Wróć do artykułów

Jak zbudować drewniany taras na gruncie w ogrodzie? - krok po kroku

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Drewniany taras przy domu to rozwiązanie, które zachwyci każdego, kto lubi wypoczywać na świeżym powietrzu. Marzysz, by postawić go w swoim ogrodzie? Sprawdź, jak zbudować taras drewniany na gruncie i jak zabezpieczyć drewno, by służyło Ci długimi latami.

Drewniany taras przy domu

Z tego artykułu dowiesz się:

• jak zaprojektować taras drewniany,

• jakie prace będziesz musiał wykonać,

• czym zabezpieczyć drewniany taras.

Taras drewniany – jak wykonać projekt?

Planowanie tarasu rozpocznij od wykonania dokładnych pomiarów. Sprawdź, na jakiej wysokości względem gruntu znajduje się podłoga w pomieszczeniu, które będzie prowadziło na taras. Zewnętrzna nawierzchnia powinna znajdować się na takim samym poziomie.

Kolejnym krokiem będzie wytyczenie obszaru, na którym zbudujesz drewniany taras. Wbij słupki lub szpilki ogrodowe w ziemię, a następnie rozciągnij pomiędzy nimi sznurek. Przy pomocy miarki dokładnie zmierz powstały obrys – dzięki temu będziesz mógł zaplanować, ile materiałów kupić.

Ile kosztuje taras drewniany?

Cena tarasu uzależniona jest od materiałów, na które się zdecydujesz. Najtańszą opcją będą deski sosnowe lub modrzewiowe, które dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu będą estetyczne i trwałe. Jeżeli marzysz o bardziej wyszukanym efekcie – postaw na drewno egzotyczne (np. ipe, bangkirai). Gatunki te uznawane są za bardziej wytrzymałe, jednak ich cena może być nawet 4-krotnie wyższa od drewna krajowego.

Jak zbudować drewniany taras – przygotowanie podłoża

Z obszaru, który wyznaczyłeś pod przyszły taras, konieczne będzie usunięcie wierzchniej warstwy gleby, wraz ze wszelką roślinnością. Głębokość wykopu zaplanuj tak, aby poziom tarasu zrównał się z wysokością podłogi w domu – uwzględnij grubość wybranych desek tarasowych oraz belek, do których je przymocujesz. Zwykle optymalna głębokość wykopu pod taras wynosi od 15 do 30 centymetrów.

Aby drewniany taras na gruncie był odpowiednio stabilny, wykop powinieneś wypełnić piaskiem lub mieszanką piasku z cementem (jeżeli gleba jest bardzo wilgotna lub gliniasta). Zadbaj o to, by podłoże było wyrównane i mocno utwardzone.

Jak ułożyć deski pod drewniany taras w ogrodzie?

Układanie legarów

Legary (belki, które stanowią szkielet tarasu) nie powinny być umieszczane bezpośrednio na gruncie. Dobrym pomysłem będzie odizolowanie ich od ziemi przy pomocy betonowych bloczków lub płyt chodnikowych.

Po ustawieniu betonowych podpór możesz przystąpić do układania legarów. Zwróć uwagę, aby konstrukcja była odpowiednio wypoziomowana i stabilna. Jeżeli deski tarasowe mają zostać ułożone równolegle do ściany budynku, belki ułóż prostopadle, co 50-100 centymetrów. Legary przymocuj do betonu, używając wkrętów lub śrub.

Kiedy szkielet jest gotowy, możesz rozpocząć układanie desek. Zacznij od ściany domu, kierując się w stronę końca tarasu. Deski układaj, zachowując szczeliny dylatacyjne (wystarczy kilka milimetrów przerwy) i mocuj przy użyciu nierdzewnych wkrętów.

Zabezpieczenie drewna tarasowego

Jeżeli zdecydujesz się na zakup gotowych, zaimpregnowanych belek i desek tarasowych, możesz od razu przystąpić do ich układania. Surowe drewno będzie wymagało zaimpregnowania przed montażem – dzięki temu warstwa ochronna pokryje je z każdej strony. Legary zabezpieczysz przy użyciu Impregnatu do Drewna Konstrukcyjnego VIDARON, deski tarasowe możesz pokryć Olejem do Drewna VIDARON.

Czym malować drewniany taras?

Po ułożeniu desek tarasowych pokryj je dodatkową warstwą Oleju do Drewna VIDARON. Jeżeli chcesz zachować kolor drewna, wybierz wersję bezbarwną. Podkreśli ona naturalne piękno desek, wzmocni ich strukturę, a także zabezpieczy je przed wodą, ścieraniem, pleśnią, glonami i promieniami UV.

Zabezpieczanie tarasu przed warunkami atmosferycznymi

Marzysz o nowoczesnym drewnianym tarasie, z doskonale zabezpieczonymi deskami o oryginalnym odcieniu? Wybierz Olej do Drewna VIDARON w jednym z proponowanych przez nas odcieni. W palecie znajdziesz m.in. antracytową szarość i bielony dąb.

Drewniany taras może stanowić najpiękniejszą ozdobę Twojego domu i ogrodu. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na klasyczną czy nowoczesną aranżację, pamiętaj o regularnym i dokładnym zabezpieczaniu drewna. Dzięki temu deski tarasowe zachowają swoje właściwości i piękno przez wiele lat, ciesząc oczy i umożliwiając beztroski wypoczynek na świeżym powietrzu.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Jak urządzić nowoczesny taras drewniany? - pomysły i aranżacje

Jak urządzić nowoczesny taras drewniany? - pomysły i aranżacje

Przeczytasz w 3 min

Taras w stylu rustykalnym – 4 pomysły na aranżację

Taras w stylu rustykalnym – 4 pomysły na aranżację

Przeczytasz w 7 min

Taras w stylu skandynawskim − jak go urządzić?

Taras w stylu skandynawskim − jak go urządzić?

Przeczytasz w 6 min

Sofa z palet na taras albo balkon - jak ją wykonać?

Sofa z palet na taras albo balkon - jak ją wykonać?

Przeczytasz w 9 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie