Wróć do artykułów

Jak zrobić regał do piwnicy? Budowa krok po kroku

Przeczytasz w 7 min
Udostępnij

Spis treści:

 1. Drewniane regały do spiżarni − jak powinny wyglądać?
 2. Jak zrobić regał do piwnicy z drewnianych skrzynek po owocach? Instrukcja
 3. Jak samemu zrobić regał do piwnicy z desek? Krok po kroku

Regał z desek to niezbędny element wyposażenia każdej piwnicy czy spiżarni. Przechowuje się tu pyszne przetwory, ale i inne domowe „przydasie” – narzędzia, akcesoria, rzadziej używane rzeczy i mnóstwo innych przedmiotów. 

Jeśli chcesz być bardziej eko i oszczędzić pieniądze, zamiast kupować gotowy regał, zrób go samodzielnie. To dosyć proste zadanie. Potrzebujesz do niego materiału (czyli drewna), kilku narzędzi oraz sporo wolnego czasu. Przydadzą się także produkty do zaimpregnowania i pomalowania drewnianego mebla – tu pomocą służą niezawodne środki VIDARON.

Jak zrobić regał do piwnicy? Przygotowaliśmy instrukcję. Pokazujemy krok po kroku 2 pomysły na drewniane regały do spiżarni – jeden bardzo prosty z wykorzystaniem drewnianych skrzynek po owocach. Drugi – nieco bardziej skomplikowany, z użyciem drewnianych słupków oraz desek. 

Regał z desek możesz zrobić z drewna z recyklingu lub nawet ze starych skrzynek. Zabezpiecz je odpowiednim preparatem VIDARON, np. Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym Powłokotwórczym VIDARON. 
Regał z desek możesz zrobić z drewna z recyklingu lub nawet ze starych skrzynek. Zabezpiecz je odpowiednim preparatem VIDARON, np. Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym Powłokotwórczym VIDARON. 

Drewniane regały do spiżarni − jak powinny wyglądać?

Przetwory domowe najlepiej przechowywać właśnie w spiżarni lub w piwnicy. To zaciemnione, chłodne i suche miejsce – czyli to, co domowe słoiki „lubią” najbardziej. Jakie powinny być drewniane regały do spiżarni, aby dobrze służyły jako meble do przechowywania?

Kluczowa jest wytrzymałość piwnicznych mebli. Muszą dźwigać na sobie spory ciężar – zwłaszcza jeśli jesteś fanem domowych przetworów i każdej jesieni przygotowujesz dużą porcję. W piwnicy często lądują także inne ciężkie rzeczy – narzędzia i elektronarzędzia, zapasy gwoździ, doniczek, sprzęty ogrodowe, akcesoria rowerowe, dziecięce zabawki. Aby zachować porządek, najlepiej przechowywać je właśnie na regałach. 

Zwróć więc uwagę, by drewniane elementy, z których planujesz zrobić prosty regał drewniany, były solidne, wytrzymałe i w dobrym stanie. Nie korzystaj z elementów starych, spleśniałych, przegniłych, pełnych sęków czy spróchniałych. Jeśli to drewno z odzysku czy stare drewniane skrzynki, koniecznie sprawdź ich jakość. Inna opcja to zakup gotowych, nowych skrzynek z surowego drewna lub drewnianych elementów (desek, słupków) z lokalnego sklepu z drewnem. 

Warto, by regały do piwnicy czy spiżarni miały prostą formę. Będą łatwiejsze do wykonania, a piwnica nie musi być przecież efektowna, ale za to praktyczna. Prosta konstrukcja i szerokie, wygodne półki sprawiają, że na Twoim meblu pomieści się zdecydowanie więcej!

Zwróć też uwagę, że dla stabilności regałów w piwnicy lepiej, aby meble te nie były zbyt wysokie, ani zbyt szerokie. Za długie półki będą się wyginać. A z wysokiego regału trudno coś zdjąć, może też się wywrócić. 

Dlaczego warto zrobić regał do piwnicy samodzielnie? 

 • Oszczędzisz pieniądze – koszt regału to zwykle ok. kilkuset zł, a potrzebujesz ich kilku.
 • Będziesz bardziej eko, szczególnie jeśli wykorzystasz materiały z odzysku, np. stare drewniane skrzynki, deski, drewniane słupki, które zostały z remontu czy budowy.
 • Nauczysz się robić proste meble i pracować z drewnem.
 • Miło spędzisz czas na majsterkowaniu, a kto wie, może znajdziesz w sobie nową pasję?

Najlepszym materiałem do zrobienia regału do piwnicy jest drewno – nowe lub stare, któremu nadasz nowe życie. 

Jak zrobić regał  do piwnicy z drewnianych skrzynek po owocach? Instrukcja 

Jak samemu zrobić regał do piwnicy? Prosty regał drewniany ze skrzynek po owocach to nasz pierwszy projekt.  W pierwszej kolejności zgromadź niezbędne materiały drewniane.

Czego potrzebujesz do zrobienia regału z drewnianych skrzynek?

Skrzynek po owocach! Mogą być używane lub nowe. Ich liczba i wielkość zależy od wymiarów regału, który chcesz zbudować. Przyjmijmy, że będzie to 9 skrzynek drewnianych o wymiarach 60x40x40 cm. Będziesz je skręcać w 3 rzędach po 3 skrzynki w każdym. Dzięki temu regał będzie niższy i stabilniejszy.

Teraz przyszedł czas na narzędzia i inne materiały. Będą Ci potrzebne:

 • złączki proste i kątowniki,
 • wkręty do drewna,
 • szlifierka elektryczna,
 • papier ścierny do ręcznego zeszlifowania desek czy skrzynek na gładko,
 • wkrętarka,
 • miarka i poziomica,
 • ołówek.

I wreszcie materiały oraz narzędzia na ostatni etap – impregnowanie i malowanie regału z desek lub skrzynek. Co się przyda? 

 • Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący VIDARON – konieczny, jeśli korzystasz z surowego drewna. Zabezpieczy je przed sinizną, pleśnią i szkodnikami drewna.
 • Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON – nada regałowi ładny kolor i zabezpieczy drewno przed wilgocią oraz wzmocni.
 • Alternatywa dla Impregnatu to Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna VIDARON – tworzy na drewnie trwałą i elastyczną powłokę oraz chroni je przed mrozem i wilgocią. W odróżnieniu od Impregnatu VIDARON, który jest matowy tworzy lekko połyskliwą, satynową powłokę.
 • Pędzel do malowania oraz wałek.
 • Folia malarska i taśma malarska do zabezpieczenia podłogi w trakcie malowania
Stare skrzynki to doskonały materiał na prosty regał drewniany do piwnicy i spiżarni
Stare skrzynki to doskonały materiał na prosty regał drewniany do piwnicy i spiżarni

Jak zrobić regał drewniany do piwnicy ze skrzynek? Instrukcja krok po kroku

 1. Dokładnie oczyść każdą drewnianą skrzynkę. Drewno powinno być suche, pozbawione żywicy i gładkie.
 2. Jeśli masz skrzynki z odzysku, koniecznie trzeba je przeszlifować z pomocą szlifierki i/lub ręcznie. Nowe skrzynki drewniane też trzeba delikatnie przeszlifować – przyjechały pewnie w stanie surowym, a lepiej będzie, jeśli je wygładzisz.
 3. Przymocuj skrzynki do siebie, jedna do drugiej, po kolei. Używaj do tego celu wkrętarki i wkrętów do drewna. Z tyłu zastosuj płaskie złączki dla wzmocnienia konstrukcji, a z boków dodatkowe złączki kątowe. Każdą skrzynkę przymocuj do drugiej, używając co najmniej dwóch śrub.
 4. Umyj i odpyl regał, który powstał. Przygotujesz go do nakładania impregnatów.
 5. Jeśli drewno jest surowe, nałóż pędzlem Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący VIDARON. Zwróć uwagę, aby zaimpregnować każdą stronę. Po impregnowaniu poczekaj 24 godziny.
 6. Kolejny etap to nakładanie środka powłokotwórczego. Może to być np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy VIDARON.

Jak samemu zrobić regał do piwnicy z desek? Krok po kroku 

Teraz pokażemy Ci, jak wykonać prosty regał drewniany z desek. 

Czego potrzebujesz, by zrobić regał z desek? 

 • Drewnianych desek na półki – powinny być grube i solidne. Ich wymiary są dowolne i zależą do planowanej wielkości Twojego regału.
 • Drewnianych słupków do wykonania konstrukcji. Trzeba je dociąć do planowanej wysokości regału lub zamówić już docięte. Przyjmijmy, że Twój regał będzie miał 120 cm wysokości i 3 solidne półki. Zwróć uwagę na odległości między półkami – powinny być ani za małe (słoiki się nie zmieszczą), ani za duże (zmarnujesz przestrzeń). Najlepiej wymierz przy pomocy słoika, którego używasz najczęściej,
 • płyty pilśniowej na tył, jeśli chcesz wzmocnić całą konstrukcję.

Przydadzą Ci się te same narzędzia, których używaliśmy do regału ze skrzynek. Nie zapomnij także o odpowiednich farbach i produktach zabezpieczających drewno VIDARON

Jak zrobić regał z desek

Oto instrukcja krok po kroku. 

 1. Przygotuj drewniane słupki, które będą wspierać całą konstrukcję.
 2. Oznacz na słupkach ołówkiem, w którym miejscu znajdą się drewniane półki.
 3. Do tych miejsc przymocuj wiertarką i wkrętami solidne kątowniki, które będą podtrzymywać półki.
 4. Zamontuj półki i sprawdź poziomicą, czy są równo nad ziemią. 
 5. Regał będzie solidniejszy, jeśli przybijesz mu plecy z płyty pilśniowej. Możesz też zamontować na plecach dwie solidne listwy na skos.
 6. Teraz przyszedł czas na impregnowanie i malowanie. Postępuj dokładnie tak, jak w punktach 4-6 z wcześniejszej instrukcji.
Drewniany regalik na przetwory zrobiony ze starych skrzynek na owoce. 
Drewniany regalik na przetwory zrobiony ze starych skrzynek na owoce. 

Prosty regał do piwnicy − już wiesz, jak go zrobić!

Wiesz już, jak zrobić regał drewniany do piwnicy. Jeśli masz smykałkę do majsterkowania i odrobinę wolnego czasu, z łatwością sobie z tym poradzisz. Zajrzyj koniecznie na stronę marki VIDARON, aby sprawdzić, jak impregnować drewniane meble!

Galeria zdjęć (4)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Renowacja zegara z drewna − prosty poradnik

Renowacja zegara z drewna − prosty poradnik

Przeczytasz w 6 min

Stara toaletka z lustrem – jak ją odnowić?

Stara toaletka z lustrem – jak ją odnowić?

Przeczytasz w 7 min

Jak odnowić stary kredens? Renowacja krok po kroku

Jak odnowić stary kredens? Renowacja krok po kroku

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie