Wróć do artykułów

Efektywnie i efektownie – olejowanie drewnianych tarasów

Przeczytasz w 5 min
Udostępnij

Wielu mieszkańców bloków z zazdrością myśli o właścicielach domów, którzy latem mogą wylegiwać się na tarasie i korzystać ze wszystkich dobrodziejstw ciepłych miesięcy. Aby jednak drewniany taras naprawdę cieszył oko, trzeba odpowiednio się o niego zatroszczyć. Właśnie teraz jest dobry czas na to, aby przygotować go do nadchodzącego sezonu. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Drewniany taras

Taras drewniany jest piękną ozdobą każdego domu. Latem często to właśnie na nim toczy się życie całej rodziny – na świeżym powietrzu jemy śniadania, obiady i kolacje, opalamy się z książką w ręku, tutaj też zapraszamy przyjaciół czy organizujemy przyjęcia. Nieprzemijający urok drewna sprawia, że to właśnie ono najpiękniej prezentuje się na tarasie, i nawet najbardziej finezyjna płytka nie może się z nim równać – zarówno pod względem estetycznym, jak i z uwagi na walory użytkowe. Drewno na tarasie jest bardzo miłe w dotyku, nie nagrzewa się pod wpływem długotrwałego nasłonecznienia i z prawdziwą przyjemnością chodzimy po nim.
I choć wszystko to jest prawdą, to pamiętajmy, że powyższe zalety cechują tylko te drewniane tarasy, którym właściciele poświęcają należytą uwagę, starannie je zabezpieczając dobrze dobranym i skutecznym preparatem.

Drewniany taras z meblami ogrodowymi

Olejowanie drewna – pielęgnacja i ozdoba

Jeśli chodzi o efektywne zabezpieczanie drewna na zewnątrz, to doskonale sprawdzi się w tej roli Olej do drewna VIDARON. Dlaczego właśnie taki produkt? Przede wszystkim jest on niezwykle skuteczny jeśli chodzi o ochronę i pielęgnację drewna, a jednocześnie w piękny sposób podkreśla jego fakturę, co szczególnie liczy się w przypadku drewnianego tarasu. Warto też podkreślić fakt, że olej jednocześnie ogranicza pękanie drewna oraz zmniejsza jego podatność na zabrudzenia. Preparat sprawdzi się zarówno na drewnie krajowym, jak i w przypadku często stosowanych na tarasy odmian egzotycznych, jak np. Merbau czy Bangkirai.

Zabezpieczony olejem taras
Jednym z komponentów Oleju do drewna VIDARON jest naturalny wosk roślinny Carnauba, który pozyskiwany jest z liści palmy Copernicia cerifera, rosnącej w Brazylii. To najtwardszy ze znanych obecnie wosków naturalnych, a jego zastosowanie jako składniku oleju pozwala na osiągnięcie podwyższonych parametrów odpornościowych na ścieranie oraz niszczące warunki atmosferyczne.
W przypadku powierzchni szczególnie narażonych na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych – a taką bez wątpienia jest drewniany taras – zabieg olejowania trzeba wykonywać przynajmniej dwa razy w roku. Jednak zanim do niego przystąpimy, musimy wcześniej odpowiednio przygotować drewnianą powierzchnię.

Przygotuj taras do olejowania

Jeśli po raz pierwszy zabezpieczamy powierzchnię drewnianego tarasu Olejem VIDARON – niezależnie od tego czy jest on wykonany z drewna krajowego, czy z egzotycznego – musimy najpierw przeszlifować ją papierem ściernym o ziarnistości dobranej do stopnia nierówności podłoża. Trzeba też dobrze oczyścić powierzchnię z pyłu i kurzu – podłoże musi być czyste, suche, a jego wilgotność nie może przekraczać 20%. Jeśli zauważymy na drewnianej powierzchni jakiekolwiek zatłuszczenia lub zażywiczenia, to z łatwością pozbędziemy się ich przemywając powierzchnię benzyną ekstrakcyjną (w przypadku gatunków europejskich).

Taras przy mieszkaniu
Jeśli chcemy olejować powierzchnię, która wcześniej była już w ten sposób zabezpieczana, to również powinniśmy przeszlifować drewno wzdłuż słojów odpowiednim papierem ściernym oraz zapolerować. Staranne usunięcie starych powłok zagwarantuje nam, że nowa warstwa Oleju wniknie głęboko w strukturę drewna, bardzo dobrze je zabezpieczając.

Olejowanie tarasu

Na starannie przygotowaną powierzchnię można z powodzeniem zacząć nanosić Olej VIDARON, który zarówno przed rozpoczęciem aplikacji, jak również w trakcie, trzeba dokładnie mieszać, co pozwala na uzyskanie jednorodnej konsystencji i barwy. Pamiętajmy, by nie olejować tarasu jeśli pada deszcz, a temperatura jest wyższa niż +30ºC lub niższa niż +5ºC.

Olejowanie drewna
Dwie warstwy oleju powinno się nanosić pędzlem lub gąbką w odstępach minimum 6 godzin, a po około 15-20 minutach od nałożenia pierwszej warstwy trzeba usunąć nadmiar preparatu przy pomocy półsuchej gąbki lub bawełnianej szmatki. Niedopuszczalne jest przy tym przyspieszanie prac poprzez skrócenie czasu schnięcia czy pominięcie któregoś z etapów.
Olej Do Drewna VIDARON dostępny jest w opakowanich 750ml i 2,5L, przy czym w przypadku olejowania drewna twardego litr preparatu wystarczy na zabezpieczenie około 18 m² tarasu, dla drewna miękkiego około 12 m². Produkt oferowany jest w 4 kolorach: teak indonezyjski, teak naturalny, mahoń afrykański, palisander szlachetny oraz w wersji bezbarwnej dla tych użytkowników, którzy nie chcą zmieniać pięknej, naturalnej barwy prawdziwego drewna.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie