Wróć do artykułów

Malowanie kasetonów drewnianych krok po kroku

Przeczytasz w 6 min
Udostępnij

Kasetony drewniane kojarzą się ze stylowymi wnętrzami dawnych dworów, pałaców czy kamienic. Także i dzisiaj możesz zrobić taką dekorację sufitu lub ścian. Jak odnowić i pomalować drewniane kasetony? Przygotowaliśmy instrukcję krok po kroku.

Z tego artykułu dowiesz się:
– Dlaczego warto odmalować kasetony drewniane?
– Malowanie kasetonów – przygotowanie do pracy
– Jak pomalować kasetony na suficie?

Kasetony czy sztukaterię z drewna spotyka się rzadziej niż tę z polistyrenu czy styropianu. A szkoda! Drewniane kasetony to piękna i bardzo stylowa dekoracja, która potrafi odmienić niejedno wnętrze. Najczęściej zobaczysz je w zabytkowych wnętrzach i w starych domach.

Jak każdy element drewniany, kasetony można, a nawet trzeba poddawać okresowej renowacji i odświeżeniu poprzez nadanie nowego koloru. Dlaczego warto odmalować kasetony drewniane? Jak przygotować drewno do pracy? Czy trzeba je szlifować? Jak i czym pomalować kasetony drewniane? W artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania oraz instrukcję krok po kroku, jak odnowić kasetony i sztukaterie z drewna, by odzyskały swój dawny blask.

Klasyczne kasetony drewniane z dawnych lat. Będą piękną ozdobą pod warunkiem, że będzie się je regularnie odnawiać.

Dlaczego warto odmalować kasetony drewniane?

Drewniane kasetony, sztukaterie czy ozdobne belki to jeden z najciekawszych i najbardziej oryginalnych sposobów na wykończenie powierzchni, przede wszystkim sufitów. Kiedyś zdobiły najpiękniejsze dwory i pałace Polski oraz całej Europy. Spotykano je też we wnętrzach bogatych kamienic. Świadczyły o zamożności mieszkańców, ich dobrym smaku i wysublimowanym guście.

Czy dziś spotyka się drewniane kasetony? W wersji klasycznej (czyli bogato zdobionych, często intarsjowanych drewnianych paneli w formie kwadratu czy prostokąta) już bardzo rzadko. Możesz je spotkać w zabytkowych dworach, pałacykach czy innych budowlach z dawnych lat lub tych, które są inspirowane stylem sprzed wieków.

Drewniane dekoracje sufitu wróciły jednak do mody w nieco prostszej i bardzo nowoczesnej wersji razem z rosnącą popularnością naturalnych materiałów jak drewno, stylistyki vintage czy innych inspiracji z dawnych wieków. Drewniane sufity spotyka się dziś w stylu skandynawskim, rustykalnym, prowansalskim, country. Mogą być bardziej ozdobne lub całkiem proste, eleganckie lub wiejskie – za każdym razem stosuje się inne rodzaje drewna i inne kolory powłok.

W sklepach znajdziesz sporo pomysłów na kasetony z tworzyw sztucznych – przede wszystkim styropiany czy polistyrenu. Drewniane kasetony są jednak o wiele od nich piękniejsze, trwalsze i co najważniejsze, naturalne. Regularnie odnawiane i malowane, przetrwają dziesiątki lat! To ekskluzywna, czasem wręcz luksusowa dekoracja wnętrza, która, tak jak kiedyś, świadczy o dobrym guście i zamożności inwestorów, jako że nie należy do tanich sposobów na wykończenie sufitu. Efekt pięknego kasetonu na suficie jest jednak nie do przecenienia!

Współczesne drewniane kasetony – luksusowy pomysł na dekorację sufitu, polecany zwłaszcza w stylu prowansalskim, rustykalnym czy skandynawskim. Ochronić i odświeżyć drewno kasetonów pomoże szeroka gama produktów VIDARON.

Malowanie kasetonów drewnianych – przygotowanie do pracy

Odnawianie drewnianych kasetonów to proces, który wymaga czasu, sporo pracy i pewnych umiejętności. Najważniejsza kwestia na początek to dobór odpowiedniego środka do pomalowania drewna.

Z szerokiej gamy środków VIDARON polecamy kilka z nich. Jednym jest Bejca do Drewna VIDARON. Bejca ma tę wielką zaletę, że barwi deski na wybrany odcień, ale nie ukrywa rysunku i usłojenia drewna. Dzięki temu możesz zyskać jednolity kolor bez plam i niedoskonałości, a jednocześnie drewno pozostanie piękne w swojej szlachetności i naturalności. W ten sposób zachowasz unikatowy i bardzo modny teraz wygląd drewna.

Bejca do Drewna równomiernie wnika w drewno i nie podnosi jego włókien. Nie pozostawia tłustej warstwy i wyróżnia się bardzo łatwą aplikacją. Do wyboru masz wiele ciekawych, naturalnych odcieni, które trzeba dobrać w zależności od stylu wnętrza i efektu, jaki chcesz osiągnąć.

W aranżacjach skandynawskich najlepiej sprawdzi się jasny odcień drewna, np. B01 dąb bielony czy B02 sosna oregońska. W stylu rustykalnym czy prowansalskim postaw na ciemniejszy kolor, np. B07 dąb rustykalny czy B09 orzech amerykański. Z kolei we wnętrzach kolonialnych dobry wybór to odcienie drewna egzotycznego – palisander indyjski czy heban brazylijski.

Bejca do Drewna to produkt dekoracyjny, który nie zabezpiecza drewna przed uszkodzeniami mechanicznymi czy czynnikami atmosferycznymi. Będziesz więc potrzebować dodatkowo preparatu, który stworzy transparentną powłokę i przedłuży trwałość szlachetnego materiału, jakim jest drewno.

Co wybrać? Do wnętrz polecamy VIDARON Lakier Bezpodkładowy. To szybkoschnący lakier, który tworzy powłokę suchą w dotyku już po 3 godzinach. Jest odporny na plamy, ścieranie i zarysowania, a do tego ma łagodny zapach i znakomitą przyczepność do podłoża, co ma duże znaczenie przy malowaniu drewnianych elementów sufitu.

Jaka jest alternatywa dla bejcy i lakieru? Wypróbuj VIDARON Lakierobejcę Dekoracyjno-Ochronną Super Wydajną. Dzięki swojej żelowej konsystencji lakierobejca wyróżnia się ograniczonym kapaniem i nie spływa z powierzchni pionowych – do kasetonów na suficie będzie jak znalazł! Lakierobejca zachowa naturalny rysunek słojów, a przy tym jest bardzo wydajna. Kolorystyka? Od wersji bezbarwnej, jeśli chcesz wyeksponować naturalny kolor drewna, poprzez jasne kolory jak dąb jasny czy limba złocista aż po ciemne, szlachetne odcienie – orzech amerykański czy palisander brazylijski.

Kasetony w wersji współczesnej. Pomalowane przy pomocy środków Vidaron drewno będzie prezentować się wyjątkowo ładnie.

Jak pomalować kasetony na suficie?

Jak odnowić drewniane kasetony? Pierwszy krok to przygotowanie drewna. Oto instrukcja krok po kroku, jak przygotować kasetony do malowania:

  • Usuń tłuste plamy i ślady żywicy przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej.
  • Ewentualne ubytki uzupełnij Szpachlą do Drewna VIDARON w kolorze jak najbardziej zbliżonym do koloru kasetonów.
  • Przeszlifuj całą powierzchnię papierem ściernym o gradacji 120-220. Im gładszy efekt, tym lepiej będzie wyglądać drewno. Pamiętaj, że im mocniej wypolerujesz drewno, tym po bejcowaniu będzie w tym miejscu jaśniejsze.
  • Dokładnie wyczyść całą powierzchnię i usuń kurz. Drewno przed nakładaniem produktu powinno być suche, czyste, gładkie, wolne od kurzu.

Jeśli przygotowałeś już drewniane kasetony czy boazerię na suficie do malowania, najtrudniejszy etap masz już za sobą. Teraz przyszła pora na nieco łatwiejsze zadanie, czyli aplikację bejcy. Jak to zrobić? Przeczytaj instrukcję krok po kroku:

  • Przed użyciem starannie wymieszaj produkt, którym będziesz malować.
  • Nakładaj bejcę lub inny środek w temperaturze od +5°C do +30°C.
  • Do nakładania bejcy do drewna używaj miękkiej szmatki lub tamponu z tkaniny i wcieraj preparat.W zależności od wymaganej intensywności koloru nanieś kolejną warstwę po 24 godz., w trakcie nie stosuj szlifowania.
  • Jeśli używasz bejcy do drewna, po skończeniu musisz drewnianą powierzchnię zabezpieczyć lakierem (np. VIDARON Lakierem Bezpodkładowym). Zrób to 24 godziny po nałożeniu ostatniej warstwy bejcy.
  • Szmatkę czy tampon, który służył do nakładania bejcy, trzeba po skończonej pracy umieścić w metalowym opakowaniu i zalać wodą. Pędzel umyj, używając rozpuszczalnika do wyrobów olejno-ftalowych.

Dekoracyjne drewniane elementy sufitu najlepiej odnowić Bejcą do Drewna Vidaron, a następnie zabezpieczyć Lakierem Bezpodkładowym Vidaron.

Malowanie kasetonów drewnianych nie jest takie trudne! Z produktami VIDARON będzie na pewno jeszcze prostsze! Jeśli masz niezbyt estetyczne drewniane elementy sufitowe i chciałbyś je odświeżyć i nadać im nowy kolor, szeroka gama środków VIDARON pomoże Ci zająć się tym samodzielnie!

 

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć (4)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Drewniany stół ogrodowy – jak odnowić, pomalować i czym zabezpieczyć?

Drewniany stół ogrodowy – jak odnowić, pomalować i czym zabezpieczyć?

Przeczytasz w 4 min

Jak odnowić starą szafę drewnianą? - renowacja krok po kroku

Jak odnowić starą szafę drewnianą? - renowacja krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Renowacja starych krzeseł − instrukcja krok po kroku

Renowacja starych krzeseł − instrukcja krok po kroku

Przeczytasz w 8 min

Jak odnowić boazerię? Prosty sposób na jej odświeżenie

Jak odnowić boazerię? Prosty sposób na jej odświeżenie

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie