Wróć do artykułów

Samodzielne wykonanie drewnianego parapetu wewnętrznego

Przeczytasz w 3 min
Udostępnij

Wykonanie drewnianego parapetu wewnętrznego we własnym zakresie to ciekawe zadanie, które oprócz oszczędności przyniesie sporo satysfakcji. Z poniższego poradnika zaczerpniesz fachowej wiedzy potrzebnej do realizacji tego zadania.

Drewniany parapet

Parapet drewniany – ważne decyzje

Należy zdecydować z jakiego gatunku drewna chcemy wykonać parapet, najczęściej wybiera się - bukowe, sosnowe lub dębowe. Parapet powinien komponować się z oknem, razem tworzą całość okiennej oprawy. Warto również pomyśleć nad dopasowaniem podokienników do mebli, drzwi lub podłóg.

Wykorzystanie drewnianego parapetu
Następna decyzja to jaki rodzaj drewna wybrać: lite czy klejone. Eksperci radzą wybierać klejone ponieważ jest bardziej odporne na wilgoć i temperaturę. Jednak wciąż wybiera się lite drewno, które jest niezwykle eleganckie. Deski z „surowego” drewna, przycięte na wymiar możemy kupić w tartaku(będzie najtaniej), materiał z drewna klejonego możemy poszukać w marketach budowlanych.

Wymiary i zabezpieczenie parapetu drewnianego

Grubość drewnianego parapetu to przeważnie od 2 do 3 centymetrów. Długość należy dokładnie wymierzyć, pamiętając,że powinien być on osadzony w boki ścian na 2 do 3 centymetrów.
Kiedy mamy już idealnie przycięty element, należy go odpowiednio zabezpieczyć. Najlepiej lite drewno pokryć Bejcą VIDARON w pożądanym odcieniu, ten zabieg podkreśli również oryginalny widok słojów drewna Na koniec należy parapet wewnętrzny zabezpieczyć Lakierem Bezpodkładowym VIDARON, ten szybkoschnący preparat zachowuje naturalny kolor drewna.

Malowanie drewna

Pomalowanie powłoką ochronną każdego drewnianego parapetu to najważniejsza czynność, by przez długie lata cieszyć się z efektów naszej pracy.

Parapet drewniany - montaż

Jest kilka istotnych zasad, którymi należy się kierować, aby prawidłowo zamontować drewniany parapet wewnętrzny. Ważne, aby dla dobrej cyrkulacji ciepłego powietrza z grzejników zbyt nisko nie osadzać parapetów. Optymalna odległość to 15 – 20 centymetrów. Parapet powinien też być wysunięty poza granice ściany około 5 centymetrów. Miejsce - wnęka na nowy parapet powinna być wyrównana i wypoziomowana. Parapet należy wsunąć w mur wnęki okiennej i podcięcie pod ramą okna. Solidne i szczelne zamontowanie da nam gwarancje, że będzie on stabilnie osadzony.

Zakładanie drewnianego parapetu
Drewniane parapety najczęściej osadza się przy użyciu rozprężonej pianki poliuretanowej – nisko rozprężonej. Jest to ważny proces, który ograniczy ucieczkę ciepła z nieuszczelnionych miejsc wokół parapetu. Należy wypełnić nią przestrzeń pod parapetem, gdy zesztywnieje nadmiar można odciąć nożem. Szparę pomiędzy ścianą a parapetem uzupełniamy elastyczną szpachlą do drewna lub akrylem.

Drewniane parapety są niezwykle efektowne i stylowe, ten naturalny materiał wspaniale komponuję się różnorodnymi aranżacjami wnętrz. Choć parapety nie są głównymi elementami wystroju, idealnie dobrane, przyciągają wzrok i dopełniają wnętrze. Samodzielnie wykonany i zamontowany to duża oszczędność, ale także zadowolenie i duma z własnej pracy.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie