Wróć do artykułów

Odświeżanie boazerii – proste i skuteczne techniki

Przeczytasz w 6 min
Udostępnij

Z artykułu dowiesz się:

 1. Ocena stanu boazerii – jak ocenić, czy boazeria nadaje się do odświeżenia?
 2. Jak pomalować boazerię? Przygotowanie powierzchni
 3. Czym pomalować boazerię? Wybór farb i lakierów
 4. Techniki malowania boazerii

Boazeria to rodzaj okładziny ścian i sufitów, wykonany z cienkich, dekoracyjnych listewek. Najczęściej robi się je z sosnowego lub świerkowego drewna. Listewki montuje się poziomo, pionowo, czasem ukośnie lub w rozety i inne wzory. 

Boazeria była bardzo popularnym rozwiązaniem w latach 80. i 90. Lakierowano ją wtedy, pozostawiając naturalny kolor drewna. W ten sposób wykańczano korytarze, klatki schodowe, wiatrołapy, a często także salony, jadalnie, a nawet sypialnie czy łazienki.

Zamiast usuwać starą drewnianą okładzinę ścian i sufitów, co jest często  pracochłonne, lepiej ją odświeżyć. Malowanie boazerii to prosty i skuteczny sposób, by nadać wnętrzu bardziej nowoczesny wygląd i rozjaśnić je. Pomalowana boazeria będzie wyglądać jak nowa!

W artykule podpowiadamy, jak pomalować boazerię. Radzimy, kiedy warto zdecydować się na malowanie boazerii na biało, a kiedy lepiej zostawić jej naturalny „drewniany” kolor. Wyjaśniamy również, czym pomalować boazerię, aby osiągnąć najlepszy efekt. 

Odświeżyć można starą boazerię, ale też zupełnie nową okładzinę. Rozjaśnisz ją w ten sposób lub zmienisz jej kolor
Odświeżyć można starą boazerię, ale też zupełnie nową okładzinę. Rozjaśnisz ją w ten sposób lub zmienisz jej kolor

Ocena stanu boazerii – jak ocenić, czy boazeria nadaje się do odświeżenia 

Czy drewnianą boazerię zawsze warto odświeżyć, zamiast ją demontować? W zdecydowanej większości tak. Nawet drewno z lat 80. pozostaje dziś w na tyle dobrym stanie, że jedynym ograniczeniem bywa kwestia estetyczna.

Na plus boazerii przemawia fakt, że drewno we wnętrzach znowu stało się modne. Ten rodzaj wykończenia ściany cieszy się popularnością w takich stylach jak skandynawski, japandi, rustykalny, modern farmhouse. Także w aranżacjach inspirowanych stylem vintage i PRL. Malowanie boazerii może okazać się o wiele lepszym rozwiązaniem niż jej usunięcie. 

Kolejny argument to koszty. Usunięcie boazerii jest drogie, a ścianę trzeba później wygładzić, zaszpachlować i wykończyć na nowo. Pomalowana boazeria zyska nowy wygląd, a koszt jej odnowienia to tylko cenalakieru czy farby. 

Co więcej, sam proces usuwania boazerii jest czasochłonny i generuje sporo bałaganu. 

Jak pomalować boazerię? Przygotowanie powierzchni 

Malowanie boazerii składa się z kilku etapów. Najważniejsze i najbardziej pracochłonne jest przygotowanie drewna do ponownego malowania lub lakierowania. 

Od czego zacząć? Oto przepis na przygotowanie boazerii do odświeżania krok po kroku.

 • Umyj boazerię

Po latach osiadła na niej warstwa kurzu, tłuszczy i wilgoci. Może się nawet okazać, że po umyciu spod boazerii wyjrzy zupełnie inny odcień! Do mycia użyj wody z detergentem, np. płynem do mycia naczyń. Przydadzą się także specjalistyczne odtłuszczacze. Niektórzy odświeżają boazerię przy pomocy parowej myjki, choć trzeba tu zachować bardzo dużą ostrożność, aby nie przesadzić z wilgocią. Mokra boazeria zacznie pęcznieć i wypaczać się. 

Pamiętaj też, aby po myciu bardzo dokładnie wysuszyć drewnianą powierzchnię, w szczególności w zakamarkach i rowkach. Pomieszczenie dobrze wywietrz. 

 • Teraz przyszedł czas na matowienie powłoki

Czy zawsze jest konieczne? Jeśli na Twojej boazerii pozostały resztki lakieru, usunięcie go może poprawić przyczepność drewna. Malowanie lakierowanej boazerii bez szlifowania jest ryzykowne, ale decyzja zależy od stanu drewna. Często bywa tak, że po wielu latach lakier jest już całkiem starty i zamiast szlifowania boazerii wystarczy ją dobrze umyć i odtłuścić. 

Jeśli Twoja boazeria wymaga matowienia, niezbędne będzie szlifowanie. Wykonuje się je papierem ściernym o grubszych ziarnach. Skutecznie ściera on starą nawierzchnię. Służy do tego papier ścierny o gradacji np. 320, który zapewni jeszcze lepszą przyczepność i wygładzi ewentualne wady powierzchni. Kolejny etap zakłada użycie papieru o drobnych ziarnach, aby całość wygładzić. 

Jeśli do zmatowienia masz wiele metrów kwadratowych boazerii, rekomendujemy, aby posłużyć się elektryczną szlifierką. Matowienie z pomocą narzędzi ręcznych najlepiej zarezerwować wtedy do trudno dostępnych miejsc, zakamarków, łączeń.

 • Odkurzenie boazerii

Po matowieniu boazerię należy dokładnie odkurzyć, a jeśli trzeba – umyć ponownie lub przetrzeć wilgotną ściereczką. Musisz pozbyć się kurzu i pyłu, aby środek do odnowienia boazerii dobrze przylegał do drewna. 

Jeśli w drewnie na tym etapie dostrzeżesz rysy i ubytki, najlepiej wypełnić je przy pomocy Szpachli do Drewna VIDARON. Natępnie trzeba je ponownie przeszlifować, oczyścić i odkurzyć. 

Po odświeżeniu np. Lakierobejcą Dekoracyjno-Ochronną Super Wydajną stara boazeria może wyglądać jak nowa
Po odświeżeniu np. Lakierobejcą Dekoracyjno-Ochronną Super Wydajną stara boazeria może wyglądać jak nowa

Czym pomalować boazerię? Wybór farb i lakierów 

Jest kilka sposobów na malowanie boazerii. 

Pierwszy z nich zakłada odświeżenie drewna przy zachowaniu jego dotychczasowego koloru. W tym celu należy użyć preparatów transparentnych, które podkreślą naturalną strukturę, usłojenie i barwę boazerii. 

Jednym z polecanych środków jest Lakier Bezpodkładowy VIDARON. To produkt, który tworzy suchą w dotyku i trwałą powłokę już po 3 godzinach. Charakteryzuje się łagodnym zapachem, doskonałą rozlewnością i przyczepnością do podłoża. Boazerię zabezpieczy przed ścieraniem, zarysowaniami, uszkodzeniami mechanicznymi i plamami. Lakier Bezpodkładowy VIDARON dostępny jest w stopniu połysku mat, półmat, połysk, wysoki połysk. 

Boazerię możesz też odświeżyć, nadając jej nowy kolor. Popularnym rozwiązaniem jest malowanie boazerii na biało lub rozjaśnianie przy zachowaniu widocznych słojów. Odpowiednim do tego środkiem będzie np. wspomniana już VIDARON Lakierobejca Dekoracyjno-Ochronna Super Wydajna. Produkt zachowuje naturalny rysunek słojów drewna oraz nadaje powierzchni nowy wygląd.

Boazerię zwykle się rozjaśnia. Właściwy odcień to np. S02 Dąb Jasny. Jeśli z kolei marzysz, aby boazeria stała się mocnym akcentem wnętrza, proponowane odcienie to S12 Antracyt Szary czy S08 Złoty Dąb. 

Oprócz produktów do odświeżania boazerii potrzebujesz także odpowiednich narzędzi. Zaopatrz się w:

 • kilka pędzli o miękkim włosiu;
 • papier ścierny o różnej gradacji do zmatowienia drewna – jeśli jest taka potrzeba;
 • szpachlę do drewna VIDARON oraz szpachelkę do nakładania tego produktu;
 • taśmę malarską i folię do zabezpieczenia podłogi.
Dzięki rozjaśnieniu boazerii przy zachowaniu rysunku słojów wnętrze zachowa swój naturalny charakter, ale będzie powiększone optycznie
Dzięki rozjaśnieniu boazerii przy zachowaniu rysunku słojów wnętrze zachowa swój naturalny charakter, ale będzie powiększone optycznie

Techniki malowania boazerii

W jaki sposób pomalować już przygotowaną boazerię? Jeśli chcesz użyć do tego celu Lakierobejcy Dekoracyjno-Ochronnej Super Wydajnej VIDARON, kolejne kroki, jakie musisz wykonać, to:

 1. Wymieszanie lakierobejcy.
 2. Nakładanie równomiernie produktu na całą powierzchnię wzdłuż słojów drewna. Niezbędne będą 2 albo 3 warstwy.
 3. Po nałożeniu każdej warstwy zaczekaj 5 minut. Po tym czasie nadmiar produktu ściągnij przy pomocy suchego pędzla.
 4. Zachowaj odstęp czasowy pomiędzy nakładaniem poszczególnych warstw. Powinien on wynosić 10 godzin.
 5. Może być niezbędne szlifowanie międzywarstwowe pomiędzy nałożeniem kolejnych warstw. Najlepszy do tego celu jest papier o gradacji 320. Po szlifowaniu odpyl powierzchnię.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się przydatne. Już dziś sprawdź ofertę produktów VIDARON i wybierz środek, który zapewni Ci Twój wymarzony efekt.

Galeria zdjęć (3)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Boazeria w nowoczesnym wydaniu

Boazeria w nowoczesnym wydaniu

Przeczytasz w 4 min

Boazeria drewniana we wnętrzach – jaki rodzaj drewna wybrać?

Boazeria drewniana we wnętrzach – jaki rodzaj drewna wybrać?

Przeczytasz w 5 min

Jak zrobić drzwi przesuwne do szafy? Przewodnik krok po kroku

Jak zrobić drzwi przesuwne do szafy? Przewodnik krok po kroku

Przeczytasz w 6 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie