Wróć do artykułów

Drewniana tabliczka z numerem domu – zrób to sam!

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Własnoręcznie wykonane elementy aranżacji domu i otoczenia to sposób, by wyróżnić się kreatywnością oraz talentem. Jednym z prostych gadżetów, które możesz zrobić samodzielnie, jest drewniana tabliczka z numerem domu na ogrodzenie lub ścianę. Jednak zanim rozpoczniesz pracę, musisz przygotować wszystkie niezbędne narzędzia. Sprawdź, co będzie Ci potrzebne!

Numer domu z drewna

Drewniana tabliczka z numerem domu –projekty i metody

Drewno to wdzięczny w obróbce surowiec o wszechstronnym zastosowaniu. Najczęściej to właśnie ono jest stosowane do urządzania domu, podwórza i ogrodu. Jego naturalny kolor oraz rysunek słojów przywodzą na myśl domowe ciepło i doskonale współgrają z wieloma stylami aranżacji. Wykorzystaj ten niezwykły potencjał i stwórz wyjątkową tabliczkę, która sprawi, że twój dom będzie się wyróżniał na tle innych.

Tabliczka adresowa drewniana może powstać na wiele sposobów. Zastosowanie określonych narzędzi w dużej mierze zależy od tego, na jaki projekt się zdecydujesz. Skorzystaj z własnej wyobraźni lub zasięgnij inspiracji, na przykład online, by stworzyć wizualizację tabliczki. Zastanów się, czy drewno będzie jedynym wykorzystanym materiałem. Niektórzy preferują przytwierdzenie do deski ozdobnych cyfr i liter z tworzywa sztucznego lub mosiądzu. Wybór należy do Ciebie.

Ciekawym pomysłem jest wycięcie samych cyfr i przymocowanie ich do ogrodzenia lub ściany – w tym projekcie nie ma potrzeby uwzględniania deski, która posłużyłaby za tło numeru. Inna propozycja to ażurowy wzór, który zawiera liczbę wpisaną w figurę lub motyw roślinny. Tego rodzaju tabliczka wymaga wiele pracy, lecz z pewnością zachwyci sąsiadów i gości. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest numer wyżłobiony w desce lub przytwierdzony do jej powierzchni.

Drewniane cyfry

Jak powstaje tabliczka?

Co jest potrzebne, aby powstała drewniana tabliczka z numerem domu na ogrodzenie lub ścianę? Przygotuj:

• rysunek lub wydruk projektu w skali 1:1;

• ołówek;

• narzędzia do cięcia/żłobienia (według potrzeb);

• narzędzia do wygładzania – papier ścierny lub szlifierka;

• drewno – odpowiednia ilość desek;

• klej do drewna lub innych materiałów (jeśli jest potrzebny);

• preparaty do impregnacji i koloryzacji drewna – na przykład VIDARON Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy.

Przygotowanie drewnianej tabliczki z numerem

1. Pierwszym etapem działania jest przygotowanie stanowiska pracy oraz materiałów.

2. Przenieś rysunek projektu na deski, następnie przytnij elementy do pożądanego kształtu.

3. Wszelkie nierówności wygładź za pomocą szlifierki lub papieru ściernego.

4. Jeżeli poszczególne elementy (na przykład deska i cyfry) wymagają sklejenia, przed złączeniem zaimpregnuj i pomaluj ich powierzchnie.

5. Dopiero po wyschnięciu impregnatu i farby, zaaplikuj klej do drewna (nakładaj go zgodnie z zaleceniem producenta). Dzięki temu masz pewność, że każdy cal tabliczki będzie dokładnie zabezpieczony i starannie pomalowany.

Twoja tabliczka jest już gotowa, jeżeli jednak chcesz dodatkowo ją zabezpieczyć przed promieniowaniem UV i nadać połyskujące wykończenie – pomoże ci w tym VIDARON Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna. Nie zapomnij jednak, że pod lakierobejcę musisz użyć odpowiedniego impregnatu, np. VIDARON Impregnat Ochronny ‐ Gruntujący Bezbarwny.

Tabliczka adresowa drewniana, która posłuży ci przez lata

Najważniejszym etapem wykonania tabliczki jest właściwa impregnacja. Zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi i biologicznymi, takimi jak wilgoć, sinizna, pleśń czy grzyby, decyduje o tym, jak długo tabliczka adresowa będzie cieszyć twoje oko.

Kiedy najlepiej zaimpregnować drewno? To zależy od techniki, którą wykonujesz swoją tabliczkę. Niektórzy zalecają aplikację preparatu na samym początku, jeszcze przed rozpoczęciem pracy. My jednak wiemy, że cięcie i szlifowanie drewna odsłania niezabezpieczone powierzchnie, dlatego warto przesunąć impregnację na późniejszy etap.

Drewniana tabliczka z numerem

Jeżeli którykolwiek z elementów zamierzasz pomalować na kontrastujący kolor, koniecznie nałóż impregnat pod farbę. Osobna koloryzacja może okazać się niepotrzebna – preparaty z naszej oferty dostępne są w wielu odcieniach, dzięki którym wydobędziesz głębię naturalnego koloru lub zbudujesz kontrast. Sprawdź, w jakich kolorach jest dostępny VIDARON Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy oraz VIDARON Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy i wybierz wersję idealną dla swojego projektu!

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie