Przechowywanie przedmiotów codziennego użytku nie musi być kłopotliwe. Otaczasz się książkami, dużo czytasz, najlepiej relaksujesz się z gazetą w ręce? Zaprojektuj wygodny, drewniany stojak na gazety, który będzie elegancki i praktyczny!
Drewniany stojak na gazety – od czego zacząć?
Niezależnie od tego, w jaki sposób przechowujesz w domu różne przedmioty – zamknięte lub wyeksponowane na półkach – potrzebujesz wyposażenia, które da ci możliwość odpowiedniej segregacji i utrzymania porządku. Jesteś przysłowiowym molem książkowym? Lubisz otaczać się przedmiotami wykonanymi z naturalnych materiałów? Rozważ samodzielne wykonanie gazetnika – to wcale nie jest trudne!
Jeśli w każdym miesiącu kupujesz przynajmniej kilka gazet i preferujesz czytanie czasopism w drukowanej formie, niezbędnym wyposażeniem domu jest stojak na gazety. Drewniany lub metalowy świetnie wkomponuje się w otoczenie i będzie łatwy w użytkowaniu.
Mimo że bardzo popularnym pomysłem jest półka lub podwieszany, metalowy stelaż na ścianie, zdecydowanie najbardziej praktycznym meblem jest gazetnik stojący. Ten model możesz bez trudu złożyć lub przestawić w dowolne miejsce. Od czego zacząć i o czym musisz pamiętać?
Stojak na gazety drewniany – DIY
Aby stworzyć ciekawy i praktyczny gazetnik stojący, powinieneś pomyśleć o rodzaju materiału, z którego ma być zrobiony. Zdecyduj, czy w całości wykonasz go samodzielnie, czy wolisz kupić poszczególne komponenty i podzespoły, które skręcisz i połączysz. Uniwersalnym produktem jest drewno – jest łatwo dostępne, proste w obróbce i nie wymaga dużych nakładów finansowych.
Stojak na gazety – drewniany i wykonany z naturalnych materiałów – najlepiej wykonać z takich surowców, które będą dobrze komponować się z meblami i pozostałymi elementami wyposażenia. Możesz postawić na surowe drewno lub gotowe deski, które połączysz w stojak. Drewno dobrze komponuje się zarówno z metalem, jak i tworzywami sztucznymi czy surową cegłą.
Prosty i praktyczny stojak wykonasz ze skrzyżowanych desek. Przed zakupem zastanów się, jak wiele gazet będziesz przechowywać i czy na stojaku postawisz także książki. Jeśli tak, deski powinny być grubsze. W takim wypadku, zamiast używać kleju, warto połączyć je przy pomocy wkrętów.
Wybierz rodzaj drewna. Może to być miękka i tańsza sosna lub świerk, albo twardy i solidny dąb.
Aby wykonać stojak, potrzebujesz:
• dwie takie same deski,
• dwie listewki o szerokości takiej, jak szerokość desek,
• odpowiednie wkręty do drewna lub klej do drewna,
• drobnoziarnisty papier ścierny,
Wybrane przez ciebie deski, jeżeli nie są wcześniej zaimpregnowane, przetrzyj dokładnie czystą i wilgotną ściereczką. Następnie delikatnie wypoleruj je papierem ściernym, aby usunąć kurz i pył. Gdy powierzchnia wyschnie, dopasuj do siebie deski i ustaw je pod kątem 90 stopni, aby łatwo było je zamocować. Jeśli korzystasz z wkrętów, przy pomocy wkrętarki połącz ze sobą elementy.
Jeżeli wybrałeś klej, posmaruj nim brzeg jednej z desek i poczekaj, aż wszystko dokładnie wyschnie. Postaraj się, aby klej nie wyciekł poza brzeg deski lub usuń delikatnie jego nadmiar.
Gdy deski są już połączone, zamocuj po ich zewnętrznych stronach nóżki z drewnianych listewek. Długość nóżek dopasuj do szerokości desek, na których będą układane gazety. Ważne, aby listewki były zamocowane w takiej samej odległości od łączenia desek. Wtedy stojak będzie solidny i stabilny. Dobrze, aby były grube i mocno trzymały się konstrukcji.
Jeśli marzysz o stojaku, który będzie łączyć różne style, możesz użyć metalowych nóżek. Mosiężne dodatki nadadzą stojakowi dodatkowej elegancji. Kolor mebla dopasuj do wyposażenia wnętrza. Nie musisz używać w pełni kryjącej farby – do wyboru jest też bejca i inne środki do barwienia drewna.
Stojak na gazety DIY – gdy stojak jest już gotowy
Po połączeniu drewnianych elementów stojaka, powinieneś go trwale zabezpieczyć i zaimpregnować. Jeśli kolor stojaka chcesz dopasować do mebli, wybierz bejcę, która dostępna jest w wielu odcieniach. Od tego ile warstw nałożysz, zależy ostateczny efekt. Bejca do drewna VIDARON stopniowo i równomiernie wnika w drewno, przy czym nie podnosi jego włókien. To sprawia, że podczas aplikacji nie musisz obawiać się plam, a malowana powłoka uzyska jednolite wybarwienie. Jakie są jeszcze zalety bejcy? Podkreśla naturalne usłojenie drewna poprzez transparentne powłoki.
Pokrycie całości dodatkową warstwą Lakieru Akrylowego VIDARON przedłuży żywotność stojaka. Dzięki dodatkowej ochronie łatwiej będzie go czyścić, a drewno będzie mieć satynowy i delikatny połysk, który doda mu szyku. Gdy zabezpieczysz stojak bejcą i lakierem, będzie wyglądał jak profesjonalny i w pełni funkcjonalny element wyposażenia, niczym ze sklepowej półki. A ty będziesz cieszyć się własnoręcznie zrobionym gazetnikiem, który ułatwi utrzymanie porządku w domu i da poczucie komfortu!