Drewniane parapety to rozwiązanie, które często można spotkać w polskich domach – drewno jest naturalnie ciepłe i kojarzy się z dobrym mikroklimatem. Dlatego ma większą przewagę nad parapetami z tworzyw sztucznych czy zimnego kamienia. Czy mając w domu drewniane parapety, możemy je samodzielnie odświeżyć? Oczywiście! Samodzielna renowacja nie jest wcale taka trudna, a w ten sposób szybko nadamy parapetom z drewna nowy wygląd.
Jak drewniany parapet?
Renowację drewnianych parapetów należy rozpocząć od dokładnego wyczyszczenia ich z zabrudzeń. Następnie należy przeszlifować powierzchnię parapetu – w szczególności wtedy, kiedy mamy do czynienia z drewnem wcześniej lakierowanym, na którym lakier zaczął się łuszczyć i pękać. Warstwę tę należy usunąć. W tym celu użyjmy papieru ściernego – najpierw gruboziarnistego o gradacji 60, a potem stopniowo przechodząc do papieru drobnoziarnistego – o gradacji 100, 120, 200. Szlifowanie możemy przeprowadzić ręcznie lub użyć do tego szlifierki oscylacyjnej.
Po zeszlifowaniu drewna odpylamy je i oczyszczamy. Na tak przygotowaną powierzchnię możemy aplikować impregnat lub lakierobejcę.
Czym pomalować drewniany parapet?
Jeżeli malujemy parapet po usunięciu starych warstw malarskich wybierzmy lakierobejcę, która udekoruje, a jednocześnie zabezpieczy drewno przed promieniowaniem słonecznym i czynnikami mechanicznymi.
Rekomendowanym do tego produktem jest Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna marki VIDARON, która chroni powierzchnię drewna przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Powłoka jest trwała i elastyczna. Aby uzyskać jak najlepszy efekt należy zaaplikować dwie warstwy produktu.
Jeżeli nasz parapet został wykonany z litego drewna i chcemy nadać mu inny egzotyczny kolor to powinniśmy najpierw zabarwić drewno bejcą a następnie po wyschnięciu polakierować go np. lakierem bezpodkładowym VIDARON. Szybkoschnąca Bejca VIDARON stopniowo i równomiernie wnika w drewno, nie podnosząc jego włókien, nadaje mu jednolity na całej powierzchni kolor i podkreśla naturalne usłojenie. Wystarczy nanieść jedną warstwę produktu, aby nadać drewnu piękny wygląd. Możemy jednak zaaplikować kolejną warstwę dla wzmocnienia koloru – malujemy po 24 godzinach od nałożenia warstwy pierwszej. Bejcę nakładamy tamponem lub bawełnianą szmatką, dokładnie wcierając produkt w powierzchnię drewna, a następnie usuwając jego nadmiar czystą stroną. Zabejcowane drewno zabezpieczyć bezbarwnym Lakierem Bezpodkładowym VIDARON. Świetnie nadaje się do malowania mebli i innych elementów drewnianych w naszych domach, nadaje powierzchniom odporność na uszkodzenia mechaniczne. Lakier nakładamy miękkim pędzlem lub wałkiem po upływie 24 godzin od naniesienia ostatniej warstwy bejcy. Do zabezpieczenia parapetu wystarczy już dwie warstwy lakieru, aby nadać mu odpowiednią wytrzymałość.