Wróć do artykułów

Kalendarz ogrodnika – sierpień w ogrodzie

Przeczytasz w 6 min
Udostępnij

Ogród w sierpniu jest piękny i kolorowy – to w końcu ciągle pełnia lata. Pod koniec miesiąca da się jednak odczuć bliską już jesień, a ranki i wieczory robią się chłodne. Jakie prace w ogrodzie w sierpniu są niezbędne? Przeczytaj nasze wskazówki i zaplanuj kalendarz ogrodnika na sierpień.

Z tego artykułu dowiesz się:
– Prace w ogrodzie w sierpniu - owoce i warzywa
– Prace ogrodowe w sierpniu - drzewa iglaste i liściaste
– Sierpień w ogrodzie ozdobnym
– Kalendarz ogrodnika - sierpień w pigułce

Sierpniowy ogród jest bardzo urokliwy. Kwitną letnie i wczesnojesienne kwiaty. Dojrzewają w sadzie owoce, a w warzywniku to sezon na zbiór pomidorów i ogórków. Wśród prac w ogrodzie w sierpniu najważniejsze to walka z chorobami i szkodnikami, zbieranie warzyw i robienie przetworów oraz przygotowanie rabat, trawnika i warzywnika na nadchodzącą jesień.

W artykule znajdziesz informację, jak zadbać o ogród w sierpniu – zarówno ozdobny, jak i sad czy warzywnik. Podpowiemy też, jakich prac i zabiegów potrzebują iglaki, drzewa iglaste oraz krzewy ozdobne.

W sierpniowym ogrodzie kwitnie wiele bylin, wśród nich rudbekie i jeżówki.

Prace w ogrodzie w sierpniu - owoce i warzywa

Sierpień w ogrodzie jest przede wszystkim czasem zbiorów owoców i warzyw. W ogrodzie warzywnym zbieramy dojrzałe pomidory, ogórki, cukinie, bakłażany, fasolkę szparagową czy kabaczki. Wykopujemy cebulę, marchew, buraki i inne warzywa korzeniowe. Grządki regularnie odchwaszczamy i podlewamy – ciągle jeszcze zdarzają się upały, a roślinom użytkowym mogą doskwierać susze.

Jeśli hodujesz pomidory, w sierpniu masz sporo prac z ich zbiorem i przetwarzaniem na przetwory – przeciery czy soki. Pamiętaj, że pomidory można też suszyć!

Pod koniec sierpnia pomidory odmian wysokich się ogławia (usuwa czubek pędu głównego). Dzięki temu wszystkie pomidory będą miały szansę dojrzeć.

W tunelu lub w gruncie codzienne zadanie to przeglądanie krzaczków pomidorowych w poszukiwaniu objaw chorób, przede wszystkim zarazy ziemniaczanej czy szarej pleśni. Im późniejsze lato, tym większe prawdopodobieństwo, że choroby zaatakują Twoją plantację.

W razie dostrzeżenia pierwszych objaw zarazy trzeba działać natychmiast – wyrwać porażone krzaki, a całą resztę próbować uratować (nie będzie łatwo!), pryskając środkami grzybobójczymi. Na tym etapie większość sposobów tzw. ekologicznych może niestety nie podziałać. Koniecznie zadbaj też, aby codziennie wietrzyć tunel i cieniować rosnące w nim rośliny, np. za pomocą włókniny lub malując dach szklarni wapnem. Jeśli usuwasz porażone rośliny, w żadnym wypadku nie wyrzucaj ich na kompost! Trzeba je spalić, i to jak najszybciej.

Choroby grzybowe atakują w sierpniu także ogórki. Twoja ogórkowa plantacja jest już na pewno obfita, trzeba więc koniecznie porozpinać pędy ogórków na podporach, najlepiej pionowych, aby nie zajmowały sporo miejsca. Podpory wykonuje się z drewnianych deseczek czy kratownicy.

Pamiętaj, że surowe drewno koniecznie musisz zabezpieczyć środkiem gruntującym, np. Impregnatem Ochronnym do Drewna Gruntującym Vidaron, a następnie dodatkowo pomalować środkiem powłokotwórczym. Użyj do tego np. Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Powłokotwórczego Vidaron.

Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący Vidaron to produkt, który zapewni ochronę biologiczną drewna, a więc zabezpieczy je przed sinizną, grzybami powodującymi głęboki rozkład drewna oraz owadami, technicznymi szkodnikami drewna.. Z kolei Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy Vidaron nadaje drewnu powłokę, odporną na biokorozję - siniznę, grzyby pleśniowe oraz glony.

W sierpniu dojrzewają w sadzie wczesne odmiany jabłek, gruszek, śliwek i brzoskwiń. Codziennie musisz więc przejść się pod drzewami i pozbierać owoce. W przeciwnym razie mogą stać się siedliskiem chorób, które zaatakują drzewka. W sadzie formuje się też teraz korony młodych drzewek owocowych i usuwa wilki (latem bardzo intensywnie rosną młode pędy).

Sierpień to także znakomity czas na zbiór ziół. Suszymy je, wieszając je w pęczki w przewiewnym i suchym miejscu. Może tego nie wiesz, ale ciągle jeszcze możesz w warzywniku wysiewać np. rzodkiewkę, sałatę, szpinak czy rukolę – będziesz z nich mieć dodatkowy jesienny zbiór.

Sierpień to sezon ogórkowy. Najlepiej rozepnij pędy ogórków na pionowych drewnianych podporach. Pamiętaj, aby zabezpieczyć je odpowiednimi środkami VIDARON.

Prace ogrodowe w sierpniu - drzewa iglaste i liściaste

Młode drzewa i krzewy trzeba intensywnie podlewać w razie suszy, która w sierpniu jest dosyć częsta. Połowa sierpnia to także dobra pora na ostatnie cięcie żywopłotów i wykonanie tzw. zielonych rzeźb.

Jeśli masz ochotę na nowe nasadzenia, możesz posadzić wszystkie drzewka iglaste i liściaste z pojemników. Zwróć jedynie uwagę, aby nie robić tego w upalny, słoneczny dzień. Sprawdź też (przed posadzeniem!) preferowane warunki, stanowisko, nasłonecznienie i glebę. Sadź tylko te drzewka, które mają szansę przetrwać w Twoim ogrodzie. Nie ma co tu liczyć na łut szczęścia. Jeśli coś w Twoim regionie wymarza, to po prostu wymarznie. Jak nie w tym sezonie, to w kolejnym.

Z młodych, tegorocznych pędów drzew iglastych możesz w sierpniu pobierać sadzonki. Jak to się robi? Oderwij końcówkę pędu o długości do 10 cm. Następnie zanurz je w ukorzeniaczu i umieść w doniczce z torfem. Po ukorzenieniu sadzonkę przenieś w docelowe miejsce.

Sierpień w ogrodzie to także miesiąc, w którym po raz ostatni przycina się krzewy liściaste czy pnącza. Jeśli zrobisz to później, nie zdążą zdrewnieć przed zimą i mogą przez to przymarznąć. Jeśli nawozisz drzewka, w sierpniu trzeba przestać, aby rośliny zdążyły przygotować się odpowiednio na nadchodzący zimny sezon.

Sierpień to czas, kiedy kwitnie wiele wieloletnich krzewów, wśród nich także piękne clematisy (powojniki). Rośliny pnące najlepiej rosną przy drewnianych podporach – ważne, by podpory zabezpieczyć środkami do ochrony i pielęgnacji drewna VIDARON.

Sierpień w ogrodzie ozdobnym

W kalendarzu ogrodnika na sierpień zapisz sobie, że koniec miesiąca to dobry czas na sadzenie z powrotem do ziemi niektórych wiosennych kwiatów cebulowych. Należą do nich np. szachownice cesarskie, krokusy, przebiśniegi czy lilie. Jeśli w Twoim ogrodzie dokuczają gryzonie, cebule trzeba posadzić w specjalnych koszyczkach. Pamiętaj, że każdą cebulę (niezależnie od jej wielkości) sadzi się na trzykrotną jej wysokość.

Jeśli chcesz rozmnożyć byliny kwitnące wiosną, warto to zrobić właśnie w sierpniu. Jeśli to rośliny rosnące w kępach, czyli np. liliowce, rojniki, rozchodniki itd., możesz podzielić ich karpy na mniejsze części. W sierpniu przesadza się też piwonie – zrób to, dzieląc ich karpę, pamiętaj jednak, że po takim zabiegu piwonia może kilka lat nie kwitnąć (ta piękna bylina nie lubi przesadzania).

Ogród ozdobny trzeba codziennie, regularnie podlewać, zwłaszcza podczas upałów. Usuwaj też na bieżąco przekwitłe kwiatostany bylin i róż. Róże mogą powtórzyć kwitnienie!

Sierpień jest właściwym miesiącem na przycinanie lawendy. Warto to zrobić, by ta dekoracyjna roślina nie straciła swojego pokroju.

W sierpniu przycina się lawendę.

Kalendarz ogrodnika - sierpień w pigułce

  • Zbieramy dojrzałe warzywa: pomidory, ogórki, cukinie, kabaczki oraz warzywa korzeniowe jak cebula, marchew, pietruszka, buraki.
  • Przeglądamy krzaczki warzyw jak pomidory i ogórki w poszukiwaniu oznak chorób. W razie ich znalezienia chore krzaki usuwamy natychmiast i palimy.
  • Podlewamy i regularnie odchwaszczamy grządki i rabaty.
  • W sierpniu można dzielić karpy bylin kwitnących wiosną oraz przesadzać piwonie.
  • W sadzie dojrzewają śliwki, brzoskwinie, wczesne jabłka i gruszki. Młode drzewka trzeba formować, a wilki i niepotrzebne gałęzie – usuwać.
  • Na sierpniowe rabaty sadzimy niektóre cebule wiosennych kwiatów cebulowych. Przycinamy też lawendę.

Kolorowy sierpniowy ogród.

Sierpniowy ogród jest dojrzały, bogaty i kolorowy. Możesz cieszyć się własnymi warzywami i owocami oraz podziwiać pięknie kwitnące, sierpniowe byliny i kwiaty jednoroczne. Mamy nadzieję, że z naszymi wskazówkami i szeroką gamą produktów Vidaron pielęgnacja ogrodu będzie łatwiejsza o każdej porze roku.

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć (5)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Co kwitnie w sierpniu? Przegląd najpiękniejszych krzewów i kwiatów

Co kwitnie w sierpniu? Przegląd najpiękniejszych krzewów i kwiatów

Przeczytasz w 6 min

Budowa szklarni i tunelu − przegląd najpopularniejszych rozwiązań

Budowa szklarni i tunelu − przegląd najpopularniejszych rozwiązań

Przeczytasz w 7 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie