Wróć do artykułów

Drewniana skrzynka na warzywa i owoce – zrób to sam!

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Jak przechowywać warzywa i owoce w swojej kuchni lub spiżarce? Aby dłużej zachowały świeżość, warto przygotować dla nich odpowiednie miejsce. Drewnianą skrzynkę na owoce i warzywa wykonasz samodzielnie. Wystarczy kilka narzędzi, drewniane kantówki i preparat do zabezpieczenia drewna. Przygotowaliśmy instrukcję wykonania skrzynki krok po kroku.

Warzywa w drewnianej skrzynce

Materiały i narzędzia potrzebne do wykonania drewnianej skrzynki

Zanim zaczniesz pracę, przygotuj niezbędne materiały. Przede wszystkim będziesz potrzebował drewnianych kantówek sosnowych w różnych rozmiarach:

• 4 sztuki o wymiarach 19 x 2 cm x 2 cm – nóżki i wzmocnienie rogów,

• 2 sztuki o wymiarach 35 x 2 x 2 cm – podparcie dna skrzynki,

• 13 sztuk o wymiarach 28 x 2 x 1 cm – dno skrzynki,

• 6 sztuk o wymiarach 41 x 5 x 1 cm – ścianki boczne dłuższe,

• 6 sztuk o wymiarach 30 x 5 x 1 cm – ścianki boczne krótsze.

Długie kantówki kupisz na przykład w markecie budowlanym. Potem musisz je jeszcze precyzyjnie przyciąć. Wykorzystując zestaw wymienionych elementów, wykonasz drewnianą skrzynkę na owoce o wymiarach 41 x 30 x 19 cm. Jeśli potrzebujesz więcej miejsca do przechowywania, możesz wykonać dwie skrzynki lub zmodyfikować podane wymiary według własnych potrzeb.

Nie zapomnij o narzędziach i akcesoriach, za pomocą których umieścisz wszystkie elementy skrzynki na miejscu. Potrzebna będzie piła do drewna, wkrętarka lub śrubokręt, wkręty, klej do drewna, papier ścierny, a także wybrany preparat do zabezpieczenia drewna. Do impregnacji możesz wykorzystać naturalny Pokost Lniany VIDARON. Innym sposobem na zabezpieczenie drewnianej powierzchni jest zastosowanie Lakierobejcy Ochronno-Dekoracyjnej VIDARON. Jeśli skompletowałeś już zestaw narzędzi i materiałów potrzebnych do wykonania drewnianej skrzynki na owoce, możesz przystąpić do pracy.

Owoce i warzywa w skrzynkach

Drewniana skrzynka na owoce – wykonanie krok po kroku

Pierwszy etap pracy to przycięcie kantówek do wymiarów podanych powyżej. Aby wykonać boczną ściankę skrzynki, sięgnij po dwie kantówki 19 x 2 cm x 2 cm, do których przykręcisz trzy listewki 30 x 5 x 1 cm rozmieszczone w odległości 1 cm od siebie. Na dole zostaną 2 cm – będą to nóżki skrzynki. Drugi, krótszy bok wykonaj w ten sam sposób. Kolejnym etapem jest przymocowanie kantówki 35 x 2 x 2 cm do listewki 41 x 5 x 1 cm za pomocą kleju do drewna. Będzie to dolna część boku z listwą podpierającą dno. Kiedy klej wyschnie, przykręć wszystkie dłuższe listewki do wykonanych wcześniej boków skrzynki.

Pozostaje jeszcze wykonanie dna. Aby drewniana skrzynka na owoce i warzywa była przewiewna, wypełnij dno wąskimi listewkami – proponujemy te o wymiarach 28 x 2 x 1 cm. Smaruj klejem do drewna ich końce i mocuj na podpórkach przymocowanych wcześniej do boków skrzynki, zachowując równe odległości między kolejnymi elementami.

Produkty z ogródka

Czym zabezpieczyć drewnianą skrzynkę na owoce i warzywa?

Kiedy całość jest już skręcona, a klej wysechł, wyrównaj powierzchnię drewna papierem ściernym. Możesz delikatnie przetrzeć krawędzie listewek, tak by móc wygodniej przenosić drewnianą skrzynkę wypełnioną owocami. Aby pojemnik służył niezawodnie przez długi czas, zadbaj o impregnację podłoża. Wykorzystaj naturalny Pokost Lniany VIDARON, który głęboko wnika w drewno, chroniąc je przed szkodliwym działaniem wilgoci. Pierwsze malowanie wykonaj rozcieńczonym produktem. Jeśli potrzebna jest druga warstwa, zastosuj nierozcieńczony pokost lniany.

Chcesz nadać drewnianej skrzynce na owoce ciekawy kolor? Sięgnij po Lakierobejcę Ochronno-Dekoracyjną VIDARON, która tworzy trwały efekt dekoracyjny. Możesz zdecydować się na jasne wykończenie w kolorze Sosna Złocista L02 lub przyciemnić sosnowe deski – wybierz odcień Palisander Królewski L08 lub Wenge Afrykańskie L10. Lakierobejca tworzy elastyczną i trwałą powłokę, która wykazuje odporność na zarysowania i ścieranie. Wypełnij drewnianą skrzynkę jabłkami lub mieszanką ulubionych owoców i ciesz się jej rustykalnym urokiem.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 3 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie