Wróć do artykułów

Boazeria drewniana we wnętrzach – jaki rodzaj drewna wybrać?

Przeczytasz w 5 min
Udostępnij

Boazeria drewniana to dekoracja ścienna, która przeżywa prawdziwy renesans. Jeszcze niedawno kojarzona była z PRL-em, a dziś coraz częściej pojawia się we współczesnych aranżacjach wnętrz. Jaki rodzaj okładziny ściennej wybrać i jak zaaranżować drewnianą ścianę? Sprawdź!

Spis treści:

  1.  Boazeria drewniana – co warto o niej wiedzieć?
  2.  Boazeria sosnowa, świerkowa, a może inna? Najlepsze drewno na boazerię
  3.  Boazeria drewniana – jak ją zaaranżować?

 

Boazeria w naturalnym brązowym kolorze

Boazeria to drewniana dekoracja ściany, która ociepla wnętrza i nadaje mu przytulnego charakteru. Równocześnie podłużne deski prezentują się bardzo nowocześnie. Boazeria sosnowa, boazeria świerkowa, boazeria angielska czy wykładzina z egzotycznych gatunków drzew? Z naszego artykułu dowiesz się, jakie drewno można wykorzystać do boazerii we wnętrzach, które gatunki zapewnią największą trwałość boazerii i jak dopasować kolor boazerii drewnianej do pomieszczenia.

Boazeria drewniana – co warto o niej wiedzieć?

Boazeria drewniana to typ dekoracji ściennej, który szczególną popularnością cieszył się w PRL-u. Obecnie wykończenie ściany deską boazeryjną znów wzbudza zainteresowanie – tym bardziej że możesz wybierać sposób różnych gatunków drewna, sposobów montażu oraz szerokiej gamy kolorów. Drewniana okładzina ścienna sprawdzi się zarówno we wnętrzach w stylu klasycznym, jak i nowoczesnych aranżacjach w stylu skandynawskim lub loftowym. Chętnie sięga się po nią także we wnętrzach inspirowanych naturą oraz aranżacjach w stylu angielskim. 

Boazeria sosnowa, świerkowa, a może inna? Najlepsze drewno na boazerię

Wąskie, kładzione w pionie deszczułki z drewna sosnowego – z takim wykończeniem ścian kojarzy się boazeria popularna w wystroju wnętrz z czasów PRL-u. Ten materiał nadal wyróżnia się przystępną ceną i łatwą dostępnością, dlatego tak często wykorzystuje się go w aranżacji mieszkań. Jednak boazeria może być wykonana z dowolnego rodzaju drewna, nie tylko z sosny. Od tego, który z nich wybierzesz, zależy w dużej mierze ostateczny efekt aranżacyjny.

Po jakie drewno możesz sięgnąć, tworząc boazerię ścienną? Sprawdzą się tu zarówno polecane gatunki rodzime, które można zabarwić na dowolny kolor, jak i drewno egzotyczne – w tym drugim przypadku musisz liczyć się z wyższymi kosztami. Możesz wybierać spośród łatwo dostępnych drzew iglastych (oprócz popularnej sosny – np. świerk lub jodła) oraz szlachetnych i wytrzymałych gatunków liściastych (np. dąb, buk czy jesion).

Porada eksperta

Popularnym trendem aranżacyjnym jest wykańczanie ścian za pomocą odzyskanych i ponownie wykorzystanych desek. Stare drewno o ciekawym, wyraźnym usłojeniu to ekologiczny wybór, który pięknie prezentuje się w połączeniu z nowoczesnym wystrojem. Ładne wnętrza z boazerią pochodzącą z rozbiórki mają niepowtarzalny charakter i ciepły, przytulny styl. Jeśli zdecydujesz się na wykorzystanie starych desek, starannie oceń stan drewna, upewnij się, że nie jest zniszczone przez korniki, a następnie dokładnie je zaimpregnuj.

Boazeria w przestronnej sypialni

Twarde drewno do boazerii – które wybrać?

Oprócz walorów estetycznych weź pod uwagę odporność drewna. Poszczególne gatunki charakteryzują się różnym stopniem twardości i stabilności. Do najtwardszych z rodzimych gatunków drewna należą m.in. akacja, buk i jesion. Cechują się one dużą wytrzymałością i stabilnością, które gwarantują piękny wygląd ściany przez całe lata. Ich wadą jest jednak wysoki koszt.

Znacznie tańszym rozwiązaniem będzie wybór jednego z popularnych gatunków drzew iglastych, np. sosny. Aby wykonana z takiego drewna boazeria jak najdłużej zachowała trwałość, należy ją zabezpieczyć przy pomocy preparatu do drewna, np. Lakierobejcy Dekoracyjno-Ochronnej VIDARON. Dzięki szerokiej gamie kolorów możesz nadać sosnowej boazerii dowolne wybarwienie – również takie przypominające wyglądem drogie drewno egzotyczne.

Boazeria drewniana – jak ją zaaranżować?

Ściany wykończone drewnem mogą być ciekawym tłem dla aranżacji w dowolnym stylu, jeśli tylko użyjesz desek w pasującym odcieniu. Jasne drewno z drzewa iglastego, jak sosna czy świerk, będzie pięknie wyglądać w skandynawskim wnętrzu. Z kolei egzotyczne drewno o efektownym usłojeniu to idealny wybór do nowoczesnego pomieszczenia. Ciekawym wyborem będzie także boazeria angielska, która tworzy efektowne płaszczyzny na ścianie, a równocześnie chroni je przed wszelkiego typu zabrudzeniami.

Boazeria z drewna sosnowego z biegiem czasu będzie się odbarwiać, nabierając ciepłego, pomarańczowego odcienia. Aby uniknąć naturalnego odbarwiania boazerii i uzyskać kolor lepiej zgrywający się z nowoczesnym wnętrzem, pomaluj deski Lakierobejcą Dekoracynjo-Ochronną VIDARON. Za jej pomocą możesz nadać dowolnemu rodzajowi drewna pożądaną barwę palisandru brazylijskiego L08, orzecha włoskiego L04 czy klonu kanadyjskiego L14. Przeczytaj więcej o tym, jak stosować lakierobejcę do drewna!

Miejsce do pracy wykończone deskami

Boazeria to ciekawy pomysł na odmienienie wnętrza!

Boazeria drewniana to prosty i niedrogi sposób na stworzenie ciekawej i nowoczesnej aranżacji. Drewniana wykładzina ścian stwarza liczne możliwości aranżacyjne. Możesz pomalować ją na dowolny kolor lub połączyć ze ścianą w wyrazistym kolorze. Układając boazerię, możesz zdecydować się na ułożenie paneli na całej ścianie lub skosie poddasza albo wprowadzić drewno tylko do połowy ściany. W każdym przypadku drewniane deseczki nadadzą Twojemu wnętrzu ciepła i niepowtarzalnego klimatu. Drewno zapewnia także dodatkową warstwę izolacyjną, dzięki czemu Twoje pomieszczenie stanie się cieplejsze nie tylko wizualnie. Jeśli stworzysz taką aranżację we własnym domu, podziel się z nami efektami!

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie