ponadto samodzielne wykonanie jest dużo bardziej satysfakcjonujące niż kupienie gotowego leżaka. Dodatkowo, robiąc go samemu, będziesz mógł wybrać materiały według własnych upodobań.

A czy zrobienie takiego leżaka jest trudne i czasochłonne? Zdecydowanie nie! Z odpowiednią instrukcją, narzędziami i kilkoma godzinami wolnego czasu wykonasz go bez problemu, nawet gdy nie masz specjalistycznej wiedzy o majsterkowaniu. Nie zapominajmy też o kwestiach estetycznych – leżaki ogrodowe drewniane sprawdzą się w każdym zieleńcu – zarówno tym nowoczesnym, jak i klasycznym. Będą doskonałym uzupełnieniem innych mebli i dodatków. Trudno się nie zgodzić, że drewno najlepiej wygląda w towarzystwie kwiatów i drzew. 

Drewno to szeroka gama różnorodnych gatunków – zarówno krajowych, jak i egzotycznych o różnym usłojeniu. Samodzielnie wykonany leżak ogrodowy drewniany jest tak naprawdę inwestycją na lata. Będzie on niesamowicie trwałą konstrukcją. Dzięki odpowiedniej impregnacji zachowa swój piękny wygląd i nawet mimo częstego użytkowania nie oszpecą go pęknięcia, rysy czy pleśń.

Wycinanie drewna

Leżaki ogrodowe drewniane – przydatne materiały

Zanim przejdziemy do instrukcji, warto zaopatrzyć się w niezbędne materiały. Aby wykonać wygodny drewniany leżak, potrzebujesz kilku narzędzi: wyrzynarki, papieru ściernego, pędzla i wkrętarki. Podstawą będzie jednak materiał, czyli grube, drewniane listwy oraz płótno. Pamiętaj, że nie musisz kupować nowych desek – być może już posiadasz takie, które zalegają w szopie czy garażu, a świetnie sprawdzą się do zrobienia leżaka? Jest to zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne rozwiązanie!

Jak zrobić wygodny drewniany leżak krok po kroku?

Krok 1 – Wycinanie i szlifowanie

Przygotowane listwy przytnij na wymiar, a następnie ich brzegi zaokrąglij wyrzynarką kątową. Korzystając z przygotowanych wcześniej kartonowych szablonów, odrysuj kształty zagłębień, potrzebnych do regulacji poziomu oparcia i wytnij je wzdłuż wyznaczonych linii. Po odmierzeniu odpowiednich odległości nawierć otwory na śruby mocujące. Szlifierką wyrównaj brzegi poszczególnych elementów i wygładź drewniane powierzchnie desek drobnym papierem ściernym o gradacji 150.

Szlifowanie drewna

Krok 2 – Malowanie drewnianego leżaka

Kolejny etap prac to zabezpieczenie drewna. W tym celu sięgnij po bezbarwny Impregnat Ochronno-Gruntujący Vidaron. Przed impregnacją drewnianych listew wymieszaj dokładnie preparat, a następnie nanieś go równomiernie na całą powierzchnię za pomocą pędzla przeznaczonego do wyrobów rozpuszczalnikowych i pozostaw do wyschnięcia na 12 godzin.

Aby drewno zyskało pełną ochronę, zastosuj Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy Vidaron w wybranym kolorze, nakładając go równomiernie na wszystkie powierzchnie listew, np. w kolorze Orzech Włoski V04 lub Mahoń Amerykański V6.

Chcąc uzyskać jednolitą barwę bez smug i skaz, po 10 minutach rozetrzyj preparat półsuchym pędzlem, rozpoczynając od powierzchni malowanych jako pierwsze. Pomalowany stelaż z drewna zostaw do wyschnięcia na 12 godzin. Aby uzyskać właściwą ochronę drewna ogrodowego, zastosuj dwie warstwy impregnatu.

Pamiętaj, że w ten sam sposób używając wymienionych wyżej preparatów możesz również odnowić stare meble ogrodowe, nadając im drugie życie. Jest to doskonała propozycja dla tych, którzy cenią sobie takie rozwiązania.

Narzedzia do impregnowania drewna

Impregnowanie leżaka

Krok 3 – Wykonanie siedziska i skręcenie konstrukcji

Siedzisko leżaka uszyj z grubego płótna na maszynie do szycia, dopasowując je do kształtu i wymiarów konstrukcji. Następnie naciągnij je na ramę leżaka i połącz poszczególne listwy grubymi śrubami używając wkrętarki. Gotowy leżak będzie niewątpliwie oryginalną ozdobą Twojego ogrodu podczas rodzinnych imprez. Wylegiwanie się na nim będzie jeszcze przyjemniejsze, gdy za każdym razem przywołasz myśl, że wykonałeś go własnoręcznie.

Gigantyczny leżak

Skręcanie konstrukcji leżaka

Wygodny leżak drewniany – zadbaj o jego ochronę!

Leżak ogrodowy drewniany gotowy! Teraz nie pozostaje Ci nic innego, jak wygodnie wypoczywać i cieszyć się promieniami słońca na skórze. Pamiętaj też o tym, aby odpowiednio zabezpieczyć mebel – dzięki impregnatom dekoracyjno-ochronnym leżak będzie Ci służył przez długie lata. Wszystkie niezbędne materiały znajdziesz w naszym sklepie! Wykonałeś leżak samodzielnie? Podziel się z nami zdjęciem!

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie