Wróć do artykułów

Boazeria w nowoczesnym wydaniu

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Drewniane okładziny ścian to doskonały pomysł na ciekawą aranżację wnętrza. Zastosowanie drewna w formie dekoracji powoduje, że pomieszczenie wydaje się bardziej przytulne i cieplejsze. Ułożenie boazerii ma też praktyczne aspekty – stanowi dodatkową izolację termiczną ścian oraz wyciszenie pomieszczenia.

W STYLU SCANDI

W zależności od rodzaju drewna, na jaki się zdecydujemy i sposobu jego ułożenia, jesteśmy w stanie dopasować boazerię do każdego stylu we wnętrzu. Jeśli zależy nam na delikatnym efekcie i lekkości stylu skandynawskiego, powinniśmy wybrać niezbyt szerokie deski w jasnym, naturalnym kolorze.

Boazeria w łazience

Mogą być one także lekko rozbielone lub pomalowane na jasnoszary kolor. Do takiej aranżacji sprawdzą się naturalne deski drewniane o delikatnym usłojeniu lub okleinowane panele. Deski można układać zarówno w pionie, jak i w poziomie, pokrywając nimi całe powierzchnie ścian, a nawet sufitów.

PAMIĘTAJ!
Drewno to także ciekawy materiał wykończeniowy do zastosowania we wnętrzach o podwyższonej wilgotności, czyli do łazienek czy kuchni. Tu jednak należy zwrócić szczególną uwagę, aby bez względu na styl, w jakim będziemy wykonywać aranżację, wybrać drewno o dużej odporności na wilgoć, czyli głównie gatunki egzotyczne.

Z RUSTYKALNĄ NUTĄ

Drewno na ścianach świetnie sprawdzi się też we wnętrzach w stylu rustykalnym. Tu doskonale prezentować się będą szerokie, najlepiej nierówno wykończone deski w kolorze naturalnego drewna. W celu dopełnienia takiej aranżacji dobrze jest zastosować w pomieszczeniu także inne elementy drewniane, np. belki na suficie, słupy czy ciężkie schody.

Boazeria w nowoczesnym wnętrzu

Te zabiegi sprawią, że całość będzie wyglądała spójnie. Do wykonania boazerii tego typu doskonale sprawdzą się też materiały recyklingowe, takie jak stare drewno rozbiórkowe ze śladami po gwoździach czy uszkodzeniach korników.

PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI

  1. Jeśli decydujemy się dodatkowo na barwienie powierzchni, to aby zachować naturalne usłojenie drewna, należy powierzchnię przemalować Lakierobejcą Dekoracyjno-Ochronną VIDARON lub zastosować Lakier Akrylowy VIDARON z możliwością barwienia w systemie kolorowania.
  2. W przypadku malowania elementów farbą kryjącą należy zdecydować się na środki przeznaczone do zastosowania wewnątrz budynków, ale też odporne na uszkodzenia mechaniczne, ponieważ boazeria często bywa narażona na otarcia i uderzenia. Taka sytuacja ma miejsce szczególnie na narożnikach i w wąskich pomieszczeniach, gdzie świetnie sprawdzą się Śnieżka Supermal® Emalia olejno-ftalowa , Śnieżka Supermal® Emalia akrylowa lub Rafil Emalia Ftalowa Szybkochchnąca Raftal. Możemy dzięki nim uzyskać odporne powierzchnie – zarówno matowe, jak i z połyskiem.

PIĘKNO KLASYKI

Kiedy boazeria ma być uzupełnieniem klasycznego wnętrza ze stylowym wyposażeniem, warto zdecydować się na zamontowanie drewnianych kasetonów lub pionowego, drobnego deskowania zwieńczonego dekoracyjną listwą. Aby cała aranżacja wyglądała naprawdę dobrze, trzeba zadbać o detale. Spójny musi być wówczas wygląd boazerii, listew przypodłogowych, ościeżnic i drzwi oraz wykończenie schodów. Kolory pasujące do wnętrz klasycznych to biel oraz naturalne odcienie ciemnego brązu. Do tego typu rozwiązań sprawdzą się materiały z litego drewna, ale też płyty fornirowane czy laminowane elementy z płyt wiórowych.

MYŚLĄC NOWOCZEŚNIE

Boazeria to znakomity materiał do wykończenia wnętrz nowoczesnych. Możliwości zastosowania drewna w takich pomieszczeniach jest bardzo wiele. Możemy zdecydować się na montaż desek gładkich, strukturalnych, szerokich i wąskich. Doskonale wyglądają też mozaiki stworzone z fragmentów ułożonych naprzemiennie słojami w pionie i poziomie, a także różniących się sposobem wykończenia powierzchni.

Drewno w salonie

W nowoczesnych aranżacjach bardzo ciekawie prezentuje się drewno o wyraźnym, mocnym usłojeniu, którym charakteryzują się niektóre gatunki drewna egzotycznego. Interesującym pomysłem może być też przestrzenne ułożenie fragmentów drewna, które stworzą na ścianie wzór 3D. Kolorystyka boazerii we wnętrzach nowoczesnych również nie jest niczym ograniczona, możemy pozostać przy naturalnych barwach lub pomalować ją na dowolny kolor, który nada wnętrzu nowy charakter. Jako okładzinę w nowoczesnych aranżacjach możemy wykorzystać zarówno lite drewno rodzime, jak i egzotyczne, co jest jednak rozwiązaniem kosztownym. Warto rozważyć też wybór materiałów recyklingowych. Świetnie będą się tutaj prezentowały zarówno stare deski porozbiórkowe, jak i fragmenty palet z przemysłowymi oznaczeniami i śladami okuć. W takich pomieszczeniach można ponadto spróbować użyć jako boazerii wszelkich desek, paneli i mozaik przeznaczonych pierwotnie na podłogi.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Jak efektownie polakierować boazerię?  Poznaj 3 najważniejsze wskazówki

Jak efektownie polakierować boazerię? Poznaj 3 najważniejsze wskazówki

Przeczytasz w 5 min

Boazeria drewniana we wnętrzach – jaki rodzaj drewna wybrać?

Boazeria drewniana we wnętrzach – jaki rodzaj drewna wybrać?

Przeczytasz w 5 min

Jak odnowić boazerię? Prosty sposób na jej odświeżenie

Jak odnowić boazerię? Prosty sposób na jej odświeżenie

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie