Wróć do artykułów

5 najlepszych krzewów ozdobnych przy ogrodzeniu ogrodu

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Krzewy to nieodłączny element roślinnej kompozycji w ogrodzie. Są gęste i odporne na warunki atmosferyczne. Często zachwycają kolorowymi liśćmi lub dekoracyjnymi kwiatami. Podpowiadamy, które krzewy ozdobne do ogrodu warto posadzić tuż przy ogrodzeniu i co zrobić, by aranżacja zawsze wyglądała atrakcyjnie.

Duzy krzew przy ogrodzeniuzi

Krzewy ozdobne wzdłuż płotu – dlaczego warto je sadzić?

Granica między ogrodzeniem a trawnikiem w naszym ogrodzie wymaga zagospodarowania – bez odpowiednich nasadzeń ta część ogrodu będzie prezentować się pusto. Tuż przy ogrodzeniu warto zaplanować szpaler krzewów ozdobnych. Może składać się z jednego gatunku roślin lub tworzyć zróżnicowaną kompozycję. Pamiętaj, że przy płocie należy sadzić najwyższe rośliny (karłowate drzewa i krzewy), a przed nimi kaskadowo rozmieszczać niższe byliny.

Kwitnące krzewy ogrodowe lub te o pięknie wybarwionych liściach mogą nie tylko zdobić ogród i stanowić część kaskady zieleni. Jeśli płot jest ażurowy, berberysy czy dereń będą przy okazji odgrywały rolę osłony przed ciekawskimi spojrzeniami. Jeśli zależy Ci na tej funkcji krzewów, wybieraj rośliny zimozielone, które szybko rosną i wyróżniają się zwartym pokrojem. Na które krzewy warto zwrócić szczególną uwagę?

Rozrośnięty krzew w ogrodzie

Najpiękniejsze wieloletnie krzewy ogrodowe – kwitnące lub o dekoracyjnych liściach

Pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa) – długo kwitnący krzew ozdobny do ogrodu, który słynie z odporności na choroby i warunki atmosferyczne. Zachwyca gęstym pokrojem i dużą ilością kwiatów. Możesz wybrać popularną odmianę Goldfinger, z kwiatami w kolorze żółtym, lub poszukać sadzonek kwitnących na pomarańczowo, czerwono lub biało.

Tawuła japońska (Spiraea japonica) – kwitnący, wieloletni krzew ozdobny do ogrodu, który w miarę wzrostu efektownie zmienia zabarwienie liści – od żółtego, przez zielony, po czerwono-brązowy. Jego ozdobą są także drobne kwiaty w kolorze różowym lub białym, które możemy podziwiać od czerwca do sierpnia.

Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) – pochodzący z Japonii krzew o gęsto ulistnionych pędach i liściach w atrakcyjnych kolorach. Zależnie od odmiany mogą to być odcienie zieleni i czerwieni, bordo i różu. Berberys jako ozdobny krzew zasadzony przy ogrodzeniu będzie się pięknie prezentował również zimą, gdy na gałązkach zostaną czerwone owoce.

Trzmielina Fortune’a (Euonymus fortunei) – zimozielony krzew ozdobny do ogrodu, który wyróżnia się pięknie wybarwionymi liśćmi. Warto zwrócić uwagę szczególnie na odmiany Emerald Gold i Canadale Gold. Trzmielina może mieć pokrój krzewiasty, płożący się lub pnący – pamiętaj o tym podczas zakupów, by aranżacja prezentowała się dokładnie tak, jak tego oczekujesz.

Dereń biały (Cornus alba) – krzew o rozłożystym pokroju i liściach z ciekawym białym obrzeżeniem. Szybko się rozrasta, tworząc imponujące kompozycje. Ten ozdobny krzew do ogrodu dobrze wygląda w nasadzeniach pojedynczych i szpalerowych zlokalizowanych tuż przy ogrodzeniu.

Różne rośliny przy drewnianym płocie

Odpowiednie tło dla krzewów ozdobnych – jak dbać o ogrodzenie?

Aby krzewy ogrodowe wraz z ogrodzeniem tworzyły estetyczną kompozycję, należy zadbać o właściwe zabezpieczenie płotu przed czynnikami atmosferycznymi. Inny preparat sprawdzi się w przypadku ogrodzeń metalowych, które wymagają ochrony przed rdzą, a inny w przypadku płotów z drewna.

Jeśli zdecydowałeś się na drewniany płot, postaw na dwuetapowy proces jego zabezpieczenia. Najpierw nanieś Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący VIDARON, który wzmocni drewno i ochroni je przed szkodnikami, grzybami i sinizną. Po 24 godzinach możesz nanieść warstwę Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Powłokotwórczego VIDARON. Impregnat wzmacnia drewno i zabezpiecza je przed niszczącymi czynnikami atmosferycznymi. Do wyboru masz wiele kolorów, dzięki którym możesz podkreślić piękno drewna i dopasować jego odcień do wyglądu ozdobnych krzewów ogrodowych, które planujesz nasadzić. Zwróć uwagę na nowe kolory Impregnatu Powłokotwórczego Vidaron: V18 Dąb Winchester, V19 Złoty Dąb, V24 Mahoń oraz V25 Orzech. Dzięki nim możesz stworzyć harmonijną aranżację w swoim ogrodzie.

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie