Wróć do artykułów

Ptasia stołówka od podstaw

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Mróz oraz zalegająca na ziemi gruba pokrywa śniegu powodują, że ptakom niezwykle trudno jest zdobyć pożywienie. Zbudowanie w ogrodzie karmnika, który zaopatrzymy w odpowiednią karmę, pomoże naszym skrzydlatym przyjaciołom przetrwać zimę, a jednocześnie umożliwi nam ich obserwację. Przyjazną stołówkę możemy stworzyć samodzielnie, angażując do pracy także najmłodszych członków rodziny.

Karmnik - przydatne wskazówki

Ładny karmnik to nie tylko ptasia stołówka, ale także ciekawa ozdoba ogrodu. Jego kształt ogranicza jedynie nasza wyobraźnia i dostępne materiały. Budując go, nie zapomnijmy o kilku zasadach:

  • wielkość karmnika musi być przystosowana do odwiedzających go ptaków;
  • nie może mieć niebezpiecznych elementów, o które mogłyby zranić się ptaki (wystające wkręty, gwoździe, ostre krawędzie);
  • powinien być łatwy w czyszczeniu;
  • karmnik zabezpieczamy (impregnujemy) tylko na zewnątrz konstrukcji, w środku pozostawiamy surowe drewno. Dekorując karmnik, stosujemy kolory, które występują w przyrodzie: brązy, zielenie (nie stosujemy jaskrawych barw).

Przygotowaliśmy krótką instrukcję krok po kroku, jak należy wykonać klasyczny karmnik z dwuspadowym daszkiem oraz podnoszoną listewką do czyszczenia karmnika.

Materiały potrzebne do budowy karmnika dla ptaków:

  • deska sosnowa o szerokości 25 cm i długości 120 cm,
  • jedna kantówka 2x2cm o długości 120 cm,
  • dwa kątowniki (nieobowiązkowo),
  • wkręty do drewna, małe gwoździki, wiertło do drewna, wkrętarka, papier ścierny, metrówka, młotek,
  • Pokost Lniany Vidaron, pędzel.

 Materiały potrzebne do zrobienia karmnika

 Krok 1. Przygotowanie materiałów na karmnik

Przygotowanie desek na karmnik

Pracę zaczynamy od stworzenia podstawy konstrukcji, czyli podłogi karmnika oraz przykrywającego ją daszku. W tym celu, tniemy sosnową deskę na trzy odcinki: podłoga o długości 35 cm, pierwsza połać daszku – 42,5 cm długości oraz 25 cm szerokości i druga połać daszku – 42,5 cm długości i 23 cm szerokości.

Krok 2. Przygotowanie daszka karmnika

Kantówki tniemy na cztery odcinki po 18 cm oraz dwie po 21 cm. Następnie 18 cm kantówki zacinamy na końcach pod kątem 45⁰, dzięki temu będzie można osadzić na nich daszek karmnika. Krawędzie kantówek oraz daszka przecieramy papierem ściernym. Obydwie części daszka skręcamy ze sobą za pomocą kątownika. Jeżeli zajdzie potrzeba, szczyt daszka można dodatkowo skręcić wkrętami.

Przycinanie desek na karmnik Skręcanie desek za pomocą kątownika Mocowanie dachu karmnika przy użyciu wkrętów

 

Krok 3. Konstrukcja karmnika

Tworzymy konstrukcję pod daszek. Za pomocą kantówki 21 cm skręcamy ze sobą dwie zacięte 18 cm kantówki.

 

Przecieranie papierem ściernym kantówek Nawiercanie drewna pod wkręt Elementy szkieletu karmnika

 

Krok 4. Konstrukcja karmnika - montaż

W podłodze – w narożnikach wiercimy po jednym otworze. Następnie do podłogi przykręcamy konstrukcje stworzone w trzecim kroku.

Wywiercanie otworu Składanie elementów konstrukcji karmnika

Krok 5. Boki karmnika

Przybijanie bocznych listewek karmnika

Przycinamy boczne listewki karmnika: dwie sztuki – 35 cm, dwie sztuki – 26 cm. Trzy listewki przybijamy gwoździkami do powstałej wcześniej konstrukcji. Czwartą listewkę z jednej strony nawiercamy wiertłem, a z drugiej robimy nacięcie do połowy listewki. W nawiercony otwór wkręcamy wkręt, czynność powtarzamy z drugiej strony. Dzięki takiemu zabiegowi otrzymujemy podnoszoną do góry listewkę, która ułatwi wymianę resztek i pozwoli utrzymać karmnik w czystości.

Uwaga: Nawiercając otwory pod wkręty, unikniemy pękania drewna wzdłuż słoi.

 

Krok 6. Jak zmontować daszek karmnika

Na powstałej konstrukcji osadzamy daszek, który przytwierdzamy wkrętami.

Osadzanie daszka

Krok 7. Czym zaimpregnować karmnik

Zabezpieczamy karmnik przed warunkami atmosferycznymi. Środek do zabezpieczenia karmnika powinien być naturalny. Nasz karmnik zabezpieczamy środkiem marki Vidaron Pokost Lniany. Jest to naturalny tradycyjny podkład przeznaczony do impregnacji drewna. Został opracowany na bazie zagęszczonego oleju lnianego, dzięki czemu głęboko wnika w podłoże, zabezpieczając drewno przed szkodliwym działaniem wody i wilgoci oraz wpływem czynników atmosferycznych. Karmnik zabezpieczamy pokostem lnianym tylko z zewnątrz – w środku pozostawiamy naturalne surowe drewno. 

Akcesoria do impregnacji karmnika Impregnowanie karmnika

Mamy już karmnik, teraz musimy znaleźć miejsce do zamieszczenia go w ogrodzie. Postarajmy się o takie, które jest ustronne i zaciszne – trudno dostępne dla drapieżników (szczególnie kotów). Starajmy się unikać umieszczania karmników na parapetach, gdzie ptaki będą często płoszone przez człowieka. Dobrze jest umieścić taką „stołówkę” blisko zarośli lub kępy krzaków, gdzie ptaki będą mogły się schronić w razie grożącego im niebezpieczeństwa. Do karmnika warto przymocować kilka haczyków, które umożliwią nam zawieszenie, np. słoniny na sznurku – ulubionego przysmaku sikorek.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 3 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie