Wróć do artykułów

Drewniany stojak na kwiaty na balkon lub taras - zrób to sam!

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Balkon pełen kolorowych kwiatów w doniczkach to ozdoba każdego budynku. Twoje rośliny najlepiej będą prezentować się, jeśli ustawisz je na drewnianym stojaku na kwiaty. Chcesz wiedzieć, jak zbudować taki kwietnik samodzielnie? To proste! Czytaj dalej – przedstawiamy instrukcję krok po kroku.

Skrzynka na kwiaty balkonowe

Z tego artykułu dowiesz się:

• czego potrzebujesz, by zbudować drewniany stojak na kwiaty,

• jak samodzielnie zrobić stojak na kwiaty,

• jak zrobić stojak na kwiaty z palet lub skrzynek.

Drewniany stojak na kwiaty DIY – potrzebne materiały

Wykonanie stojaka na kwiaty nie wymaga zaawansowanych narzędzi czy umiejętności. Wystarczą podstawowe przybory z domowego warsztatu: mała piła do drewna, zestaw wkrętaków oraz papier ścierny o gradacji 120. Możesz też sięgnąć po proste elektronarzędzia – wyrzynarkę lub pilarkę do drewna, szlifierkę i wkrętarkę.

Wskazówka

Jeśli chcesz ułatwić sobie pracę i zaoszczędzić czas, warto bazować na gotowych materiałach. Kupując deski w markecie budowlanym, możesz poprosić o docięcie ich na wymiar.

Jakie materiały będą Ci potrzebne do zbudowania prostego stojaka-drabinki na kwiaty?

Przygotuj:

• 4 deski sosnowe do zbudowania stelaża, np. o wymiarach 2 x 10 x 150 cm,

• listewki sosnowe o szerokości 10 cm,

• wkręty o długości dopasowanej do grubości desek,

• Impregnat Ochronny Do Drewna Gruntujący – służy do zabezpieczenia desek przed sinizną, grzybami i szkodnikami,

• preparat do zabezpieczenia i dekoracji drewna – np. VIDARON Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy bądź Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna. Oba środki gwarantują skuteczną ochronę do 6 lat, jednak powierzchnię jaką będziemy malować należy odpowiednio przygotować: oczyścić ze starych luźnych powłok farb czy lakierów umyć, odtłuścić i osuszyć. Na tak przygotowane podłoże wymagane jest nałożenie Vidaron Impregnat Ochronny Gruntujący jako podkład biologicznie zabezpieczający malowane drewno. Dopiero tak pomalowany stojak na balkonie czy tarasie zachowa swój piękny wygląd do 6 lat.

Biały stojak na kwiaty ze skrzynki

Jak zrobić stojak na kwiaty doniczkowe – krok po kroku

1. Wykonanie stojaka na kwiaty w kształcie drabinki zacznij od dokładnego przeszlifowania wszystkich desek i listew.

2. Kolejny krok to budowa stelaża, który będzie podpierał półki z doniczkami. W tym celu musisz przyciąć deski, odmierzając odpowiedni kąt po obu stronach – tak, by po połączeniu drabinka na kwiaty mogła stabilnie stać.

3. Połącz ze sobą pary desek, skręcając je przy pomocy wkrętów.

4. Ustal, ile półek chcesz wykonać, i sprawdź, jakie powinny mieć wymiary. Weź pod uwagę nie tylko ilość miejsca na Twoim balkonie, ale także kształt i gabaryty używanych doniczek. Pamiętaj, że każda z półek powinna być proporcjonalnie krótsza!

5. Przytnij listwy i połącz je ze sobą, tworząc prostokątne ramki. Następnie wykonaj dno z pozostałych listewek, zostawiając między nimi niewielkie przerwy. Pozwolą one na swobodne odprowadzanie nadmiaru wody z doniczek. Wnętrze półek warto dodatkowo wyłożyć folią z wyciętymi w odpowiednich miejscach otworami. W ten sposób zabezpieczysz drewno przed zbierającą się wodą.

6. Czas zabezpieczyć drewniany stojak na kwiaty przed wilgocią, pleśnią i grzybem. Najlepiej zrobić to jeszcze przed ostatecznym skręceniem wszystkich elementów – dzięki temu pomalowanie wszystkich zakamarków impregnatem lub lakierobejcą będzie łatwiejsze.

7. Po całkowitym wyschnięciu ostatniej warstwy środka do drewna połącz stelaż z półkami przy pomocy wkrętów. Gotowe!

Skrzynka na kwiaty zpalety

Stojak na kwiaty z palet lub skrzynek – sposób na proste DIY

Jeśli samodzielne stworzenie kwietnika od podstaw wydaje Ci się zbyt trudne, możesz wybrać łatwiejszą opcję – stojak na kwiaty wykonany z gotowych palet lub drewnianych skrzynek. Znalazły one miejsce w wielu nowoczesnych aranżacjach wnętrz, balkonów i ogrodów – wszędzie tam, gdzie ceniony jest styl DYI. Palety możesz zawiesić na ścianie i zamocować w nich doniczki, skrzynki zaś to doskonały sposób na własnoręcznie zrobiony regał na kwiaty.

Zarówno palety, jak i skrzynki kupisz w dowolnym markecie budowlanym. Wykonany z nich stojak na rośliny możesz łatwo dopasować do swoich potrzeb, ale i gustu – wystarczy, że pomalujesz go Lakierobejcą Ochronno-Dekoracyjną VIDARON w wybranym kolorze. A gdy na balkonie przybędzie nowych roślin, stojak możesz łatwo rozbudować.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie