Wróć do artykułów

Budowa szklarni i tunelu − przegląd najpopularniejszych rozwiązań

Przeczytasz w 7 min
Udostępnij

Własna szklarnia to zdrowe, domowe warzywa przez dużą część roku, spore oszczędności i prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników pysznych jarzyn. Jak zbudować szklarnię? Czy lepiej zrobić to samodzielnie czy zlecić fachowcom? A może zamiast budowy kupić tunel foliowy? Podpowiadamy!

Z tego artykułu dowiesz się:
– Budowa szklarni i tunelu - dlaczego warto zrobić to samodzielnie?
– Jak zbudować szklarnię? Najpopularniejsze rozwiązania
– Jak samemu zrobić szklarnię? Poradnik

Jeśli masz własny ogród i ochotę oraz czas, aby uprawiać samodzielnie warzywa, zdecydowanie warto zabrać się za budowę szklarni. W polskich warunkach pogodowych warzywa w gruncie rosną gorzej – dotyczy to zwłaszcza pomidorów, papryki czy innych ciepłolubnych jarzyn. Własna szklarnia pozwoli uniezależnić się od kaprysów pogody. Da Ci też pyszne, zdrowe warzywa i to od kwietnia aż do późnej jesieni!

Od czego zacząć budowę szklarni z drewna? Czym ją pokryć? Jak samemu zrobić szklarnię? Dlaczego lepsza będzie solidniejsza konstrukcja niż zwykły tunel foliowy? W artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania!

Własna szklarnia to sposób na domowe warzywa przez większą część roku.

Budowa szklarni i tunelu - dlaczego warto zrobić to samodzielnie?

Budowa szklarni w przydomowym ogrodzie stała się dziś na powrót modna. Dzieje się tak z powodu ekologicznych trendów, chęci włączenia do diety większej ilości zdrowych owoców i rosnącej popularności domowej uprawy warzyw.

Pojemniki z pomidorami, skrzynki z ogródkami, doniczki z ziołami i sałatą pojawiają się coraz śmielej nawet na balkonach w bloku. Jeśli jednak masz choć kawałek ziemi, rozważ budowę szklarni – z drewna, stali czy aluminium.

Czy lepszym wyjściem będzie szklarnia, czy też postawić na tunel foliowy? Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Tunel foliowy jest opcją zdecydowanie tańszą. Nie trzeba do niego fundamentów, a w każdym sezonie możesz go przenieść w inne miejsce. Na zimę tunel się po prostu składa. Także jego montaż jest bardzo prosty.

Tunel ma jednak zasadniczą wadę. Jest bardzo nietrwały. Jeśli go odpowiednio nie zabezpieczysz, wystarczy większa wichura, by porwać i zniszczyć folię. Czasem nawet zabezpieczenie w postaci przymocowania tunelu do ziemi może nie wystarczyć. Tunel trudno się też wietrzy, co owocuje chorobami grzybowymi, które potrafią zdziesiątkować w kilka dni całą uprawę pomidorów czy ogórków.

Szklarnia, czy to przykryta folią, szkłem czy poliwęglanem, jest rozwiązaniem zdecydowanie trwalszym. Jeśli postawisz ją na fundamentach i wykonasz z materiałów wysokiej jakości, będzie Ci służyć wiele lat.

Szklarnia w ogrodzie może mieć konstrukcję z drewna, stali lub aluminium.

Jak zbudować szklarnię? Najpopularniejsze rozwiązania

Zastanawiasz się, jak samemu zrobić szklarnię? Przygotowaliśmy kilka wskazówek. Zacznijmy od materiałów. Do wyboru masz kilka opcji: szklarnia o konstrukcji z drewna, stali lub aluminium.

Szklarnia drewniana

Szklarnia drewniana to proste, naturalne i łatwe w montażu rozwiązanie. Nadaje się zwłaszcza do małych przydomowych ogrodów. Wygląda bardzo ładnie. Znakomicie komponuje się z innymi elementami drewnianymi w ogrodzie. Drewno się nie nagrzewa i jest przyjemne w dotyku.

Musisz jednak pamiętać, że drewno trzeba raz w roku impregnować i zabezpieczać przed wilgocią, słońcem i mrozem. W przeciwnym wypadku drewniana szklarnia szybko się zniszczy.

Szklarnia stalowa

Druga opcja to szklarnia o konstrukcji ze stali. Stal to materiał długowieczny i odporny na działanie warunków atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Stalowa konstrukcja ma jednak swoje wady. Szklarnia stalowa będzie bardzo ciężka i masywna. Takie rozwiązanie sprawdzi się więc w przypadku większych profesjonalnych szklarni, w tych mniejszych, przydomowych, amatorskich już niekoniecznie.

Szklarnia z aluminium

Aluminiowe szklarnie zyskały ostatnio na popularności. Aluminium jest odporne na warunki atmosferyczne i, podobnie jak stali, nie trzeba go konserwować ani impregnować. Aluminiowa szklarnia jest jednak bardzo lekka i mało odporna na uszkodzenia mechaniczne. Duża wichura może taką konstrukcję łatwo połamać.

Czym przykryć szklarnię?

Oprócz konstrukcji do budowy szklarni będziesz potrzebować także materiału na jej pokrycie. Najprostszym rozwiązaniem jest szklarnia foliowa. Folia jest tanim materiałem. Nie obciąża konstrukcji. Dobrze przewodzi światło, ale w razie potrzeby łatwo można ją zacienić. Montaż folii na konstrukcji (zwłaszcza drewnianej) jest prosty i szybki. Wada folii to jednak bardzo mała odporność na uszkodzenia, w tym wiatr.

Inna opcja na pokrycie szklarni to przezroczysty poliwęglan. To materiał o wielu zaletach. Jest lekki, ale odporny na uszkodzenia mechaniczne. Nie podrze go (tak jak folii) wiatr. Poliwęglanowe panele przepuszczają promienie słoneczne, ale już nie promienie UV. Nie kruszą się i nie tłuką. Dużą wadą jest jednak ich wysoka cena.

Tradycyjnym materiałem do pokrycia szklarni jest szkło. Ma sporo zalet – możesz wybrać przezroczyste lub przycienione, jest łatwo dostępne, dobrze się je myje. Ma też jednak wady – może się stłuc, a przy tym szklarnia będzie więc sporo ważyć. Problemem jest też wysoka cena. Kiedyś radzono z tym sobie, montując w roli ścian szklarni stare okna.

Drewniana szklarnia ze ścianami z poliwęglanu.

Jak samemu zrobić szklarnię? Poradnik

Jak zbudować szklarnię? Pierwszy krok to wybór odpowiedniego miejsca. Do szklarni musi dochodzić wystarczająco dużo światła, powinna więc być postawiona od strony południowej, a nie północnej. Idealne ustawienie szklarni to długa ściana wzdłuż osi wschód-zachód. Budowla nie może też stać pod drzewami.

Kolejna istotna kwestia dotyczy przepisów prawnych. Szklarnia nie musi mieć pozwolenia na budowę, jeśli ma mniej niż 35 m². Na każde 500 m² możesz postawić jednak tylko dwie takie szklarnie. Nie potrzebujesz też projektu.

Trzeba natomiast zgłosić fakt jej budowy do starostwa lub urzędu miasta i to na 30 dni przed rozpoczęciem budowy. W dokumentacji musisz wskazać zakres prac, technologię, w jakiej stawiasz budowlę oraz szacunkowy termin zakończenia prac. Jeśli po 30 dniach nie otrzymałeś żadnej odpowiedzi (jest to tzw. milcząca zgoda), możesz zabierać się do budowy szklarni.

Małą przydomową szklarnię wybudujesz samodzielnie. Jeśli jednak nie masz czasu ani smykałki do majsterkowania, lepiej zlecić to fachowcom. Możesz też kupić gotową szklarnię w sklepie budowlanym i tylko zmontować na miejscu.

Jak zbudować szklarnię? Oto instrukcja krok po kroku.

  • Oczyść miejsce na szklarnię, zrób obrys fundamentów, a następnie wykop.
  • W wykopie umieść zbrojenie i zalej go betonem. Inna opcja to postawienie szklarni na płycie fundamentowej. Możesz też zrezygnować z fundamentu, ale pamiętaj, że szklarnia będzie wtedy zdecydowanie mniej stabilna i bardziej podatna na wilgoć.
  • Teraz przyszedł czas na stworzenie konstrukcji. Załóżmy, że planujesz szklarnię z drewna. Najlepsza opcja to drewniane kantówki – możesz też kupić całą konstrukcję i tylko zmontować ją (skręcić) samodzielnie.
  • Wszystkie elementy drewniane szklarni przed założeniem pokrycia trzeba zaimpregnować. Zrób to dwuetapowo. Pierwszy etap to impregnacja środkiem gruntującym. Użyj np. Impregnatu Ochronnego do Drewna Gruntującego Vidaron. Głęboko penetruje on drewno i zapewnia mu biologiczną ochronę przed sinizną, grzybami powodującymi głęboki rozkład drewna oraz owadami, technicznymi szkodnikami drewna.
  • Kolejny etap impregnacji to zabezpieczenie odpowiednim środkiem powłokotwórczym. Proponujemy np. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy Vidaron. To preparat, który impregnuje i chroni drewno, a dodatkowo nadaje mu ładny kolor. Co powiesz na modną szarość albo elegancki szary antracyt? Możesz też postawić na naturalny drewniany kolor i wybrać np. bielony czy złoty dąb.
  • Po impregnacji nadszedł czas na montaż pokrycia. Najprostsza opcja to folia. Najpopularniejsze są panele z poliwęglanu. Najładniej wygląda transparentne szkło.
  • Od strony zachodniej szklarnię trzeba wyposażyć w drzwi (z tej strony najczęściej wieje). Od strony wschodniej potrzebujesz okna, aby szklarnię dało się wietrzyć na przestrzał. Uchylne okienka możesz też zamontować w bocznych ściankach lub dachu.

Przydomowa szklarnia z drewna. Pamiętaj, aby zaimpregnować je odpowiednimi środkami VIDARON.

Własna szklarnia to najlepszy sposób na zdrowe warzywa bez środków konserwujących i chemii. To także satysfakcja z domowej uprawy jarzyn, ziół czy kwiatów. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci zbudować samodzielnie wymarzoną szklarnię!

 

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć (4)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Co kwitnie w sierpniu? Przegląd najpiękniejszych krzewów i kwiatów

Co kwitnie w sierpniu? Przegląd najpiękniejszych krzewów i kwiatów

Przeczytasz w 6 min

Kalendarz ogrodnika – sierpień w ogrodzie

Kalendarz ogrodnika – sierpień w ogrodzie

Przeczytasz w 6 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie