Wróć do artykułów

Drewniane pergole w ogrodzie – zrób to sam!

Przeczytasz w 3 min
Udostępnij

Pergola to jeden z najpopularniejszych elementów wyposażenia ogrodu. Ma ona wiele zastosowań – porządkuje przestrzeń ogrodu, dekoruje go, a po obrośnięciu roślinami pnącymi, dodatkowo daje cień w upalne dni. Jeśli decydujemy się na pergolę z ławeczką, zyskujemy dodatkowo miły kącik do wypoczynku. W naszym poradniku, podpowiadamy, jak samemu zbudować drewnianą pergolę.

Pergola jest konstrukcją wolnostojącą, która składa się z podwójnego szeregu słupów i wspartego na nich ażurowego zadaszenia. Nie jest trudna do wykonania i z powodzeniem możesz ją zbudować samodzielnie.

Niezbędne narzędzia i elementy

Do wykonania drewnianej pergoli potrzebujesz odpowiednio wymierzonych drewnianych słupków i listewek, metalowych wkrętów, wkrętarki, miary, poziomicy oraz drabinki.

Jakie drewno do budowy pergoli wybrać?

Do budowy ogrodowej pergoli możesz użyć dowolnego gatunku drewna. Mogą to być zarówno gatunki twarde, jak dąb czy buk, jak i gatunki miękkie – sosna, modrzew. Tak naprawdę wiele zależy od właściwej obróbki oraz impregnacji drewna użytego do budowy pergoli.

Instalacja pergoli

Obróbka i impregnacja drewna na pergolę

Drewniane słupki i listewki powinny być suche i dokładnie wyszlifowane. Możemy wyszlifować je ręcznie lub w przypadku szerokich słupków – szlifierką oscylacyjną lub taśmową.

Następnie odpylone drewno należy pokryć środkiem impregnującym, który zabezpieczy je przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, owadów, grzybów i pleśni.

Drewno przeznaczone na pergolę należy zagruntować Impregnatem Ochronno-Gruntującym Vidaron następnie jako warstwę nawierzchniową zastosuj Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczym VIDARON z 6-letnią Gwarancją Skutecznej Ochrony. Dzięki szerokiej palecie kolorów (14 odcieni) pozwala na dowolną aranżację konstrukcji i dopasowanie jej do otoczenia.

Zabezpieczanie drewna na pergole

Produkt nakładamy pędzlem, rozprowadzając go równomiernie po całej powierzchni wzdłuż słojów drewna. Aplikujemy minimum dwie warstwy w 12-godzinnych odstępach, pamiętając, aby po przeschnięciu pierwszej warstwy przeszlifować jej powierzchnię i odpylić. Następnie nałożyć drugą warstwę i pozostawić do wyschnięcia.

Łączenie elementów

Pomalowane elementy należy odpowiednio połączyć. Z listewek wykonujemy dwie kratki, w ten sposób, że do czterech długich ułożonych pionowo listew przytwierdzamy krótsze listewki ułożone poprzecznie co kilka centymetrów. Następnie każdą kratkę mocujemy do dwóch najdłuższych słupków (ok. 2 metrów, aby móc swobodnie poruszać się pod pergolą) – kratka musi znaleźć się pomiędzy słupkami kilka centymetrów niżej od górnej krawędzi słupka. W ten sposób mamy wykonane ściany boczne naszej pergoli.

Budownie pergoli

Osobno tworzymy ażurowy daszek. Dwa drewniane słupki o długości dostosowanej do naszych potrzeb (minimum 120 cm) kładziemy równolegle do siebie. Następnie przytwierdzamy do nich ułożone poprzecznie listwy. Możemy je ułożyć na skos, aby nadać ciekawą formę zadaszeniu.

Sprawdzajmy ułożenie listew i słupków poziomicą, aby były one połączone pod odpowiednim kątem. Dzięki temu nasza konstrukcja będzie mocna i stabilna.

Osadzenie pergoli w ziemi

Przyszedł czas, aby ustawić pergolę i osadzić ją w ziemi. W wymierzone dokładnie punkty wbijamy cztery metalowe kotwy. Pilnujmy, aby wszystkie kotwy były wbite na tym samym poziomie. Następnie w kotwy umieszczamy ściany boczne naszej pergoli równolegle do siebie. Potem mocujemy do ścian daszek za pomocą wkrętów i wkrętarki. Wyznaczmy wcześniej miejsca na poprzeczki, aby uniknąć błędów w montażu.

Osadzona pergola

W ten sposób zbudowana pergola jest gotowa do obsadzenia roślinnością – winogronami, różami bądź pnączami, które pięknie podkreślą wygląd naturalnego drewna i stworzą wyjątkową ozdobę w naszym ogrodzie.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie