Wróć do artykułów

Drewniany zielnik ogrodowy - jak założyć zielnik w ogrodzie?

Przeczytasz w 3 min
Udostępnij

Pomysł na zielnik w ogrodzie jest genialny! Wydzielony tylko dla ziół zakątek pozwoli Ci cieszyć się ulubionymi roślinami, które nie tylko pięknie wyglądają, ale też mogą być z powodzeniem spożytkowane w kuchni czy łazience. Zastanawiasz się, jak zrobić zielnik w ogrodzie? Nasi eksperci ruszają z pomocą!

Z tego artykułu dowiesz się:

● Dlaczego warto zrobić dzielnik w ogrodzie

● Jak dbać o zioła we własnym ogrodzie

● Jak zrobić zielnik z gotowych skrzynek po winie

● Jak wykonać drewniany zielnik z desek i płyty OSB

Zielnik w ogrodzie - pomysł wart realizacji!

Dlaczego pomysł na zielnik w ogrodzie warto zrealizować? Bo to świetny sposób na to, żeby rozwijać swoją ogrodniczą pasję i przekuć ją w bardzo konkretne, praktyczne rozwiązania. Zioła po pierwsze efektownie wyglądają, urozmaicając krajobraz, a po drugie przydają się podczas gotowania czy przy przygotowywaniu domowej roboty kosmetyków (na przykład maseczek na włosy czy na twarz). Zrobienie zielnika ogrodowego drewnianego wcale nie jest trudne. Jak przy większości tego typu prac, wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie materiały, narzędzia i… cierpliwość. Jeśli chcesz podjąć się takiego wyzwania, czytaj dalej! Podpowiemy krok po kroku, jak założyć zielnik w ogrodzie bez wydawania fortuny i spędzania tygodni w warsztacie.

Domowy zielnik w ogrodzie - wszystko, co musisz wiedzieć na temat sadzenia ziół

Zanim jednak zaczniemy pracę nad zielnikiem drewnianym, warto przypomnieć sobie podstawowe informacje dotyczące pielęgnacji ziół. Ten typ roślin można sadzić na specjalnie wyznaczonej do tego grządce, między kwiatami na rabacie albo właśnie w osobnym zielniku ogrodowym. Warto je posadzić w takim miejscu, w którym będą rozsiewać przyjemny zapach (na przykład pod oknami) i będą łatwo dostępne. Najlepsze miejsce na zielnik w ogrodzie to miejsce maksymalnie nasłonecznione. Mówi się, że zioła są tolerancyjne w stosunku do gleby, jednak warto ją odpowiednio przygotować, mieszając ze specjalną ziemią ogrodniczą lub kompostem, który stanowi cenne źródło próchnicy i pożytecznych dla roślin mikroorganizmów. Jeśli wiesz już wszystko na temat pielęgnacji roślin jednorocznych (takich jak bazylia, cząber czy kolendra) oraz wieloletnich (jak estragon lub lawenda), warto skupić się na tym, co dla nas najważniejsze. Jak założyć zielnik w ogrodzie? Sprawdź.

Zielnik w ogrodzie

Jak zrobić zielnik w ogrodzie ze skrzynek po winie?

Przygotowanie domowego zielnika w ogrodzie nie będzie trudne - to warto zaznaczyć na wstępie, zanim zniechęcony zrezygnujesz z podejścia do tego zadania. Możesz wykorzystać do tego projektu na przykład gotowe skrzynki po winie z drewna. Oto, jak je zamienić w zielnik:

● dotnij odpowiednią ilość listew drewnianych o szerokości mniej więcej 10 cm, a następnie zamocuj je do skrzynek w taki sposób, żeby stanowiły rodzaj podstawy dla skrzynek; do tego zadania użyj kleju do drewna i wiertarko-wkrętarki;

● w dnie każdej ze skrzynek wywierć otwór, który odegra rolę odpływu; warto zamocować niżej słoik, w którym będzie się zbierała woda (jeśli na przykład chcesz ulokować zielnik na balkonie);

● teraz wystarczy zamocować linki stalowe, na których powiesisz zielnik bądź zainstalować odpowiednio wysokie drewniane nóżki. Zielnik warto zabezpieczyć przed niszczeniem z powodu niesprzyjających czynników atmosferycznych czy działania pleśni lub bakterii. Można to zrobić za pomocą kilku produktów, np.:

● Lakieru Zewnętrznego Vidaron , który tworzy na powierzchni drewna trwałą, odporną na zarysowania powłokę, która świetnie znosi słońce, deszcz, śnieg i mróz.

● Lakierobejcy Ochronno-Dekoracyjnej Vidaron w wybranym odcieniu, który tworzy na drewnie trwałą i elastyczną powłokę odporną na ścieranie oraz zapewnia piękny, dekoracyjny efekt.

Jak zrobić zielnik ogrodowy drewniany z desek i płyty OSB?

Wolisz bardziej indywidualną opcję? Postaw na własnoręczne wykonanie zielnika ogrodowego! Wystarczy, że zaopatrzysz się w płytę OSB, deski i odpowiednie narzędzia. Sam będziesz mógł ustalić, jaka wielkość zielnika Cię interesuje, więc wymiary podstawy i ścian pozostawimy Twojej decyzji. Jak zrobić zielnik w ogrodzie w taki sposób?

● wybierz płytkę i deski o odpowiednich wymiarach,

● przymocuj deski do płyty OSB za pomocą wiertarko-wkrętarki (pamiętając, żeby otwory wcześniej nawiercić, inaczej materiał może pękać),

● nawierć w podstawie otwory, z których będzie mogła swobodnie wyciekać woda,

● za pomocą takera przymocuj do wnętrza zielnika ogrodowego agrowłókninę,

● zielnik pomaluj z zewnątrz Lakierobejcą Ochronno-Dekoracyjną Vidaron lub Lakierem zewnętrznym Vidaron,

● nasyp do zielnika ogrodowego ziemię i posadź zioła - gotowe!

Wiesz już, jak założyć zielnik w ogrodzie, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś spróbował samodzielnie wykonać taki dodatek do swojego ogródka. Jesteśmy pewni, że lemoniady z własnoręcznie zasadzą miętą czy zupy z dodatkiem „własnego” estragonu będą smakować jeszcze lepiej niż kiedykolwiek!

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Konserwacja drewnianych ozdób ogrodowych – praktyczne porady

Konserwacja drewnianych ozdób ogrodowych – praktyczne porady

Przeczytasz w 4 min

Drewniany stół ogrodowy – jak odnowić, pomalować i czym zabezpieczyć?

Drewniany stół ogrodowy – jak odnowić, pomalować i czym zabezpieczyć?

Przeczytasz w 4 min

Najpopularniejsze kolory drewnianych mebli ogrodowych

Najpopularniejsze kolory drewnianych mebli ogrodowych

Przeczytasz w 4 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie