Boazeria – symbol PRL-owskiego stylu wykańczania wnętrz wraca do łask. Kojarzona głównie z wąskimi przedpokojami zabudowanymi w całości panelami z drewna świerkowego lub sosnowego, polakierowanymi na wysoki połysk lub bejcowanymi ciemnymi kolorami wcale nie musi źle wyglądać. Zastosowana w przestrzennych pomieszczeniach drewniana boazeria ociepla atmosferę i nadaje naturalny charakter. Dzięki dostępności wielu gatunków drewna i preparatów dekoracyjnych, boazeria może być efektownym elementem dekoracyjnym.
Jak zabezpieczyć i polakierować boazerię? Pamiętaj o trzech najważniejszych wskazówkach!
Wskazówka nr 1 - Dobór odpowiedniego lakieru
Poszukujemy środka, który będzie: łatwy w użyciu, przeznaczony do użytkowania wewnątrz pomieszczeń, bezpieczny dla środowiska i mieszkańców oraz estetyczny i trwały. Wymagania takie spełnia Lakier Akrylowy VIDARON, łączący w sobie jakość i ekologię. Jest to szybkoschnący lakier akrylowy. Jego łagodny, niedrażniący zapach, brak szkodliwych substancji chemicznych powoduje, że jest przeznaczony nawet dla osób szczególnie wrażliwych. Spełnia surowe wymagania europejskiej normy PN EN 71.3 „Bezpieczeństwo Zabawek”. Dzięki temu może być bez obaw stosowany w pokojach dziecięcych i przedszkolach. Charakteryzuje się doskonałą rozlewnością, przyczepnością do podłoża oraz jest łatwy w użyciu. Podkreśla i zachowuje naturalny kolor drewna wydobywając jego urok. Nie powoduje ciemnienia drewna. Zawiera inhibitory tanin, dzięki czemu zabezpiecza drewno przed przebarwieniami powstającymi wskutek działania żywic i garbników zawartych w drewnie. Lakier Akrylowy tworzy powierzchnię o jedwabistym połysku. Dowiedz sie więcej o produkcie - kliknij tutaj...
Wskazówka nr 2 - Przygotowanie powierzchni
Na początek należy przygotować powierzchnię. Powierzchnia przeznaczona do lakierowania lakierem powinna być wolna od zanieczyszczeń, sucha i gładka. Miejsca zanieczyszczone i zażywiczone należy przemyć benzyną ekstrakcyjną i wysuszyć. W celu wygładzenia i wypolerowania powierzchni należy przeszlifować ją ręcznie lub maszynowo papierem ściernym o ziarnistości uzależnionej od stopnia nierówności podłoża (ziarnistość od 120 do 200). W trakcie szlifowania należy pamiętać o miejscach trudno dostępnych (łączenia pomiędzy poszczególnymi elementami boazerii). Należy zadbać aby cała powierzchnia była równomiernie przeszlifowana. Jeżeli mamy do czynienia z odnawianiem starej boazerii dobrze byłoby uzupełnić ubytki w drewnie powstałe wskutek użytkowania. Do tego celu używamy Szpachli do drewna VIDARON.
Szpachla zawiera terpentynę, która decyduje o bardzo dobrej przyczepności masy szpachlowej do drewna, a specjalnie przygotowana mączka kwarcowa nadaje jej odpowiednią twardość i ułatwia dalszą obróbkę. Nie pęka podczas wysychania, łatwo się szlifuje i poleruje. Po przeszlifowaniu daje gładkie powłoki. Występuje w kilkunastu kolorach imitujących różne wybarwienia najbardziej popularnych kolorów drewna. Dlatego przed zakupem Szpachli do drewna VIDARON należy dobrać odpowiedni kolor. Nakładamy szpachlę przy pomocy szpachelki metalowej - jednorazowe warstwy o grubości do 4 mm. W przypadku szerszych szczelin lub większych nierówności nakładamy kolejne warstwy po wyschnięciu poprzednich tj. po 2-3 godz. Po tym kroku powierzchnię należy ostatecznie przeszlifować i odkurzyć.. Dowiedz sie więcej o produkcie - kliknij tutaj...
Wskazówka nr 3 - Lakierowanie
Jeżeli mamy do czynienia z nową boazerią, wykonaną z materiału o wyjątkowej chłonności należy przeprowadzić gruntowanie. W tym celu używamy rozcieńczonego lakieru w stosunku 2:1 – dwie części lakieru na jedną część czystej wody. Dotyczy to szczególnie elementów drewnianych o rzadkim usłojeniu. Przed aplikacją pierwszej warstwy należy dokładnie wymieszać lakier. Lakierowania odbywać się powinno pędzlem syntetycznym. W przypadku używania pędzla uniwersalnego konieczne może okazać się przeszlifowanie włosia papierem ściernym. Dzięki temu zmiękczymy jego końcówki i usuniemy luźne włosy, które mogłyby pozostać na lakierowanej powierzchni.
Aplikację rozpoczynamy od trudno dostępnych miejsc. Lakier nanosimy grubą warstwą a następnie rozcieramy wykorzystując jego dobrą rozlewność. Polakierowaną boazerię pozostawiamy do wyschnięcia na okres 4 godzin.
Przed aplikacją drugiej warstwy należy dokonać szlifowania międzywarstwowego. Dokonujemy tego papierem ściernym o gradacji 320. Śliska w dotyku powierzchnia świadczy o odpowiednim przygotowaniu powierzchni pozbawionej podniesionych włosów drewna. Przeszlifowaną powierzchnię oczyszczamy z pyłu przy pomocy odkurzacza. Aplikacje drugiej warstwy przeprowadzamy w ten sam sposób co pierwszej. Najlepsze efekty uzyskamy po nałożeniu dwóch lub trzech warstw w odstępach 4 godzin. Ostatnim etapem pracy jest czyszczenie narzędzi. Pędzel myjemy czystą wodą, suszymy a następnie odwirowujemy.