Wróć do artykułów

12 najpiękniejszych krzewów i kwiatów do ogrodu – inspiracje

Przeczytasz w 5 min
Udostępnij

Szukasz nowych, ciekawych roślin, którymi wzbogacisz swój ogród? Możesz wybierać nie tylko spośród dobrze już znanych gatunków i odmian. Odkryj też wyjątkowe rośliny egzotyczne – kwiaty, krzewy i drzewa odpowiednie do uprawy w ogrodzie.

Kolorowe krzewy w ogrodzie

Ciekawe rośliny do ogrodu: serduszka, czarnuszka i tamaryszek

Egzotyczne rośliny ogrodowe zaskakują kształtami i kolorami. Ich walory dekoracyjne dotyczą nie tylko obfitych, wielobarwnych kwiatów o niezwykłej formie – zachwyca często również wygląd i barwa ich liści. Do takich roślin należy serduszka okazała (Dicentra spectabilis) – pochodząca z Chin i Korei bylina, która jest rozpowszechniona także w polskich ogrodach. Nazwa tej ciekawej rośliny pochodzi od efektownych, różowo-białych kwiatów o kształcie przypominającym serce.

Wyjątkowymi kwiatami wyróżnia się też czarnuszka damaceńska (Nigella damascena), która przez wielu ogrodników uprawiana jest w celach leczniczych. Z dobroczynnych właściwości słynną czarne nasiona, zamknięte w ozdobnych, wiszących torebkach. Zanim jednak czarnuszka przekwitnie, pozwala cieszyć się widokiem kwiatów o białych, różowych lub niebieskawych płatkach.

Jeśli rozglądasz się za ciekawym, egzotycznym krzewem do ogrodu, niech nie umknie Twojej uwadze tamaryszek drobnokwiatowy (Tamarix tetrandra). To łatwa w utrzymaniu roślina ozdobna, której pędy w kwietniu i maju pokrywają się drobnymi, jasnoróżowymi kwiatkami.

Twoją uwagę powinien przykuć milin amerykański (Campsis radicans), który zachwyca niezwykłymi kwiatami w kształcie trąbek oraz ciemnozielonymi liśćmi. Kwiat ten szybko wzrasta przez co często sadzony jest przy pergolach i altanach. W zależności od odmiany milin przybiera kolor karminowy, ceglasto-czerwony lub złoto-żółty.

Wskazówka!

Jeżeli zdecydujesz się na sadzenie kwiatów przy pergolach, altanach i innych drewnianych podporach musisz pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu drewna. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON to produkt, który impregnuje, chroni i dekoruje drewno. Dodatkowo długotrwale zabezpiecza drewno zapewniając trwały kolor. Aby zapewnić sobie należyte zabezpieczenie drewna przed nakładaniem warstwy dekoracyjnej warto pomyśleć także o warstwie gruntującej Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący VIDARON to głęboko penetrujący preparat, dzięki któremu ochronisz drewno przed grzybami i sinizną. Tak zaimpregnowane drewno będzie pięknie się prezentować.

Egzotyczny krzew z ciekawymi kwiatami 

Egzotyczne rośliny do ogrodu: dereń kousa, pigwowiec i tawułka Arendsa

Jednym z najefektowniejszych, choć wciąż mało popularnym w Polsce krzewem jest dereń kousa (Kornus cousa). Ten egzotyczny gatunek naturalnie występuje w Japonii, Chinach i Korei, gdzie rośnie nawet do wysokości 7 metrów. W naszym klimacie ma jednak formę średniej wielkości krzewu. Jego atutem są ozdobne, jasnozielone liście i białe kwiaty.

Japońskie rośliny ogrodowe są w Polsce coraz popularniejsze. Krzew pigwowca japońskiego (Chaenomeles japonica) uprawia się nie tylko dla jego aromatycznych, kwaskowych owoców, ale przede wszystkim ze względu na obfite kwiaty, którymi obsypuje się w marcu i kwietniu.

Efektowne kwiatostany wyróżniają też inną roślinę, która oryginalnie pochodzi z terenów Japonii i Chin. Tawułka Arendsa (Astilbe × arendsii) to odmiana byliny, która przez całe lato zachwyca charakterystycznymi, wiechowatymi kwiatostanami w odcieniach różu, bieli i czerwieni.

Duży kwiat krzewu

Najpiękniejsze kwiaty ogrodowe: azalia, hortensja, piwonia

Wśród najpiękniejszych roślin do ogrodu są też oczywiście odmiany uprawiane w polskich ogrodach od dekad. Jeden z najpopularniejszych krzewów ozdobnych to azalia (Rhododendron), często spotykana w pięknych, naturalistycznych ogrodach o dużym nasłonecznieniu.

Rozłożyste, kuliste kwiatostany wyróżniają inny chętnie sadzony krzew – hortensję ogrodową (Hydrangea macrophylla). W sprzedaży można znaleźć odmiany w wielu pięknych kolorach – od bieli, przez różne odcienie różu, błękitu i fioletu, po czerwień. Duże, pełne kwiaty o intensywnym zapachu ma też piwonia chińska (Paeonia lactiflora) – bylina, którą od lat można spotkać na polskich działkach i przydomowych ogrodach.

Rośliny egzotyczne do ogrodu: palma konopna, juka, jodła koreańska

Jeśli marzy Ci się egzotyczny ogród, zasadź w nim rzadkie, tropikalne drzewa. Często mają one niezwykłe walory dekoracyjne, np. liście pokryte charakterystycznym wzorem – jak w przypadku alokazji amazońskiej (Alokasia amazonica).

Jedną z nielicznych egzotycznych roślin odpornych na mróz jest palma konopna (Trachycarpus fortunei). Takie drzewko wytrzyma łagodną zimę przy temperaturach nawet do -5°C. Palma mrozoodporna, zasadzona w przydomowym ogródku, będzie efektowną ozdobą dzięki swoim rozłożystym liściom. Wśród mrozoodpornych roślin tropikalnych nie sposób nie wymienić mrozoodpornej juki karolińskiej (Yucca filamentosa). To charakterystyczne, niskie drzewko o długich, rozczapierzonych liściach i pięknych wiszących kwiatostanach.

Pamiętaj, że niektóre egzotyczne drzewka trudno znoszą polską zimę. Większość z nich przed nadejściem mrozów trzeba wykopać i przechować w cieplejszym miejscu. Inne wymagają jedynie zabezpieczenia rośliny przed zimnem, np. za pomocą agrowłókniny.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 3 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie