Wróć do artykułów

Jak dbać o drewniany taras – pielęgnacja desek tarasowych

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Drewniany taras może zachować trwałość i piękny kolor na wiele lat. Jednak aby deski nie zniszczyły się pod wpływem wilgoci, promieni UV czy zwykłego, codziennego zużycia, niezbędna jest ich regularna pielęgnacja. Podpowiadamy, jak czyścić i konserwować drewniany taras, aby służył Ci jak najdłużej.

Duży drewniany taras

Z tego artykułu dowiesz się:

• jak czyścić taras drewniany,

• jak konserwować taras drewniany,

• jak wybrać olej do pielęgnacji desek tarasowych.

Czyszczenie drewnianych desek tarasowych – podstawa pielęgnacji

Podstawą pielęgnacji drewnianego tarasu jest… utrzymywanie go w czystości. Zwłaszcza jeśli taras jest odsłonięty, na jego powierzchni będą osadzać się piach, pył, suche liście oraz inne naturalne zanieczyszczenia. Pamiętaj o codziennym zamiataniu – ta kilkuminutowa czynność oszczędzi Ci wysiłku przy gruntownym sprzątaniu i konserwacji drewnianego tarasu.

Jak czyścić taras drewniany na co dzień? Do bieżącego sprzątania wystarczy zmiotka, szorstka szczotka i czysta woda. Kilka razy w roku, np. wczesną wiosną i jesienią, warto dokładnie umyć deski tarasowe przy pomocy myjki ciśnieniowej. W ten sposób szybko pozbędziesz się błota i brudnego osadu oraz przywrócisz tarasowi oryginalną barwę drewna.

Porada eksperta

Jeśli na Twoim tarasie znajdują się deski ryflowane, dużo uwagi poświęć czyszczeniu szczelin. To w nich gromadzi się na co dzień najwięcej brudu. Dlatego tak ważne jest zamiatanie tarasu – w ten sposób unikniesz zalegania w ryflach piachu, suchych igieł i liści. W szczelinach desek może też zbierać się błoto – usuniesz je przy pomocy ostrej szczotki, szorując zgodnie z kierunkiem ryflowania.

Olejowanie desek tarasowych

Jak konserwować taras drewniany?

Regularne czyszczenie desek tarasowych pozwala usunąć z nich brud i przywrócić piękną barwę drewna. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie jego struktury przed czynnikami zewnętrznymi: gwałtownymi zmianami temperatur, wilgocią, promieniowaniem UV, a także szkodnikami czy rozwojem grzybów i pleśni. Wszystkie te elementy nie tylko mogą uszkadzać strukturę drewna, ale i przyczyniają się do zmiany wyglądu desek. To dlatego drewno pokrywa się z czasem nieestetycznym szarym nalotem. Systematyczne olejowanie chroni przed nim deski. Regularne powtarzanie tego zabiegu jest potrzebne dla właściwej pielęgnacji drewnianego tarasu.

Więcej o tym, jak prawidłowo impregnować deski tarasowe, przeczytasz w artykule: Impregnacja modrzewiowych desek tarasowych – krok po kroku.

Warto wiedzieć

Pamiętaj, że zasady pielęgnacji desek tarasowych zależą w dużej mierze od zastosowanego drewna. Niektóre egzotyczne gatunki mogą mieć inne wymagania co do pielęgnacji niż popularne w Polsce deski tarasowe świerkowe czy sosnowe. Dlatego też jeszcze przed zakupem drewna do budowy tarasu warto zapytać producenta o wskazówki dotyczące konserwacji wybranych desek.

Przestronny drewniany taras ze stolikami

Pielęgnacja desek tarasowych – jaki olej do drewna wybrać?

Jaki preparat do drewna sprawdzi się najlepiej do pielęgnacji tarasu? Wybierz środek, który zapewni deskom nie tylko ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, ale także przed ścieraniem i uszkodzeniami mechanicznymi.

Takim produktem jest np. VIDARON Olej Do Drewna, który wzmacnia strukturę drewna od środka i tworzy na powierzchni dodatkową warstwę ochronną. Jeśli zależy Ci na zabezpieczeniu tarasu przed odbarwieniem, zwróć też uwagę na formułę preparatu – powinien zawierać absorbery UV, które chronią drewno przed promieniami słonecznymi.

Na wybór oleju do drewna ma też wpływ pożądany kolor desek tarasowych. Zabieg olejowania pozwoli delikatnie podkreślić naturalny wygląd drewna lub – w przypadku zastosowania preparatu o określonej barwie – uzyskać wybrany przez siebie odcień. Niezależnie od wariantu kolorystycznego deski nasączone olejem do drewna będą mieć naturalne, półmatowe wykończenie.

Na konserwacji tarasu nie warto oszczędzać – inaczej praca włożona w jego budowę i wykończenie pójdzie na marne. Odpowiednio zadbany, drewniany taras będzie prawdziwą ozdobą ogrodu na lata. Wymaga on jednak regularnej pielęgnacji desek przy pomocy dobrej jakości produktów – jeśli po takie sięgniesz, wysiłek na pewno się opłaci!

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie