Czy w ogrodzie w grudniu są jeszcze zadania do wykonania? Oczywiście! Choć rośliny odpoczywają po pracowitym sezonie, niezbędne prace ogrodowe w grudniu to zabezpieczenie wrażliwych okazów przed zimą, podlewanie roślin zimozielonych, ostatnie porządki oraz wykonywanie świątecznych dekoracji!
Z tego artykułu dowiesz się:
– Prace w ogrodzie w grudniu - owoce i warzywa
– Prace ogrodowe w grudniu - drzewa iglaste i owocowe
– Grudzień w ogrodzie ozdobnym
– Grudzień w ogrodzie - kalendarz prac
W grudniu kalendarz prac w ogrodzie nie jest zbyt mocno wypełniony. Pojawia się lub wkrótce się pojawi pierwszy śnieg. Temperatury spadają, mogą też zdarzyć się większe mrozy. Rośliny śpią.
Nie oznacza to jednak, że Ty nie masz nic do zrobienia. Najważniejsze prace w ogrodzie w grudniu to zadbanie, by Twoje krzewy ozdobne, byliny, cebule, trawnik czy drzewka przetrwały czas mrozów i śniegu w jak najlepszej formie.
W artykule znajdziesz informacje dotyczące kalendarza prac w ogrodzie w grudniu. Podpowiemy, jakie zadania są niezbędne w sadzie owocowym i na grządkach warzywnych. Doradzimy też, jak ochronić przed zimnem i śniegiem drzewa iglaste, liściaste i ogród ozdobny.
Prace w ogrodzie w grudniu - owoce i warzywa
Drzewa i krzewy owocowe zapadły już w sen, który pozwala im odpocząć po wyczerpującym owocowaniu i przygotować się na kolejny sezon. Twoje zadanie to zadbać, by miały jak najlepsze ku temu warunki.
Drzewa i krzewy (zwłaszcza rośliny iglaste) trzeba na bieżąco otrząsać ze świeżego śniegu. Dzięki temu gałęzie się nie połamią. Gdyby do uszkodzenia jednak doszło, usuwaj zalegające gałęzie i lecz rany na pniu przy pomocy maści ogrodniczej.
Zabezpieczenie drzewek owocowych przed zimą
Wrażliwe krzewy i młode drzewka trzeba osłonić przed mrozem. Koniec grudnia to już naprawdę ostatni dzwonek. Przede wszystkim warto zabezpieczyć korę drzew. Użyj do tego celu białej agrowłókniny, chochołów, czyli okryć ze słomy albo gałęzi świerkowych. Zwiąż całość sznurkiem, aby wiatr nie zniszczył Twojego okrycia. Jeśli gatunek jest wrażliwy na zimno (np. wszystkie pestkowce), trzeba dodatkowo osłonić także koronę drzew.
W grudniu warto zabezpieczyć także korzenie. Osłoń je przy pomocy kopczyków z ziemi lub warstwy liści. Gdy temperatura spada poniżej -10 stopni lub przewidywana jest mroźna i wietrzna pogoda, zabezpiecz rośliny dodatkową warstwą.
Zimą pnie młodych drzewek (zwłaszcza na działkach w bliskości lasu) mogą podgryzać leśne zwierzęta – sarny, zające, jelenie. Należy rośliny odpowiednio zabezpieczyć – użyj do tego celu specjalnych osłon wokół pni, które możesz kupić w sklepie ogrodniczym. Korzenie drzewek mogą z kolei niszczyć nornice, trzeba więc na bieżąco usuwać ewentualne kopczyki i nory.
Możesz teraz przeprowadzić dodatkowy zabieg ochrony roślin, jakim jest bielenie pni drzew owocowych. Robi się to zwykle w drugiej połowie grudnia lub w styczniu, choć gdy szykują się większe mrozy, pobiel pnie drzew już na początku grudnia. Do bielenia służy wapno. Kora niezabezpieczonych roślin jest bardziej narażona na różnice temperatury i na przemarzanie.
Grudzień w ogrodzie to także dobry czas na przygotowywanie zdrewniałych sadzonek z pędów roślin owocowych. Jednoroczne pędy porzeczki, agrestu czy winorośli trzeba uciąć, a następnie przysypać piaskiem i przechować do wiosny w piwnicy. Po tym czasie nadają się do posadzenia.
Prace w ogrodzie warzywnym
W grudniu należy też przejrzeć ogród warzywny przed zimą. Zwróć uwagę, czy grządki są posprzątane. Powinny być czyste i przygotowane do wczesnowiosennego siewu. Pozostałości po pędach i warzywach trzeba usunąć, a całość ogrodu warzywnego warto przekopać.
Prace ogrodowe w grudniu - drzewa iglaste i liściaste
Drzewa iglaste, liściaste, a zwłaszcza krzewy ozdobne trzeba podlewać, aby lepiej zniosły mroźną pogodę. Podlewania zimą wymagają rośliny zimozielone, które nie zamierają tak jak rośliny tracące liście na zimę. Jak często należy rośliny podlewać? Zwykle wystarczy co dwa tygodnie. W czasie odwilży podlewamy rośliny rzadziej. Woda dodatkowo ochroni glebę przed zimowymi mrozami.
Musisz też zabezpieczyć drzewka ozdobne, podobnie jak drzewka owocowe, przed zimnem. Potrzebne będą kopczyki z ziemi na korzenie, dodatkowa warstwa ściółki lub liści, okrycie z agrowłókniny, stroisz z gałęzi świerkowych czy chochoły ze słomy.
Iglaki mocno cierpią przy dużych opadach śniegu, które mogą uszkadzać gałęzie i niszczyć zwarty pokrój drzewka. Trzeba więc związać je sznurkiem, szczególnie gdy zapowiadane są intensywne opady śniegu. Także trawy ozdobne najlepiej spleść w warkocze i związać w zwartą całość.
W czasie mrozów należy sprawdzać regularnie stan iglaków i innych krzewów iglastych. W razie opadów śniegu warto na bieżąco otrząsać gałęzie ze śnieżnej chmurki.
Ważne zadanie - dokarmianie ptaków zimą
śród prac ogrodowych w grudniu jest też opieka nad przylatującymi ptakami. Warto zadbać o karmnik dla ptaków. Możesz wykonać go samodzielnie lub kupić gotowy. Najlepszym pomysłem będzie karmnik drewniany.
Pamiętaj, aby przed zawieszeniem go w ogrodzie zadbać o impregnację drewnianego karmnika.
Pierwszy etap, którego nie możesz pominąć zwłaszcza przy surowym drewnie, to zastosowanie impregnatu gruntującego i ochronnego takiego jak Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący VIDARON. Ochroni on drewno przed działaniem szkodników, pleśni, sinizną, grzybami.
Drugi etap to nałożenie środka powłokotwórczego, takiego jak Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Ogrodowy VIDARON. Długotrwale zabezpieczy on malowaną powierzchnię drewna, a dodatkowo nada drewnu ładny kolor. Dzięki takiej kombinacji środków impregnujących Twój drewniany karmnik dla ptaków wytrzyma kilka dobrych sezonów.
Chcesz zrobić karmnik samodzielnie? Zajrzyj do artykułu, w którym doradzamy, jak to zrobić krok po kroku: Ptasia stołówka od podstaw.
Grudzień w ogrodzie ozdobnym: rośliny ozdobne, rośliny cebulowe i prace przy oczku wodnym
Twoje zadanie to przede wszystkim zabezpieczenie roślin ozdobnych, bylin, cebul i roślin wodnych zimą przed mrozem. Miejsca, gdzie wiosną zakwitną tulipany, narcyzy i inne kwiaty cebulowe przysyp grubą warstwą ściółki lub liści. Rabaty z bylinami zabezpiecz przy pomocy gałązek świerkowych, a większe okazy owiń kilkoma warstwami agrowłókniny. Okrywy na rabatach w razie potrzeb uzupełniaj, zwłaszcza po dużych opadach i silnym wietrze.
Rośliny jednoroczne już dawno usunąłeś z rabat lub donic. Pozostały jedynie rośliny dwuletnie. Trzeba je okryć grubo ściółką lub liśćmi – szczególnie gdy zima jest mroźna i bezśnieżna. Sprawdzą się kopczyki z ziemi i/lub dodatkowo stroisz ze świerkowych gałązek.
Jeśli przechowujesz bulwy roślin, które zimują poza gruntem, takich jak dalie czy mieczyki, grudzień to dobra pora, aby je przejrzeć. Te, które mają objawy chorób czy inne uszkodzenia, trzeba wyrzucić, aby chorobowe patogeny nie przeniosły się na zdrowe bulwy, kłącza czy cebule. W podobny sposób możesz zresztą przejrzeć przechowywane owoce jak np. jabłka. W garażu skontroluj też zawczasu stan narzędzi ogrodniczych.
Zabezpieczenie roślin doniczkowych
Na czas dużych mrozów należy także zabezpieczyć przed zimnem rośliny, które rosną w doniczkach. Robimy to podobnie jak w przypadku młodych drzewek czy roślin ozdobnych. Całą roślinę trzeba owinąć kilkoma warstwami agrowłókniny lub worków jutowych. Dodatkowo można postawić osłonę ze słomy czy stroisz z gałązek świerkowych.
Donice najlepiej wstawić do dużego tekturowego pudła, do którego trzeba dodatkowo nasypać trocin, liści czy styropianowych kulek.
Pielęgnacja roślin wokół oczka i samego oczka wodnego
Jeśli w ogrodzie masz oczko wodne, trzeba je zabezpieczyć na zimę. Oczko oczyść z opadłych liści. Warto też z brzegów stawu usunąć uschłe i przekwitnięte liście, kwiaty i pędy. Jeśli masz ryby, trzeba in zapewnić stały dostęp świeżego powietrza lub przenieść ryby do głębszego pojemnika. W trakcie zimy delikatniejsze rośliny również możesz przezimować, czyli przenieść do pojemnika pod dachem.
Gdy spadnie śnieg - odśnieżamy posesję
Ważne zadanie, które czeka na Ciebie w ogrodzie w grudniu, to odśnieżanie i odladzanie posesji. Pamiętaj, że nie wolno posypywać chodników, ścieżek czy schodów zwykłą solą. Wnika ona do gleby i szkodzi roślinom ogrodowym oraz zwierzętom.
Do usuwania lodu ze ścieżek czy chodników lepiej używać piasku lub specjalnych płatków chlorku magnezu. To bezpieczny środek do likwidowania zmarzniętego śniegu i lodu z różnego rodzaju nawierzchni, np. kostki brukowej. W przeciwieństwie do zwykłej soli jest bezpieczny dla środowiska.
Zwróć też uwagę, że odśnieżanie chodnika przed domem i usuwanie lodu to Twój prawny obowiązek jako właściciela domu jednorodzinnego. Chodnik w śniegu i lodzie grozi mandatem oraz odpowiedzialnością karną za ewentualny wypadek osoby, która się na nim np. poślizgnie.
Grudzień w ogrodzie - kalendarz prac
- Zabezpiecz drzewa, krzewy i byliny przez niskimi temperaturami. Służą do tego: agrowłóknina, stroisz z gałązek drzew iglastych, chochoły ze słomy. Korzenie osłoń kopczykami z ziemi lub dodatkową warstwą ściółki.
- Pnie drzew zabezpiecz przed podgryzaniem ze strony leśnych zwierząt. Najlepsze będą plastikowe osłony.
- Iglaki zwiąż, aby śnieg nie uszkodził ich pokroju. Na bieżąco otrząsaj też świeży śnieg z gałęzi drzew i krzewów.
- Krzewy iglaste warto podlewać raz na dwa tygodnie.
- Ważne zadanie to odśnieżanie i usuwanie lodu z chodników, ścieżek, schodów, tarasu, a także z przylegającego do Twojej posesji kawałka wspólnego chodnika.
- Dokarmiaj ptaki, szczególnie gdy temperatury mocno spadają i utrzymuje się gruba warstwa śniegu.
Choć krótki dzień i niskie temperatury nie zachęcają do wizyt w ogrodzie, rośliny warto zabezpieczyć, aby miały jak najlepsze warunki do przetrwania zimy. Upewnij się, że osłoniłeś ogród przed mrozem i opadami i pilnuj, aby padający śnieg nie połamał wrażliwych krzewów i drzewek. Zimowy biały ogród wygląda bajkowo – zachęcamy więc do spacerów i podziwiania piękna przyrody, nawet o tej porze roku!