Z artykułu dowiesz się:
- Przygotowanie do tworzenia stojaka na wino
- Lista potrzebnych narzędzi i materiałów
- Wybór odpowiedniego drewna dla stojaka na wino
- Budowa stojaka na wino — krok po kroku
- Wykończenie stojaka na wino
- Jak zorganizować butelki w stojaku na wino
Stojak na butelki wina to ciekawy gadżet w domu. Możesz na nim wyeksponować trunki i zapewnisz sobie do nich wygodny dostęp. Wino można przechowywać w kuchni lub w jadalni, na małym stojaku nablatowym, w szafce albo kredensie. Niektórzy kupują specjalne winiarki, inni – inwestują w profesjonalną piwniczkę.
W naszym artykule znajdziesz instrukcję, jak samodzielnie wykonać prosty i tani drewniany stojak na wino DIY. Ten mały i łatwy do wykonania gadżet na pewno się przyda, a kto wie, może stanie się początkiem nowej winiarskiej przygody?
Podpowiemy Ci, jak zrobić drewniany stojak na wino, jak go wykończyć i pomalować. Doradzimy także, co warto wiedzieć o przechowywaniu wina w domu, szczególnie jeśli nie dysponujesz profesjonalną winiarką.
Przygotowanie do tworzenia stojaka na wino
Potrzebujesz stojaka na butelki wina? Jeśli masz nieco wolnego czasu, wykonaj go samodzielnie! Wystarczy Ci do tego pomysł, drewno (może to być np. drewniana skrzynka po owocach, paleta, kilka deseczek), kilka narzędzi oraz środki do impregnacji drewna VIDARON.
Zanim zabierzesz się za pracę, przemyśl kilka kwestii:
Po pierwsze – jak duży stojak na wino jest Ci potrzebny? Czy wystarczy Ci prosta konstrukcja na kilka butelek? A może lepszym rozwiązaniem będzie cała szafka?
Po drugie – gdzie umieścisz stojak? Najczęstsze rozwiązanie to stojak na wino drewniany, który stoi lub wisi w kuchni. Jeśli masz oddzielną jadalnię – może się w niej znaleźć miejsce na Twój stojak. Inna opcja to salon lub spiżarnia.
Po trzecie – jaki styl ma mieć Twój stojak na wino? Jeśli lubisz klimaty boho i rustykalne, dobrym pomysłem może okazać się stojak na wino z palet. Wolisz styl rustykalny? Wybierz stojak drewniany z wyraźnym rysunkiem słojów, ewentualnie z dekoracjami w wiejskim stylu. Ponadczasowym i neutralnym stylistycznie rozwiązaniem jest prosty i klasyczny drewniany stojak. Instrukcję jego wykonania znajdziesz poniżej.
Lista potrzebnych narzędzi i materiałów
Jak zrobić drewniany stojak na wino w wersji najprostszej? Zacznijmy od listy niezbędnych narzędzi i materiałów. Będziesz potrzebować:
- drewnianej skrzynki po owocach;
- dwóch deseczek (kantówek) na skośne półeczki;
- szlifierki;
- papieru ściernego do szlifowania drewna;
- wiertarko-wkrętarki;
- wyrzynarki do drewna;
- kleju do drewna.
Nie zapomnij o środkach, które ochronią drewno przed wilgocią czy szkodnikami oraz zabezpieczą je, wzmocnią i nadadzą mu kolor.
Jako preparat powłokotwórczy możesz użyć Lakierobejcę Ochronno-Dekoracyjną VIDARON. Stworzy ona na drewnie trwałą i elastyczną powłokę odporną na ścieranie, a do tego zabezpieczy drewno np. przed plamami z wina. Możesz wybrać bezbarwną lakierobejcę, jeśli zależy ci na naturalnym, surowym kolorze drewna, np. sosnowego. Możesz też postawić na lakierobejcę w kolorze i nadać stojakowi dowolny odcień, od sosny złocistej po wenge afrykańskie.
Wybór odpowiedniego drewna dla stojaka na wino
Jaki będzie najlepszy stojak na wino? Drewniany! Drewno to materiał ponadczasowy, który jest zawsze modny i pasuje do każdego wystroju wnętrza. To również rozwiązanie ekologiczne – zwłaszcza jeśli stojak na wino DIY wykonasz z tego, co już masz w domu.
Do wyboru masz np. takie opcje:
- ażurowy stojak-kratownica z drewnianych deseczek, do ustawienia na blacie lub stole;
- drewniany stojak ze skrzynki np. po owocach z zamontowanymi ukośnie dwiema półeczkami (instrukcja jak zrobić stojak na wino poniżej);
- stojak na wino montowany w szafce kuchennej lub w innym miejscu zabudowy kuchni;
- stojak na wino z drewnianą obudową i półeczkami wykonanymi np. z tekturowych tub.
Drewniany stojak na wino – DIY krok po kroku
Jak zrobić stojak na wino ze skrzynki na owoce? Oto instrukcja krok po kroku.
- Skrzynkę po owocach, która stworzy korpus Twojego stojaka, trzeba oczyścić i dokładnie wyszlifować – szlifierką lub ręcznie, z pomocą papieru ściernego, a następnie odpylić.
- Drewno powinno być oczyszczone i suche, gładkie, wolne od kurzu, tłustych i żywicznych plam.
- Teraz przyszedł czas na montaż skośnych półek, które utworzą kształt litery X. Musisz je wyciąć przy pomocy wyrzynarki do drewna – wytnij w każdej z nich na środku otwór na szerokość grubości półki.
- Teraz włóż półki – jedna w drugą, tak jak klocki i umocuj półki do stelaża ze skrzynki po owocach. Aby je przymocować, możesz użyć wiertarko-wkrętarki lub kleju do drewna.
Wykończenie stojaka na wino
Jak wykończyć stojak na wino? Wszystko zależy od efektu, jaki chcesz osiągnąć. Jeśli stojak narażony jest na dużą wilgotność (np. stoi w kuchni) oraz na plamy (np. z wina), najlepiej jest najpierw zaimpregnować drewno, używając Impregnatu Ochronnego Do Drewna Gruntującego VIDARON, a następnie nałożyć powłokę przy pomocy np. Lakierobejcy Ochronno-Dekoracyjnej VIDARON.
Opcjonalnie możesz zabezpieczyć drewniany stojak na wino DIY przy pomocy Oleju do Drewna VIDARON. Olej głęboko wnika, odżywia i wzmacnia strukturę drewna oraz uwydatnia jego naturalne piękno. Tworzy powłokę odporną na grzyby pleśniowe i glony oraz charakteryzuje się podwyższoną odpornością na wodę i ścieranie.
Olej do Drewna VIDARON nakłada się pędzlem lub gąbką, minimum 2 warstwy w odstępach od 6 do 12 godzin, w sposób ciągły uzupełniając miejsca, w których olej wsiąknął. Nadmiar oleju ściera się przy pomocy bawełnianej szmatki. Tak wykończony stojak na wino trzeba okresowo odnawiać przy pomocy oleju – będzie odzyskiwał swój ładny wygląd.
Podpis: Pomysł na drewniany regał-stojak na wino.
Jak zorganizować butelki w stojaku na wino
Jak przechowywać wino w stojaku, aby zachowało pełnię swojego smaku i aromatu? Zwróć uwagę na te zasady:
- Wino przechowuj w pozycji poziomej, dzięki temu korek nie wyschnie i nie zepsuje się.
- Jeśli nie masz do dyspozycji chłodnej piwniczki ani chłodziarki na wino, wystarczy miejsce z dala od przeciągów oraz grzejnika.
- Maksymalna temperatura, w jakiej powinno być przechowywane wino to 21 stopni, a idealna – ok. 14 stopni.
- Stojak postaw w miejscu z daleka od dziennego lub światła – nie przy oknie i lampce.
Wiesz już, jak zrobić drewniany stojak na wino przy pomocy skrzynki na owoce, dwóch deseczek i niezawodnych środków do drewna VIDARON. Sprawdź inne nasze pomysły na meble, gadżety i dekoracje, które wykonasz samodzielnie w domu!