Wróć do artykułów

Co kwitnie w sierpniu? Przegląd najpiękniejszych krzewów i kwiatów

Przeczytasz w 6 min
Udostępnij

Jeśli chcesz, aby Twoja rabata zachwycała o każdej porze roku, muszą się na niej znaleźć także kwiaty kwitnące w sierpniu. Jakie gatunki są piękne i łatwe w pielęgnacji? Podpowiadamy, co kwitnie w sierpniu! Swoją autorską listę kwiatów końca lata oraz wskazówki do ich pielęgnacji przygotowała Joanna Snopko, ogrodniczka i właścicielka kwiaciarni Mercedes w Białymstoku.

Z tego artykułu dowiesz się:
– O czym należy pamiętać, siejąc i sadząc kwiaty kwitnące w sierpniu?
– Jakie kwiaty kwitną w sierpniu - najpiękniejsze letnie gatunki
– Rośliny kwitnące w sierpniu - błędy w ich uprawie

Kwiaty kwitnące w sierpniu to rośliny dojrzałego lata – bujne, kolorowe i cieszące oczy feerią kolorów i zapachów. Są wśród nich zarówno kwiaty jednoroczne i dwuletnie, jak i byliny. Nie można też zapominać o ozdobnych krzewach kwitnących w sierpniu. Jak je dobrać do warunków w ogrodzie? Jak pielęgnować i jakich błędów nie popełnić przy ich uprawie? W artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania!

O czym należy pamiętać, siejąc i sadząc kwiaty kwitnące w sierpniu?

Sierpień to wspaniały miesiąc schyłku lata. Temperatury w ciągu dnia są ciągle wysokie (czasem nawet bardzo wysokie), ale ranki i wieczory bywają chłodne. Sierpień jest miesiącem, w którym najpiękniej kwitną zwłaszcza byliny. Miłośnicy jednorocznych kwiatów na rabatach lub w donicach czy skrzynkach także nie będą zawiedzeni – efektownie kwitnie większość letnich gatunków.

O czym pamiętać, jeśli wybierasz różne gatunki kwiatów jednorocznych, bylin, pnączy i krzewów ozdobnych? Rabatę trzeba bardzo starannie zaplanować. Muszą się na niej znaleźć gatunki kwitnące w różnych porach roku – wiosną, czyli w maju, na początku lata, czyli w czerwcu i w lipcu oraz w końcówce lata, czyli właśnie sierpniowe.

Kwiaty trzeba koniecznie dobrać pod kątem warunków panujących w Twoim ogrodzie – a więc nasłonecznienia, przepuszczalności i żyzności gleby i regionu. W chłodniejszych regionach bardziej wrażliwe gatunki i odmian bylin czy krzewów mogą przymarzać.

Kolorowa rabata w ogrodzie w sierpniu.

Jakie kwiaty kwitną w sierpniu - najpiękniejsze letnie gatunki

Schyłek lata to perfekcyjny czas dla wszystkich miłośników kwiatów. Rośliny wspaniale teraz rosną, a wybór kwiatów kwitnących w sierpniu jest naprawdę olbrzymi. Jakie kwiaty kwitną w sierpniu? Oto przewodnik, który przygotowała Joanna Snopko, ogrodniczka i właścicielka kwiaciarni Mercedes w Białymstoku.

Kwiaty jednoroczne kwitnące w sierpniu – przegląd najpopularniejszych gatunków

 • Aster chiński – jednoroczna roślina z rodziny astrowatych, występuje w odmianach karłowatych i wysokich, kwitnie na biało, różowo, czerwono, kremowo.
 • Begonia stale kwitnąca – ładna roślina rabatowa, jej ozdobą są błyszczące zielone lub brązowawe liście i kwiaty, małe, ale bardzo liczne. Kwitnie aż do późnej jesieni.
 • Heliotrop – krzewiasta roślina z ciekawymi fioletowymi (czasem niebieskimi) kwiatami i dużymi owłosionymi liśćmi. Dekoracyjna – rośnie nawet do 90 cm.
 • Nemezja powabna – prosta w uprawie roślina jednoroczna, dorastająca do ok. 30 cm, kwitnie zwykle na biało i bardzo obficie.
 • Osteospermum – dekoracyjna roślina, zwana też stokrotką afrykańską. Najczęściej kwitnie na biało, żółto, różowo, niebiesko – zależy od odmiany.
 • Smagliczka nadmorska – niewielka, ale bardzo dekoracyjna roślinka, od czerwca do sierpnia obsypuje się morzem malutkich kwiatków. Dobrze rośnie nawet na piaszczystej glebie, ma małe wymagania.
 • Werbena ogrodowa - ładnie kwitnąca roślina (w naszych warunkach jednoroczna), kwitnie na biało, żółto, różowo, czasem na fioletowo. Nadaje się na rabaty, obwódki i do pojemników.

Osteospermum – piękna roślina końca lata, idealna do pojemników, ale także na rabaty.

Kwiaty dwuletnie kwitnące w sierpniu

 • Malwa – piękny, tradycyjny kwiat dwuletni, rośnie nawet do 2,5 m. Jeden z najpiękniejszych kwiatów dawnych polskich ogrodów. Lubi słońce, tworzy okazałe kwiatostany w kolorach różowym, czerwonym, białym czy żółtym.
 • Goździk brodaty – kwiat dwuletni uprawiany już przez nasze prababcie, odporny na trudne warunki, sam się wysiewa, ma małe wymagania.
 • Dziewanna ogrodowa – dwuletnia roślina wyjątkowo przyjazna dla pszczół. Lub słońce i ciepło. Kwitnie na biało, kremowo, różowo, w zależności od odmiany. Roślina lecznicza.
 • Naparstnica purpurowa – efektowna roślina dwuletnia, rośnie do 1,2 m wysokości, zachwyca bardzo dużymi kwiatami w kształcie dzwonków. Roślina trująca.

Malwy – sierpniowe kwiaty uprawiane w dawnych polskich ogrodach.

Co kwitnie w sierpniu – rośliny bulwiaste

 • Dalia ogrodowa - dekoracyjna roślina rabatowa, nazywana też georginią, piękna, okazała, wysoka, choć są też odmiany karłowe.
 • Lilia ogrodowa – lilie to jedne z najpiękniejszych kwiatów polskich ogrodów, w sklepach jest mnóstwo odmian, z powodzeniem znajdziesz więc te odpowiednie do Twoich warunków. Kapryśne i dosyć wymagające, ale bardzo efektowne
 • Mieczyki – zwane gladiolami, wysokie, spektakularne kwiaty, z kłosowatymi kwiatostanami, dostępne w wielu różnych pięknych kolorach.

Mieczyki – jedne z najbardziej spektakularnych roślin kwitnących w sierpniu.

Najpiękniejsze rośliny kwitnące w sierpniu – przegląd ciekawych bylin

 • Dzielżan ogrodowy – ładna wysoka bylina, kwitnie w kolorze żółtym, dorasta do 90 cm.
 • Jeżówka purpurowa – wysoka roślina z rodziny astrowatych, dorasta do 1 m wysokości, ma efektowne kwiatostany w kolorze różowym, miododajna, lubiana przez pszczoły.
 • Macierzanka piaskowa – okrywowa niska bylina często polecana na obwódki i skalniaki, używana w ziołolecznictwie, pachnie jak tymianek, pięknie kwitnie na różowo.
 • Floks wiechowaty – zwany też płomykiem wiechowatym, tradycyjna bylina z ogródków prababci, wysoka, miododajna, bardzo łatwa w uprawie.
 • Rudbekia błyskotliwa – wieloletnia bylina bardzo popularna w ogrodach wiejskich, kwitnie na żółto lub żółto-brązowo. Małe wymagania i prosta pielęgnacja.
 • Słoneczniczek szorstki – wysoka bylina, banalnie prosta w uprawie, kwitnie na żółto, całkowicie mrozoodporna.

Sierpniowe rabaty zdobi dzielżan ogrodowy.

Krzewy kwitnące w sierpniu

 • Budleja Davida – silnie rosnący krzew ozdobny, ma długie pędy z charakterystycznymi wiechowatymi kwiatostanami, pięknie pachnie i przyciąga motyle – z tego powodu mówi się na nią czasem motyli krzew.
 • Hortensja ogrodowa – piękny krzew ozdobny, rośnie do 1,5 m wysokości, kwitnie w dużej skali kolorów – od bieli po odcienie niebieskie czy fioletowe, nie wszystkie odmiany są mrozoodporne.
 • Lawenda wąskolistna – zimozielony krzew dorastający do 50 cm wysokości, charakterystyczne kwiatostany w kolorze niebieskim czy fioletowym.

Budleja Davida, czyli motyli krzew.

Rośliny kwitnące w sierpniu - błędy w ich uprawie

Jakie błędy popełnia się w przypadku roślin kwitnących w sierpniu? Pamiętaj, że to suchy miesiąc i wrażliwe gatunki oraz odmiany potrzebują regularnego nawadniania. Byliny i krzewy w sierpniu należy też już przestać nawozić – muszą się przygotować do jesieni, aby nie przemarzły. Suche i przekwitnięte kwiatostany usuwaj na bieżąco, a każdą roślinę przycinaj dokładnie według wskazań jej gatunku – sprawdź je dokładnie!

Wysokie rośliny, takie jak dalie, a zwłaszcza mieczyki, będą wymagały podpór. Najlepiej zrobić je z drewnianych palików, np. zwykłych cienkich kantówek. Pamiętaj, że surowe drewno musisz odpowiednio zabezpieczyć – dzięki temu kantówka będzie Ci służyć kilka sezonów (w przeciwnym wypadku zszarzeje i zniszczy się w ciągu kilku miesięcy).

Jak zabezpieczyć drewniane elementy w ogrodzie? Pierwszy krok to użycie środka gruntującego – polecamy Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący VIDARON. Kolejny etap to nałożenie powłoki. Możesz to zrobić, malując drewniane powierzchnie np. Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym Ogrodowym VIDARON. Impregnuje, chroni i dekoruje drewno, a przy okazji nada mu ładny kolor, np. szary, czarny czy nawet limonkowy.

Zadbany sierpniowy ogród to marzenie każdego ogrodnika.

Roślin kwitnących w sierpniu nie brakuje. Bez problemu znajdziesz zarówno kwiaty jednoroczne i dwuletnie, jak byliny czy krzewy. Ciesz się swoim pięknym ogrodem, pielęgnuj go i dbaj o niego regularnie – pomoże Ci w tym szeroka gama produktów VIDARON!

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć (7)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Budowa szklarni i tunelu − przegląd najpopularniejszych rozwiązań

Budowa szklarni i tunelu − przegląd najpopularniejszych rozwiązań

Przeczytasz w 7 min

Kalendarz ogrodnika – sierpień w ogrodzie

Kalendarz ogrodnika – sierpień w ogrodzie

Przeczytasz w 6 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie